Wartość dóbr spożywczych kupowanych przez Polaków wzrosła o 10,3% i jest to efekt rekordowej inflacji. Jednocześnie wielkość przeciętnych zakupów skurczyła się. Drożyzna powoduje, że coraz częściej szukamy oszczędności i rezygnujemy z niektórych wydatków. Na czym najczęściej Polacy oszczędzają i z czego zrezygnują w te święta? Jak wygląda aktualna sytuacja finansowa gospodarstw domowych?
Sytuacja finansowa Polaków
Jak podaje Rzeczpospolita, ponad 400 tysięcy gospodarstw musiało zrezygnować z kupowania niektórych produktów, w tym alkoholi czy masła. Polacy szukają oszczędności, kupują mniej i ograniczają wydatki, jednak wciąż płacą więcej - powiedział dla "RZ" Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Na zainteresowaniu tracą impulsowe kategorie zakupów, a także produkty alkoholowe.
Drożyzna
Drożyzna
Według badania GFK 89% gospodarstw domowych musi oszczędzać. Co trzecie znajduje się w złej sytuacji finansowej, a przez to zmuszone są również do cięć wydatków codziennych. Od 36 do 46% Polaków oszczędza na rozrywkach poza domem, ale również jedzeniu w restauracjach czy nawet na podróżach po zakupy ubrań czy obuwia.
Na czym oszczędzają Polacy podczas zakupów?
Konsumenci oszczędzają przede wszystkim na alkoholu, maśle i mięsie - podaje Rzeczpospolita. Polacy odczuwają nie tylko wzrost opłat za energię, ale również skok cen w sklepach. W efekcie przekłada się to na zakupy i wydatki, z których mogą zrezygnować. Kilkaset tysięcy gospodarstw zrezygnowało także z kupna świeżych ryb, sypkich herbat czy kawy rozpuszczalnej.
Ograniczanie spożycia mięsa dotyczy przede wszystkim indyka - spadek zainteresowania wyniósł 25%. Zainteresowanie wołowiną obniżyło się o 27%, a o 18% wieprzowiną. Prawdopodobnymi przyczynami spadków są nie tylko ceny, ale również coraz większa popularność diet roślinnych, a także tzw. afera drobiowa.
- Jako dodatkowe czynniki działające na niekorzyść branży mięsnej można wskazywać wzrost popularności diet roślinnych, a nawet tzw. aferę drobiową, która została nagłośniona w październiku. Chodzi o zanieczyszczoną karmę dla drobiu - dodaje Małgorzata Olczak, szefowa sprzedaży w Listonic.
Z jakich produktów Polacy zrezygnują w te święta?
Tegoroczne święta w polskich domach będą skromniejsze niż w poprzednich latach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public we współpracy z Too Good To Go. Prawie połowa Polaków deklaruje, że przygotuje mniej niż 12 potraw na wigilijny stół. Najczęściej rozważana jest rezygnacja z ryby po grecku (45 proc.) 33 proc. zamierza postawić na tańsze zamienniki produktów, 29 proc. planuje przeznaczyć mniejsze kwoty na prezenty, a 17 proc. chce zmniejszyć porcje potraw lub z części całkowicie zrezygnować.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Kupimy mniej za więcej, czyli święta po polsku. To jednak nie koniec podwyżek
- Inflacja w Polsce - najwyższa od 25 lat. Najnowsze dane GUS
- Jak będzie kształtować się inflacja? Oto prognozy NBP
Autor: Teofila Siewko/Diana Ryściuk
Źródło: TVN24/Rzeczpospolita/Noizz
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images