Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie
Rzędy wysokich, PRL-owskich bloków znajdują się na granicy Śródmieścia i Woli w Warszawie. Bliska odległość do centrum miasta zachęca do zamieszkania na Osiedlu za Żelazną Bramą. W ostatnich latach pojawiło się tam sporo obcokrajowców.
- Mieszkam na 15. piętrze. W Polsce jestem od 4 miesięcy. Mam blisko do pracy. To są plusy. Minusów nie ma. Jest cicho, to spokojna okolica - powiedział Aliaksandr Ihnatsyeu z Białorusi.
Nguyen Xuan Son mieszka na tym samym osiedlu od 15 lat. - Jest wszystko w porządku, jest miła sąsiadka. Tylko że w bloku, to nie tak, jak w domu. Trochę jest za ciasno, ale myślę, że jeszcze długo tutaj zostanę - powiedział Wietnamczyk.
Historia Osiedla za Żelazną Bramą
Budowę Osiedla za Żelazną Bramą rozpoczęto w 1965 roku. Łącznie wybudowano 19 16-piętrowych bloków.
- Architektami odbudowującymi Warszawę po wojnie byli moderniści. A guru modernizmu był słynny francuski architekt Le Corbusier. Wobec tego postanowiono zaprojektować całą, wielką dzielnicę w Śródmieściu odwołującą się do idei Corbusiera. Chodziło mu o to, żeby blok był trochę jak Transatlantyk. Same kajuty są małe, ale pasażerowie mają gdzie spędzać czas. Jeżeli popatrzymy na stare zdjęcia z budowy osiedla, zobaczymy olbrzymie pola zielone - wyjaśnił Jerzy Warchałowski, licencjonowany przewodnik po Warszawie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy rodzice powinni pomagać przy lekcjach? Nauczycielka wskazała "złoty środek"
- Sprawy kryminalne, w których ofiarami byli księża. "Jest jakieś drugie dno niewygodne dla Kościoła"
- Dla tego policjanta twoja twarz nie ma tajemnic. "Zauważam wszystkie detale"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN