Finanse i Praca

Najdroższe nieruchomości w Polsce. "Miesięczna rata oscylowałaby w okolicach 600 tys. zł"

Finanse i Praca

Autor:
Justyna
Piąsta
Ile kosztują najdroższe domy w Polsce?
Dzień Dobry TVNIle kosztują najdroższe domy w Polsce?

Któż by nie chciał być właścicielem luksusowego pałacyku, pięknej willi czy chociażby mieszkania w centrum stolicy? Niestety, zdecydowanej większości Polaków nie stać, by zapłacić kilka milionów za własne cztery kąty. Maciej Mindak w Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, gdzie są najdroższe nieruchomości w Polsce. Co wpływa na ich wysokie ceny?

Najdroższe rezydencje w Polsce

Punktem wyjścia do rozmowy w studiu była szokująca transakcja - apartament w Mielnie sprzedano za 8 mln zł. Dlaczego trzeba było aż tyle za niego zapłacić?

- Jedna rzecz to jest to, ile faktycznie kosztuje wyprodukowanie nieruchomości, w tym takiego mieszkania, a drugie to to, co sprzedajemy razem z tym. Czyli jeśli mamy super lokalizację, piękne widoki, kompleks, który jest kreowany jako luksusowy, to wtedy zamożnym ludziom otwierają się portfele i mogą zapłacić taką cenę, jakiej oczekuje właściciel - tłumaczył Maciej Mindak, ekspert ds. nieruchomości

Co zaskakujące, 8 mln zł za apartament to nic w porównaniu z najdroższymi nieruchomościami w Polsce, które zostały wystawione na sprzedaż.

- Najdroższą nieruchomością, jaką kojarzę, to był dom pod Piasecznem za 105 mln zł. Jeżeli ktoś by chciał wziąć kredyt na taką nieruchomość, to miesięczna rata oscylowałaby w okolicach 600 tys. zł na niecałe 30 lat - powiedział ekspert ds. nieruchomości.

W nieruchomościach mówi się trochę żartobliwie, że są trzy czynniki, które wpływają na cenę i wszystkie trzy to lokalizacja. Gdzie są te najbardziej luksusowe lokalizacje w kraju?

- Można to podzielić na dwa typy nieruchomości. Jeśli szukamy pałacu, jakiegoś zameczku, to jak Polska wielka, tak możemy sobie te lokalizacje wybierać. Natomiast jeżeli mówimy o willach, posiadłościach, które bardziej przypominają dom, to są to duże miasta i to, co mamy dookoła. Warszawa ma Konstancin, w którym mamy najwięcej pięknych domów, które są odzwierciedleniem majętności właścicieli - wskazał nasz rozmówca.

Szokująco wysokie ceny nieruchomości w Polsce

Patrząc na niektóre oferty sprzedaży, można dostać palpitacji i uderzeń gorąca.

- Podwarszawski Otwock, dom 200 m, 500 m działki. Cena to 959 mln zł. Ktoś machnął się o trzy zera, wystawiając ofertę. Natomiast najdroższą taką dobrze wystawioną ofertą jest pałacyk prezydenta Ignacego Mościckiego, tzw. Pałacyk Myśliwski z 1904 roku, 2 tys. m łącznie nieruchomości na 6 ha, koszt bagatela 27 mln zł - powiedział Maciej Mindak.

Jak mają się ceny polskich najdroższych nieruchomości w porównaniu do tych o podobnej wielkości, z podobną działką, ale w topowych miejscach na świecie?

- Odpowiedź brzmi - nijak. Jeżeli chodzi o miejsce do mieszkania dla milionerów lub miliarderów, to jesteśmy naprawdę okazyjną lokalizacją. Super wypadamy, ponieważ nawet te 27 mln czy 105 mln to nic. Najdroższa nieruchomość np. we Francji na półwyspie między Niceą a Monako to 413 mln euro - przyznał gość Dzień Dobry TVN.

W piątek 28 stycznia na platformie Player.pl premiera pierwszego odcinka nowej ośmioodcinkowej serii Discovery+ Originals pt. "Najdroższe rezydencje Ameryki".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości