Z polskiej aplikacji mObywatel korzysta obecnie już 7,5 mln użytkowników. Jej twórcy właśnie poinformowali o nowych usługach, które pojawią się w tym narzędziu. Co jeszcze będzie można załatwić bez konieczności posiadania tradycyjnych dokumentów?
Aplikacja mObywatel pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku. Nie od razu zyskała popularność. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem jednak coraz więcej Polaków pobrało aplikację na swoje smartfony. Obecnie korzysta z niej już ponad 7,5 mln Polaków.
Internet i technologia
Dzięki tej aplikacji obywatele Polski nie muszą nosić przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy certyfikatu COVID-19. Pojawiają się w niej również recepty i inne ważne dokumenty. Dzięki apce można potwierdzić swoją tożsamość w wielu sytuacjach i często wystarczy mieć przy sobie smartfon. Jednak nie przez wszystkich jeszcze honorowane są cyfrowe wersje dokumentów.
mObywatel - projekt ustawy
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowana została informacja o projekcie ustawy o aplikacji mObywatel. Zmiany miałyby zrównać prawnie dokumenty elektroniczne z tymi tradycyjnymi. Choć wiele już osób korzysta z dokumentów dostępnych w mObywatel, to nie wszyscy je uznają. Dotyczy to również niektórych urzędów i stosunków biznesowych.
mObywatel - nowe funkcje i pomoc dla Ukrainy
W 2022 roku Cyfryzacja KPRM planuje rozbudować aplikację mObywatel o kolejne funkcje. Ma zostać poszerzona o mLegitymację emeryta i rencisty. Umożliwi to osobom, którym przysługuje renta, potwierdzenie do niej prawa bez konieczności posiadania papierowych dokumentów.
Aplikacja staje się również pomocna dla obywateli Ukrainy. Z mObywatel oraz dokumentu Diia.pl korzysta już ponad 31 tys. Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników Diia.pl, w tym m.in: dostęp do e-recept i Unijnego Certyfikatu COVID.
Obecnie użytkownicy dokumentu używając aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawione recepty. W tym celu należy w trakcie wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie smartfona. Nie ma konieczności podawania numeru PESEL i kodu dostępu.
Ukraińscy użytkownicy aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl mogą obecnie otrzymać Unijny Certyfikat COVID na takiej samej zasadzie jak Polacy. W tym celu należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.
Utworzony w marcu 2022 r. cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) umożliwia potwierdzenie tożsamości tak samo, jak tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Przydaje się m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.
mObywatel dla Ukraińców - zasady
Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i ma aktywny Profil Zaufany.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: telepolis.pl/businessinsider.com
Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/Getty Images