mObywatel – nowe funkcje w rządowej aplikacji. Czy zastąpi dowód osobisty i paszport?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
telepolis.pl/businessinsider.com/dobreprogramy.pl
smartfon w dłoni

Z polskiej aplikacji mObywatel korzysta obecnie już 7,5 mln użytkowników. Rząd co jakiś czas informuje o nowych usługach, które pojawią się w tym narzędziu. Ostatnio mowa o elektronicznej wersji paszportu w mObywatelu. Co jeszcze będzie można załatwić bez konieczności posiadania tradycyjnych dokumentów?

Aplikacja mObywatel pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku. Nie od razu zyskała popularność. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem jednak coraz więcej osób pobrało ją na swoje smartfony. Obecnie korzysta z niej już ponad 7,5 mln Polaków.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dzięki aplikacji mObywatel obywatele Polski nie muszą nosić przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy certyfikatu COVID-19. Zawiera już kilkanaście usług, w tym m.in. mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna czy Bilkom. Pojawiają się w niej również recepty i inne ważne dokumenty. Dzięki apce można potwierdzić swoją tożsamość w wielu sytuacjach i często wystarczy mieć przy sobie smartfon. Cyfryzacja KPRM zapowiedziała kolejne wdrożenia, które poszerzą zakres możliwości mObywatela. Pod koniec października pojawiły się informacje, że za jego pomocą będzie można obsługiwać również wnioski dotyczące m.in. dodatków energetycznych (np. dopłat do węgla).

Nowe funkcje w aplikacji mObywatel od grudnia

Od 1 grudnia mObywatel zostanie poszerzony o dwa kolejne wnioski:

  • o dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych - dodatek za prąd w wysokości 1000 lub 1500 zł. dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują głównie energię elektryczną, a więc stosują np. pompy ciepła czy bojlery. Wcześniej jednak trzeba dom ozgłosić do ewidencji CEEB.
  • o preferencyjny zakup węgla dla gospodarstw domowych.

Wnioski będzie można wypełnić również bezpośrednio na stronie cieplo.gov.pl.

Kolejne funkcje w aplikacji mObywatel

Na stronie rządowej pojawiła się informacja o planie wdrożenia pilotażowego rozwiązania, które umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel. Będą to m.in. elektroniczne wersje lokalnej Karty Dużej Rodziny, karty wędkarza, karty gminnej, karty mieszkańca itd.

Projekt jest skierowany do samorządów, ale ułatwi wiele spraw również samym użytkownikom. W efekcie aplikacja mObywatel staje się jeszcze bardziej uniwersalna i użyteczna. W maju pojawił się projekt ustawy, która dąży do przekształcenia aplikacji w pełnoprawny dowód osobisty.

Paszport w aplikacji mObywatel

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu d.s. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że paszport również trafi w przyszłości do aplikacji mObywatel - terminu jeszcze nie podano.

Na terenie Polski elektroniczna wersja tego dokumentu będzie traktowana na równi z dotychczasową, papierową. Paszport potrzebny jest jednak głównie podczas podróży zagranicznych. Użyteczność jego elektronicznej wersji na terenie innych krajów będzie zależała od porozumień z każdym z nich. Inne państwa również są zainteresowane cyfryzacją i ułatwieniami w tym zakresie.

mObywatel - projekt ustawy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowana została informacja o projekcie ustawy o aplikacji mObywatel. Zmiany miałyby zrównać prawnie dokumenty elektroniczne z tymi tradycyjnymi. Choć wiele już osób korzysta z dokumentów dostępnych w mObywatel, to nie wszyscy je uznają. Dotyczy to również niektórych urzędów i stosunków biznesowych. Prace nad ustawą trwają.

mObywatel - nowe funkcje i pomoc dla Ukrainy

W 2022 roku Cyfryzacja KPRM planuje rozbudować aplikację mObywatel o kolejne funkcje. Ma zostać poszerzona o mLegitymację emeryta i rencisty. Umożliwi to osobom, którym przysługuje renta, potwierdzenie do niej prawa bez konieczności posiadania papierowych dokumentów.

Aplikacja staje się również pomocna dla obywateli Ukrainy. Z mObywatel oraz dokumentu Diia.pl korzysta już ponad 31 tys. Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników Diia.pl, m.in: dostęp do e-recept i Unijnego Certyfikatu COVID.

Obecnie użytkownicy dokumentu używając aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawione recepty. W tym celu należy w trakcie wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie smartfona. Nie ma konieczności podawania numeru PESEL i kodu dostępu.

Ukraińscy użytkownicy aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl mogą obecnie otrzymać Unijny Certyfikat COVID na takiej samej zasadzie jak Polacy. W tym celu należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

Utworzony w marcu 2022 r. cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) umożliwia potwierdzenie tożsamości tak samo, jak tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Przydaje się m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

mObywatel dla Ukraińców - zasady

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i aktywny Profil Zaufany.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: telepolis.pl/businessinsider.com/dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/Getty Images

Pozostałe wiadomości