Numer księgi wieczystej złożony jest z trzech członów: kodu nadanego przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, w którym dana księga została założona, numeru księgi wieczystej (według repertorium ksiąg wieczystych) oraz cyfry kontrolnej. Numer księgi wieczystej można uzyskać w starostwie powiatowym czy też sądzie rejonowym. Podstawą uzyskania informacji jest tzw. interes prawny do danej nieruchomości.
Piękne wnętrza
Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?
Większość osób planujących zakup nieruchomości uważa za istotne sprawdzenie informacji zawartych w księdze wieczystej. Pojawia się więc pierwsze pytanie, jak sprawdzić numer księgi wieczystej, bez którego niemożliwe jest jej przejrzenie. W rozwiązaniu problemu pomoże kilka urzędów, m.in. starostwo powiatowe i sąd rejonowy. Starostwo powiatowe prowadzi ewidencję gruntów i budynków, która obejmuje również informacje dotyczące oznaczenia ksiąg wieczystych. Dokumentem, który może wydać starostwo, a który zawiera numer księgi wieczystej, jest wypis z rejestru gruntów, rejestru budynków lub lokali.
Prośbę o wypis można złożyć osobiście lub przez Internet, uiszczając opłatę skarbową w wysokości 50 zł. O dokument może starać się właściciel, pełnomocnik lub osoba władająca nieruchomością. Co jednak, jeżeli petent nie jest żadną z tych osób, a jedynie chce zapoznać się z treścią księgi przed nabyciem nieruchomości? Taki interesant musi wykazać się interesem prawnym, co oznacza, że musi powołać się na taki przepis prawa, który uzasadni jego żądanie.
Uzasadnieniem potrzeby uzyskania numeru księgi wieczystej może być planowanie zakupu danej nieruchomości, toczące się postępowanie spadkowe, które dotyczy tejże nieruchomości czy konieczność wyegzekwowania swoich należności z majątku dłużnika. Jak jeszcze można ustalić numer księgi wieczystej? Potrzebne informacje można uzyskać udając się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca, w którym znajduje się nieruchomość. Tu ponownie należy udowodnić swój interes prawny do nieruchomości. Aby uzyskać numer księgi, należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 20 zł i złożyć stosowny wniosek, w którym trzeba uzasadnić prośbę interesem prawnym.
Jak ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Numer księgi wieczystej można postarać się sprawdzić samodzielnie, korzystając z narzędzi dostępnych w internecie. Trzeba jednak znać adres nieruchomości lub numer działki, a następnie skorzystać z ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych online. W ten sposób można znaleźć numer księgi wieczystej po adresie, wystarczy wybrać opcję szukania „po adresie”, a następnie podać miejscowość, nazwę ulicy i numer nieruchomości.
W pierwszej kolejności uzyskujemy informację o numerze działki, jednak po uiszczeniu opłaty możemy również otrzymać numer księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli wniesiemy opłatę, a poszukiwana księga nie istnieje w spisie, serwis zwraca poniesione koszty. Numer księgi wieczystej po numerze działki uzyskujemy w podobny sposób. Trzeba jednak wprowadzić identyfikator działki, którego jedną ze składowych jest właśnie jej numer.
Serwis podpowiada w jaki sposób to zrobić, a więc jak wpisać ciąg liczb, które kolejno oznaczają: numer województwa, powiatu, gminy, obrębu ewidencyjnego oraz właściwy numeru działki. Jeśli nie znamy numeru działki możemy znaleźć ją na mapach geoportali. Nie jest możliwe uzyskanie numeru księgi wieczystej po nazwisku właściciela.
Jak wygląda numer księgi wieczystej?
Ustrój ksiąg wieczystych reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707). Akt wykonawczy to Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 listopada 2013 roku. Od 2003 roku prowadzona jest w Polsce internetowa baza ksiąg wieczystych, w związku z czym wszystkie księgi w wersji papierowej zostały przeniesione do systemu internetowego. Każda uzyskała także nowy numer. Jak wygląda elektroniczny numer księgi wieczystej ? Jest to ciąg liter i liczb, na który składają się:
- kod Wydziału Ksiąg Wieczystych składający się z czterech cyfr, numer według repertorium ksiąg wieczystych, który jest zazwyczaj starym numerem księgi, cyfry kontrolnej.
Kody wydziałów ksiąg wieczystych można znaleźć w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 21 listopada 2013 roku (Dz. U. z 29 listopada 2013 r. poz. 1411). Może się jednak zdarzyć, że nie uda się znaleźć danej księgi wieczystej po starym numerze. Oznacza to, że jeszcze nie została ona przeniesiona lub ma zmieniony numer.
Zobacz także:
- Najdroższe nieruchomości w Polsce. "Miesięczna rata oscylowałaby w okolicach 600 tys. zł"
- Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości? "Są dwie rzeczy, które są warunkiem, żeby wykonywać ten zawód"
- Bezpieczny wynajem mieszkania. Praktyczne porady eksperta, dzięki którym nikt cię nie oszuka
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: S Rawu Th Ni Rothr/EyeEm/Getty Images