Newsy

Rekordowa Inflacja w Polsce - najwyższa od 25 lat. Najnowsze dane GUS

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
Osoba licząca dokumenty

Inflacja w Polsce we wrześniu 2022 r. się nie zatrzymała i wyniosła 17,2 procent. Najnowsze dane podał Główny Urzędu Statystycznego. Ostatni raz taki poziom inflacji miał miejsce w lutym 1997 roku. Czy nadal będzie rosła? Sprawdź opinie ekspertów.

Inflacja we wrześniu 2022 – opinie ekonomistów

Inflacja we wrześniu na poziomie 17,2 proc. została oficjalnie potwierdzona przez GUS. Inflację bazową ekonomiści mBanku szacują na około 10,7 proc. (poprzednio 9,9 proc.). Skok jest efektem dużych podwyżek cen odzieży, kosztów edukacji (za dobrą się płaci +7,4 proc. m/m), a także rozrywki.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Eksperci z ING Banku Śląskiego zwracają uwagę, że drugi miesiąc z rzędu mocno zdrożał również węgiel (9 proc. m/m). Podkreślają przy tym, że inflacji nie można tłumaczyć tylko drożejącą energią. Wzrost cen dotyczy wielu kategorii produktów i usług.

Czy inflacja nadal będzie rosła?

Na antenie TVN24 wypowiedziała się na ten temat ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: - Wszystko wskazuje na to, że niestety ta drabinka będzie szła do góry. Na pewno grudzień to będzie już blisko 20 procent z wielu względów. W okresie świątecznym my jako konsumenci z reguły jesteśmy bardziej otwarci na robienie zakupów i mniejsze przyglądanie się cenom. To będzie okazja, żeby te ceny podwyższać.

Dodała również, że warto przyglądać się inflacji bazowej, czyli wskaźnikowi wzrostu cen z wyłączeniem energii i żywności.

- Tu widzimy bardzo silne wzrosty rok do roku. Będziemy się zbliżać już w tej inflacji bazowej do prawie 11 proc., sądząc po danych, które mamy. Miesiąc do miesiąca to już jest około 1,5 proc. Widać więc bardzo wyraźnie, że ta inflacja rozlewa się na całą gospodarkę.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Valiantsina Halushka/Getty Images

Pozostałe wiadomości