Blokowiska z wielkiej płyty
Blokowiska z wielkiej płyty to miejsca, gdzie jest blisko do różnego rodzaju miejskiej infrastruktury, ale także takie, w których łatwo nawiązać kontakt z sąsiadem.
- Mamy pawilony handlowe, przychodnie, wszystkie sklepy, można powiedzieć, że jesteśmy taką małą wioską i to jest magia takich osiedli - powiedziała Joanna Klima, która od prawie 40 lat mieszka w bloku z wielkiej płyty.
Mieszkańcy wspominają m.in. stukanie w rurę od grzejnika w celu porozumienia się z sąsiadem, a także podziały na osiedla i wzajemną niechęć między nimi.
- Jako dziecko nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie mieszkać w wielkiej płycie. Tutaj było mnóstwo dzieci, wszyscy chodziliśmy do jednej podstawówki, więc po szkole spotykaliśmy się na boisku, spotykaliśmy się na dworze. Wychodziliśmy na dach się opalać, oczywiście było to surowo zabronione. Znaleźliśmy sposób, jak otworzyć okno i wychodziłyśmy już jako nastolatki z koleżankami się opalać. Gdzie lepiej, jak nie na dachu, na 10 piętrze, bliżej słońca - wspomina Wioletta Sobolewska, była mieszkanka wielkiej płyty.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Wady mieszkania w blokach z wielkiej płyty
Jedną z wad mieszkania na tego typu osiedlach jest brak miejsc parkingowych. W godzinach, kiedy wszyscy wracają z pracy, długo szuka się wolnej przestrzeni.
- Przyjeżdżanie z pracy o godzinie 16 i parkowanie samochodu wiązało się z tym, że tego samochodu się już nie ruszało, ponieważ nie dało się już nigdzie zaparkować. Niestety nie da się z tym nic zrobić, ponieważ układ urbanistyczny jest jaki jest, nie ma miejsca na te parkingi i nikt nic na to nie poradzi, ale jest to faktycznie problem - przyznała Wioletta Sobolewska.
- Głosy też słychać, ale to najwięcej właśnie słychać w łazience albo w ubikacji, bo tam jest pion i tam najbardziej słychać wszystkie prawie rozmowy - dodała Maria Wrońska, która od ponad 40 lat mieszka w bloku z wielkiej płyty.
Mieszkańcy nie ukrywają też, że liczba i wysokość budynków może być przytłaczająca.
Zobacz także:
- Szlachetna Paczka od redakcji Dzień Dobry TVN. "Świąteczny czas będzie przyjemniejszy"
- Co ugotować na wigilię w pracy lub świąteczne spotkanie ze znajomymi? Proste przepisy Darii Ładochy
- Dobrze zaplanowane porządki świąteczne nie zabiją magii świąt. Na niektóre to już ostatni dzwonek
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Marta Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN