Parenting

Darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej. Skąd ją pobrać?

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
PAP
EMS-FORSTER-PRODUCTIONS / Getty ImagesKontrola rodzicielska

"mOchrona" to bezpłatne narzędzie, które służy ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji przez dzieci. Nowe oprogramowanie, które udostępnił Państwowy Instytut Badawczy NASK, ma być również źródłem źródłem informacji o aktywności malucha na jego urządzeniu. Twórcy zapewniają, że aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze.

Aplikacja ochrony rodzicielskiej

Jak poinformował NASK, mOchrona to typowa aplikacja ochrony rodzicielskiej. Narzędzie umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i jego pociechy. Konto rodzica zabezpieczone kodem PIN pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu - np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Możliwe jest ustalanie wyjątków. NASK zapewnia, że cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze. W mOchronie domyślnie zablokowano kategorie stron i aplikacji zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu, w tym te przedstawiające przemoc i agresję, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten – zaakceptować ją lub odrzucić. Natomiast kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.

Nauczycielka skasowała uczniom gry w czasie lekcji zdalnej
Nauczycielka skasowała uczniom gry w czasie lekcji zdalnejProwadząc wideokonferencję przez internet, trzeba zwrócić szczególną uwagę, na co wyrażamy zgodę. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci?
Dzień Dobry TVN

mOchrona, czyli dzieci w sieci

Aplikacja może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu jego pociecha poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

– Pamiętajmy o tym, że przy wprowadzaniu zasad związanych z korzystaniem z internetu zawsze kluczowa jest rozmowa. Jeśli jako rodzic decydujesz się na korzystanie z aplikacji ochrony rodzicielskiej, wytłumacz dziecku, dlaczego to robisz. Jeśli to możliwe – wspólnie ustalcie reguły. Warto się upewnić, że dziecko rozumie, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia – tłumaczyła ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK Anna Borkowska. NASK przypomniał, że z najnowszego badania "Nastolatki 3.0" wynika, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna samodzielną przygodę z internetem w wieku 7–8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5 proc.) przyznał, że miał już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc.) – posiadała nawet przed ukończeniem 6. roku życia.

Ochrona rodzicielska

Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020. Więcej informacji można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS / Getty Images

Pozostałe wiadomości