Spór o łąki przy Lesie Mokrzańskim. "Nie może być tak, że budownictwo wchodzi do lasu"

Mieszkańcy Wrocławia chcą ratować Las Mokrzański
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spór o łąki przy Lesie Mokrzańskim
Spór o łąki przy Lesie Mokrzańskim
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla przy Lesie Mokrzańskim protestują, by nie zabrano im dużego obszaru zielonych drzew i roślin. Miasto chce przeznaczyć łąkę pod betonową zabudowę. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN pojechał na miejsce, by dowiedzieć się, o co apelują wrocławianie.

Łąki przy lesie Mokrzańskim

Mieszkańcy zjednoczyli się we wspólnej walce o przyrodę. Nie chcą pozwolić, by miasto odebrało im zieloną okolicę sąsiadującą z ich domami.

- Odbiera nam się przyrodę plasterek po plasterku jak salami. Miasto odkraja nam łąki, lasy, niszczy się przyrodę. My, jako mieszkańcy, ale też jako rada osiedla jesteśmy przeciwni temu. Apelujemy do władz Wrocławia: "Łąki, leśnicy - nie dla betonu!" - powiedział pan Robert, przewodniczący rady osiedla.

Mieszkańcy na razie mają przepiękny widok z okna na zieloną łąkę i Las Mokrzański. Obawiają się jednak, że za jakiś czas zamiast drzew i krzewów, będą "podziwiać" betonowe budowle. Las jest nie tylko ważny dla wrocławian, ale to także ważne miejsce ze względów ekologicznych.

- Las i łąki to jest środowisko do życia dla wielu gatunków zwierząt. Mamy zrobioną wstępną inwentaryzację przyrodniczą, która mówi, że żyje tam ponad 50 gatunków ptaków, 3 gatunki gadów, 2 gatunki płazów. Jest to obszar bardzo interesujący przyrodniczo, a ponadto jest to korytarz ekologiczny, łączący obszar Natura 2000 - podkreślił jeden z protestujących mieszkańców.

Betonoza przy Lesie Mokrzańskim

Łąki przy Lesie Mokrzański miasto chce sprzedać i przeznaczyć pod zabudowę domów jednorodzinnych. Przedstawiciele władz Wrocławia nie skorzystali z zaproszenia, by spotkać się z mieszkańcami. W zamian za to wysłali pismo, w którym oświadczyli, że nie zamierzają sprzedawać działki. Mieszkańcy powiedzieli, co o tym sądzą.

- Oni chcą sprzedać to miejsce, to jest 4,5 ha. Łaskawie mówi się o tym, że zrezygnowano z 0,3 ha, gdzie rosną ponad 200-letnie dęby. Z tych miasto zrezygnowało, ale z tego wielkiego obszaru przyległego do zabudowy jednorodzinnej, miasto nie zrezygnowało - podkreślił pan Robert.

Walka toczy się o łąki przy lesie. - Nie ma lasu bez łąki. Nie może być tak, że budownictwo wchodzi do lasu. Potrzebny jest ten bufor, środowisko ekotonowe, bo w takich środowiskach jest największa bioróżnorodność. W tej chwili to jest temat numer 1 w ochronie przyrody - kwestia ochrony bioróżnorodności. [...] Budowa domów tuż przy lesie spowoduje, że ten las stanie się bardzo suchy i straci swoje walory - wyjaśnił jeden z mieszkańców.

- Na tych łąkach działo się całe moje dzieciństwo. Tutaj przychodzimy się zrelaksować, odpocząć od miejskiego zgiełku. To jest dla nas wszystkich bardzo ważne miejsce. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś tak po prostu wjechał tutaj i kawałek po kawałku wydzierał nam zieleń, na której nam wszystkim zależy - podsumowała poruszona Gabrysia, mieszkanka osiedla.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz