Inflacja listopad 2022 - dane GUS
Od roku w Polsce mamy do czynienia z rekordową, przyspieszjącą inflacją, a co za tym idzie, z gwałtownym wzrostem cen większości produktów, mediów i usług. Poprzedni odczyt (październikowy) wyniósł 17,9 proc. i był najwyższy od grudnia 1996 r.
Drożyzna
Od marca z każdym miesiącem GUS odnotowywał coraz wyższe odczyty. Obecny, niższy, bo wynoszący 17,5 proc. nie oznacza jednak spadku cen. Jak podał GUS, ceny żywności i napojów wzrosły w listopadzie o 22,3 proc. w skali roku, nośników energii aż o 36,8 proc., a paliw o 15,5 proc. Najbardziej podrożał opał - o 109,1%. Ekonomiści podkreślają, że inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) pozostaje w trendzie rosnącym.
Inflacja jeszcze nie zwalnia
Odczyty inflacyjne byłyby obecnie w Polsce jeszcze wyższe, gdyby nie antyinflacyjne programy rządowe, w tym m.in. wprowadzona w lutym br. tarcza antyinflacyjna i związane z nią obniżki VAT. 29.11 premier Morawiecki zapowiedział, że zerowy VAT na żywność przedłużony zostanie "przynajmniej na dwa pierwsze kwartały 2023 r.".
Według prognoz na najbliższe miesiące, eksperci spodziewają się inflacyjnego szczytu na początku 2023 r. Wówczas jej poziom może przekroczyć 20 proc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszczędzanie i zero waste w jednym. Zadbaj o swój portfel i planetę
- Jak oszczędzać w dobie wysokiej inflacji? "Zacząć należy od ustalenia 'budżetu minimum'"
- Inflacja sprawia, że zaciskamy pasa. Z tych produktów rezygnujemy podczas zakupów
Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło: money.pl/TVN24/GUS
Źródło zdjęcia głównego: Catherine McQueen/Getty Images