Gorące tematy

Kupimy mniej za więcej, czyli święta po polsku. To jednak nie koniec podwyżek

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
Rzeczpospolita
Wigilia i święta Bożego Narodzenia

Nadchodzące święta zapowiadają się wyjątkowo drogo. Eksperci nie mają wątpliwości, że to nie koniec wzrostu cen. Już teraz zapłacimy o 30 proc. więcej.

Wydatki na święta 2022

Inflacja jest bezwzględna i od kilku miesięcy nie zapowiada się, żeby ceny miały w końcu się unormować. Nic zatem dziwnego, że decyzje zakupowe wielu Polaków ograniczają się do najpotrzebniejszych artykułów. Jak przekonują eksperci, choć z powodu inflacji na święta wydamy więcej, to i tak kupimy mniej. Jak podaje "Rzeczpospolita", z danych Barometru Providenta wynika, że będzie to średnio 1259 zł, ponad 30 proc. więcej niż przed rokiem.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Niemal połowa Polaków kupi wszystko to, czego potrzebuje, jednak będzie musiała ograniczyć się do najtańszych produktów. Prezenty również ucierpią przez pędzące ceny. Z ankiety Bain & Company wynika, że 45 proc. badanych planuje kupić tańsze upominki, niż w poprzednich latach. Polacy częściej będą wybierać słodycze i książki w miejsce takich upominków jak perfumy, biżuteria czy gry komputerowe. 36 proc. kupi też mniej upominków dla jednej osoby, by w ten sposób zaoszczędzić.

Ceny ciągle rosną

Ucierpią nie tylko konsumenci, ale także sieci handlowe. - Już widzimy osłabienie koniunktury, co będzie tylko postępować. Polacy w efekcie rosnących cen zmieniają strukturę wydatków, szukają oszczędności, polują na okazje - mówiła "Rzeczpospolitej" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Co gorsza, zdaniem Szymona Mordasiewicza, dyrektora komercyjnego Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, wzrost cen jeszcze się nie skończył, a fakt, że będzie on przenoszony na konsumentów w różnym stopniu, spowoduje większe różnice w cenach podobnych produktów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości