Newsy

Drożyzna sprawia, że zaciskamy pasa. Z czego Polacy zrezygnują w te święta?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24/Rzeczpospolita/Noizz
Koszyk zakupowy

Wartość dóbr spożywczych kupowanych przez Polaków wzrosła o 10,3% i jest to efekt rekordowej inflacji. Jednocześnie wielkość przeciętnych zakupów skurczyła się. Drożyzna powoduje, że coraz częściej szukamy oszczędności i rezygnujemy z niektórych wydatków. Na czym najczęściej Polacy oszczędzają i z czego zrezygnują w te święta? Jak wygląda aktualna sytuacja finansowa gospodarstw domowych?

Sytuacja finansowa Polaków

Jak podaje Rzeczpospolita, ponad 400 tysięcy gospodarstw musiało zrezygnować z kupowania niektórych produktów, w tym alkoholi czy masła. Polacy szukają oszczędności, kupują mniej i ograniczają wydatki, jednak wciąż płacą więcej - powiedział dla "RZ" Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Na zainteresowaniu tracą impulsowe kategorie zakupów, a także produkty alkoholowe.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Według badania GFK 89% gospodarstw domowych musi oszczędzać. Co trzecie znajduje się w złej sytuacji finansowej, a przez to zmuszone są również do cięć wydatków codziennych. Od 36 do 46% Polaków oszczędza na rozrywkach poza domem, ale również jedzeniu w restauracjach czy nawet na podróżach po zakupy ubrań czy obuwia.

Na czym oszczędzają Polacy podczas zakupów?

Konsumenci oszczędzają przede wszystkim na alkoholu, maśle i mięsie - podaje Rzeczpospolita. Polacy odczuwają nie tylko wzrost opłat za energię, ale również skok cen w sklepach. W efekcie przekłada się to na zakupy i wydatki, z których mogą zrezygnować. Kilkaset tysięcy gospodarstw zrezygnowało także z kupna świeżych ryb, sypkich herbat czy kawy rozpuszczalnej.

Ograniczanie spożycia mięsa dotyczy przede wszystkim indyka - spadek zainteresowania wyniósł 25%. Zainteresowanie wołowiną obniżyło się o 27%, a o 18% wieprzowiną. Prawdopodobnymi przyczynami spadków są nie tylko ceny, ale również coraz większa popularność diet roślinnych, a także tzw. afera drobiowa.

- Jako dodatkowe czynniki działające na niekorzyść branży mięsnej można wskazywać wzrost popularności diet roślinnych, a nawet tzw. aferę drobiową, która została nagłośniona w październiku. Chodzi o zanieczyszczoną karmę dla drobiu - dodaje Małgorzata Olczak, szefowa sprzedaży w Listonic.

Z jakich produktów Polacy zrezygnują w te święta?

Tegoroczne święta w polskich domach będą skromniejsze niż w poprzednich latach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public we współpracy z Too Good To Go. Prawie połowa Polaków deklaruje, że przygotuje mniej niż 12 potraw na wigilijny stół. Najczęściej rozważana jest rezygnacja z ryby po grecku (45 proc.) 33 proc. zamierza postawić na tańsze zamienniki produktów, 29 proc. planuje przeznaczyć mniejsze kwoty na prezenty, a 17 proc. chce zmniejszyć porcje potraw lub z części całkowicie zrezygnować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24/Rzeczpospolita/Noizz

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości