Wskaźnik WIRD - co to?
WIRD to skrót dla Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego i jest to tzw. indeks transakcyjny.
- Został opracowany w oparciu o transakcje depozytowe zawierane przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi, a także z dużymi przedsiębiorstwami - podaje portal TVN24.
Finanse i praca
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że KS NGR (Komitet Sterujący Narodowej Grupy Robotniczej) wybrał WIRD jako alternatywę dla WIBOR-u. Komitet został powołany w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych.
WIRD ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnych stopy procentowej, który używany jest w umowach finansowych, np. kredytu, a także instrumentach finansowych oraz przez fundusze inwestycyjne. Alternatywami, spośród których wybierał KS NGR był WIRD, WIRF i WRR.
Kiedy wprowadzony zostanie WIRD
Wartość wskaźnika nie została jeszcze podana, podobnie jak data jego wprowadzenia. Zgodnie z Ustawy z 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.
Jak podaje portal TVN24, KS NGR zamierza wkrótce zarekomendować standardy stosowania nowego wskaźnika RFR. Ma on być polecany w produktach bankowych, leasingowych, faktoringach i instrumentach finansowych.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Likwidacja WIBOR. Czym jest POLONIA, która miała go zastąpić?
- Kredyt ze stałym i zmiennym oprocentowaniem - który się bardziej opłaca?
- Kolejne podwyżki stóp procentowych. Jak wpływają na sytuację osób spłacających kredyty?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: howtogoto/Getty Images