Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z architektką z fundacji LAB60+ Agnieszką Labus oraz ekspertką runku nieruchomości Otodom - Ewą Tęczak, by porozmawiać o neurobudownictwie. Jak powinno wyglądać "osiedle szczęścia"?
Zbliża się majówka. To dobry moment na nawiązywanie lub poprawianie sąsiedzkich relacji, które czasem trzeszczą w posadach po dyskusjach na forach sąsiedzkich. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz Anną Dragan-Babraj, administratorką forum osiedlowego
Drewniane domy na Jazdowie to fenomen na europejską skalę.
Miało być bajeczne, nowoczesne osiedle, ale zamiast niego, deweloper zafundował mieszkańcom koszmar. Okazuje się, że podczas budowy, doszło do przerwania drenów. Skutki są opłakane. Reportaż programu "Uwaga! TVN".
Niewzbudzający dziś większych emocji, wciąż obecny na wielu osiedlach trzepak niegdyś stanowił centrum sąsiedzkich spotkań. Miał o wiele więcej zastosowań, niż domyślne czyszczenie dywanów z kurzu. Do czego służył?
Blokowiska budzą ogromny sentyment u tych, którzy za młodu hasali wraz z przyjaciółmi wokół trzepaka.
Osiedle w szczerym polu na Dolnym Śląsku jest obiektem memicznych żartów. Zyskało już miano Biskupina lub polskiego Dubaju. Jaka jest jego historia? Za co mieszkańcy pokochali Witoszów Dolny?
Osiedle za Żelazną Bramą to ciekawy punkt na mapie stolicy. To prawdopodobnie najbardziej międzynarodowe miejsce w tym mieście.
Sąsiedzi twierdzą, że wszystkiemu jest winna pobliska odlewnia żeliwa.
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla przy Lesie Mokrzańskim protestują, by nie zabrano im dużego obszaru zielonych drzew i roślin. Miasto chce przeznaczyć łąkę pod zabudowę. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN pojechał na miejsce, by dowiedzieć się, o co apelują wrocławianie.
"Jesteśmy taką małą wioską i to jest magia tych osiedli".
Na warszawskiej Ochocie znajduje się niezwykłe osiedle domków. Budowle w kształcie kopuł zwracają uwagę przechodniów i ciekawią odwiedzających. Ta zachwycająca architektura to fenomen na skalę światową. Jak powstała?
Wrocławski Manhattan to zespół budynków mieszkalno-usługowych zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. To niezwykłe osiedle stało się ikoną polskiej architektury późnego modernizmu. Jakie skrywa tajemnice? Dlaczego okrzyknięto je ponadczasowym?
Niektórzy marzą o miejscu, w którym będą mieć ciszę, spokój i nikt obcy nie będzie zakłócał im domowego miru. Są jednak i tacy, których marzeniem jest przestrzeń i piękne widoki, a nie płot, który oddziela od innych ludzi.
Zaskakujący pomysł przedstawił deweloper odpowiedzialny za osiedle domów jednorodzinnych w podwarszawskich Łomiankach. Jak się okazuje, zamieszkać tam będą mogli tylko wybrańcy. Powstające osiedle ma być przeznaczone dla osób, które chcą "budować swoją rodzinę i otoczenie na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga". Firma nie podała jednak sposobu, w jaki będzie sprawdzać wiarę przyszłych mieszkańców.
Z pozoru typowe, wpadające w skandynawski trend osiedle. Różni je jedno - nie będą mogły na nim mieszkać dzieci. Z takiego założenia przynajmniej wychodzi inwestor, który swoją ofertę kieruje tylko do osób bezdzietnych i singli. Czy taki projekt w ogóle może powstać?
Lunik IX to romskie osiedle, które znajduje się na terenie Koszyc. Określane jest mianem największego cygańskiego getta na świecie. Bezrobocie sięga tam blisko 90 proc. Jakiś czas temu odwiedzili je: podróżnik Wojciech Grabowski, vloger Mikołaj "Vonsky" Teperek i fotograf Mateusz "Rover" Pustuła. O swoich wrażeniach z pobytu opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. W studiu gościliśmy również antropolog dr Joannę Talewicz-Kwiatkowską. Dlaczego Słowacja nie jest w stanie pomóc ludziom mieszkającym na osiedlu Lunik IX?
W podkrakowskiej wsi Krzywaczka powstaje osiedle domów jednorodzinnych dla katolików. Na jego terenie deweloper oferuje między innymi kapliczkę i park różańcowy. Czy takie osiedle to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Next Ursus, Golden Apartments, Platinum Apartments i nie tylko. Poprosiliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka, dziennikarza Rafała Madajczaka i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego o przeanalizowanie nazw polskich osiedli, zarówno tych nowoczesnych, jak i tych wybudowanych wiele lat temu. Czy mieszkańcy zwracają uwagę na to, jak nazywają się ich osiedla? I czym kierują się deweloperzy wymyślając coraz bardziej elektryzujące nazwy?
Mówią, że biali nie potrafią skakać, a to nieprawda. My, Polacy umiemy fikać i to prawie tak dobrze, jak kozice górskie, zwłaszcza wtedy, gdy zapomnimy "cipa". Naszą sprawność fizyczną zawdzięczamy wszechobecnemu parawaningowi - nie tylko na plaży, ale nawet w mieście. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, czy takie grodzenie się na potęgę ma zalety, czy może jednak wady. Miał też szczęście spotkać się z trzepakiem-celebrytą ;)
Teraz prawie każde osiedle w większym mieście ma monitoring. Zakładany, by zwiększyć bezpieczeństwo, często bywa bezpłatnym kinem dla ochroniarzy. Regularnie dewastowane klatki nagle przestały być obiektem wandalizmu. Filip Chajzer udał się tropem monitorowanych osiedli i gwiazd mimo woli - ich mieszkańców.
Nikiszowiec - zabytkowe śląskie osiedle górnicze przyciąga niezwykłych i nietuzinkowych ludzi. Tomasz Drozdek jest jednym z nich. Na swojej drodze spotkał Dariusza Basińskiego z Mumio. Co wynikło z tego spotkania?
10 tysięcy złotych do wydania w cztery godziny na co tylko dusza zapragnie. Ta bajka spełniła się trzydziestu uczestnikom konkursu, którzy napisali do złotej rybki. Jakie były ich największe marzenia i na co przeznaczą wygraną? Od czego specjalistką były: Dorota Wellman, Zosia Ślotała i Anna Nowak - Ibisz?