mObywatel – zmiany i aktualizacje w rządowej aplikacji. Jakie dokumenty zastępuje?

mObywatel – nowe funkcje w rządowej aplikacji
Źródło: Dzień Dobry TVN
Utrata dokumentów - co robić?
Utrata dokumentów - co robić?
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Z polskiej aplikacji mObywatel korzysta obecnie już ponad 10 mln użytkowników i nie stanowi już tylko elektronicznego dowodu osobistego. Rząd co jakiś czas informuje o nowych usługach i funkcjach, które pojawią się w tym narzędziu. Co jeszcze będzie można załatwić bez konieczności posiadania tradycyjnych dokumentów?

Aplikacja mObywatel pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku. Nie od razu zyskała popularność. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem jednak coraz więcej osób pobrało ją na swoje smartfony. Obecnie korzysta z niej już ponad 10 mln Polaków.

Ustawa o aplikacji mObywatel - zmiany od 14 lipca. Co to jest mDowód?

W połowie czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. W efekcie cyfrowy odpowiednik dowodu osobistego zyskuje taką samą moc, jak ten fizyczny. Z mDowodu Osobistego można już legitymować się wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie dokument tożsamości. Wyczekiwana przez wielu zmiana zaczęłą obowiązywać od 14 lipca 2023 roku.

Dzięki aplikacji mObywatel obywatele Polski nie muszą nosić przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy certyfikatu COVID-19. Zawiera już kilkanaście usług, w tym m.in. mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna czy Bilkom. Pojawiają się w niej również recepty i inne ważne dokumenty, w tym lokalne (wśród najnowszych np. Raciborska Karta Mieszkańca) czy członkowskie.

Dzięki apce można potwierdzić swoją tożsamość w wielu sytuacjach i często wystarczy mieć przy sobie smartfon. Cyfryzacja KPRM zapowiedziała kolejne wdrożenia, które poszerzą zakres możliwości mObywatela. Trwają również prace, które mają zamienić obecną wersję apki w lepszą wersję, mObywatel 2.0.

Nowa funkcja od 7 sierpnia

Od poniedziałku, 7 sierpnia w aplikacji mObywatel dostępna będzie kolejna funkcja - tymczasowe prawo jazdy. Tymczasowe prawo jazdy to takie, które jest wystawiane w momencie zdania egzaminu. Można go używać przez 30 dni, do momentu wydania fizycznego, plastikowego dokumentu.

Co jeszcze można załatwić przez mObywatel?

Poniższe funkcjonalności wypunktowane zostały na stronie rządowej gov.pl:

  • bezpiecznie pobierać i okazać swoje dane,
  • szybko i skutecznie logować się do e-Urzędu Skarbowego (a tam m.in. rozliczyć PIT),
  • realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • realizować zniżki, korzystać z przywilejów dla dużych rodzin (3+),
  • potwierdzać szczepienie przeciwko COVID-19,
  • potwierdzać uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzać swoje punkty karne,
  • okazywać i sprawdzać dane samochodu,
  • korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
  • podróżować po Europie z dokumentem pobytowym Diia.pl (dla Ukraińców),
  • potwierdzać zniżkę na przejazdy koleją,
  • potwierdzać uprawnienia emeryta-rencisty,
  • potwierdzać swoje uprawnienia adwokackie,
  • informować o zdarzeniach, które mogą źle wpływać na środowisko.

Autoryzacja profilu zaufanego z mObywatelem

Do niedawna potwierdzenie logowania do profilu zaufanego możliwe było tylko z użyciem kodów przesyłanych w wiadomościach SMS lub za pomocą e-bankowości. Obecnie logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym można potwierdzać już aplikacją mObywatel.

Powiadomienia od aplikacji

W mObywatelu możemy również otrzymywać powiadomienia i komunikaty wysyłane przez profil zaufany, które wcześniej trafiały do skrzynki poczty elektronicznej. W ustawieniach profilu wystarczy zaznaczyć, o jakiego rodzaju informacjach chcemy być powiadamiani. Mogą to być powiadomienia dotyczące m.in.:

  • bezpieczeństwa profilu zaufanego,
  • podpisania dokumentu,
  • terminu ważności profilu zaufanego,
  • utraty ważności profilu zaufanego,
  • innych operacji.

Paszport w aplikacji mObywatel

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu d.s. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że paszport również trafi w przyszłości do aplikacji mObywatel - terminu jeszcze nie podano.

Na terenie Polski elektroniczna wersja tego dokumentu będzie traktowana na równi z dotychczasową, papierową. Paszport potrzebny jest jednak głównie podczas podróży zagranicznych. Użyteczność jego elektronicznej wersji na terenie innych krajów będzie zależała od porozumień z każdym z nich. Inne państwa również są zainteresowane cyfryzacją i ułatwieniami w tym zakresie.

mObywatel - pomoc dla Ukrainy

Aplikacja staje się również pomocna dla obywateli Ukrainy. Z mObywatel oraz dokumentu Diia.pl korzysta już kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników Diia.pl, m.in: dostęp do e-recept i Unijnego Certyfikatu COVID.

Obecnie użytkownicy dokumentu używając aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawione recepty. W tym celu należy w trakcie wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie smartfona. Nie ma konieczności podawania numeru PESEL i kodu dostępu.

Utworzony w marcu 2022 r. cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) umożliwia potwierdzenie tożsamości tak samo, jak tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Przydaje się m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

mObywatel dla Ukraińców - zasady

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i aktywny Profil Zaufany.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!