osiedle

  osiedle

  Zaskakujący pomysł przedstawił deweloper odpowiedzialny za osiedle domów jednorodzinnych w podwarszawskich Łomiankach. Jak się okazuje, zamieszkać tam będą mogli tylko wybrańcy. Powstające osiedle ma być przeznaczone dla osób, które chcą "budować swoją rodzinę i otoczenie na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga". Firma nie podała jednak sposobu, w jaki będzie sprawdzać wiarę przyszłych mieszkańców.

  Lunik IX to romskie osiedle, które znajduje się na terenie Koszyc. Określane jest mianem największego cygańskiego getta na świecie. Bezrobocie sięga tam blisko 90 proc. Jakiś czas temu odwiedzili je: podróżnik Wojciech Grabowski, vloger Mikołaj "Vonsky" Teperek i fotograf Mateusz "Rover" Pustuła. O swoich wrażeniach z pobytu opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. W studiu gościliśmy również antropolog dr Joannę Talewicz-Kwiatkowską. Dlaczego Słowacja nie jest w stanie pomóc ludziom mieszkającym na osiedlu Lunik IX?

  W podkrakowskiej wsi Krzywaczka powstaje osiedle domów jednorodzinnych dla katolików. Na jego terenie deweloper oferuje między innymi kapliczkę i park różańcowy. Czy takie osiedle to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego.

  Next Ursus, Golden Apartments, Platinum Apartments i nie tylko. Poprosiliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka, dziennikarza Rafała Madajczaka i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego o przeanalizowanie nazw polskich osiedli, zarówno tych nowoczesnych, jak i tych wybudowanych wiele lat temu. Czy mieszkańcy zwracają uwagę na to, jak nazywają się ich osiedla? I czym kierują się deweloperzy wymyślając coraz bardziej elektryzujące nazwy?

  Mówią, że biali nie potrafią skakać, a to nieprawda. My, Polacy umiemy fikać i to prawie tak dobrze, jak kozice górskie, zwłaszcza wtedy, gdy zapomnimy "cipa". Naszą sprawność fizyczną zawdzięczamy wszechobecnemu parawaningowi - nie tylko na plaży, ale nawet w mieście. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, czy takie grodzenie się na potęgę ma zalety, czy może jednak wady. Miał też szczęście spotkać się z trzepakiem-celebrytą ;)

  Teraz prawie każde osiedle w większym mieście ma monitoring. Zakładany, by zwiększyć bezpieczeństwo, często bywa bezpłatnym kinem dla ochroniarzy. Regularnie dewastowane klatki nagle przestały być obiektem wandalizmu. Filip Chajzer udał się tropem monitorowanych osiedli i gwiazd mimo woli - ich mieszkańców.

  Nikiszowiec - zabytkowe śląskie osiedle górnicze przyciąga niezwykłych i nietuzinkowych ludzi. Tomasz Drozdek jest jednym z nich. Na swojej drodze spotkał Dariusza Basińskiego z Mumio. Co wynikło z tego spotkania?

  10 tysięcy złotych do wydania w cztery godziny na co tylko dusza zapragnie. Ta bajka spełniła się trzydziestu uczestnikom konkursu, którzy napisali do złotej rybki. Jakie były ich największe marzenia i na co przeznaczą wygraną? Od czego specjalistką były: Dorota Wellman, Zosia Ślotała i Anna Nowak - Ibisz?