Newsy

Inflacja za listopad 2022 r. niższa niż prognozowano. Nowe dane GUS

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
money.pl/TVN24/GUS
inflacja, wózek z zakupami w sklepie

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 proc. Listopadowy odczyt jest zaskakujący, ponieważ jest niższy niż prognozowane 18 proc. Czy to oznacza, że inflacja spowalnia? O ile wzrosły ceny w stosunku do października i poprzedniego roku?

Inflacja listopad 2022 - dane GUS

Od roku w Polsce mamy do czynienia z rekordową, przyspieszjącą inflacją, a co za tym idzie, z gwałtownym wzrostem cen większości produktów, mediów i usług. Poprzedni odczyt (październikowy) wyniósł 17,9 proc. i był najwyższy od grudnia 1996 r.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Od marca z każdym miesiącem GUS odnotowywał coraz wyższe odczyty. Obecny, niższy, bo wynoszący 17,5 proc. nie oznacza jednak spadku cen. Jak podał GUS, ceny żywności i napojów wzrosły w listopadzie o 22,3 proc. w skali roku, nośników energii aż o 36,8 proc., a paliw o 15,5 proc. Najbardziej podrożał opał - o 109,1%. Ekonomiści podkreślają, że inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) pozostaje w trendzie rosnącym.

Inflacja jeszcze nie zwalnia

Odczyty inflacyjne byłyby obecnie w Polsce jeszcze wyższe, gdyby nie antyinflacyjne programy rządowe, w tym m.in. wprowadzona w lutym br. tarcza antyinflacyjna i związane z nią obniżki VAT. 29.11 premier Morawiecki zapowiedział, że zerowy VAT na żywność przedłużony zostanie "przynajmniej na dwa pierwsze kwartały 2023 r.".

Według prognoz na najbliższe miesiące, eksperci spodziewają się inflacyjnego szczytu na początku 2023 r. Wówczas jej poziom może przekroczyć 20 proc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: money.pl/TVN24/GUS

Źródło zdjęcia głównego: Catherine McQueen/Getty Images

Pozostałe wiadomości