Od stycznia tego roku w Polsce pojawiło się dziesięć nowych miast. Celem tych zmian jest pomoc w ich dynamicznym rozwoju. Jakie ma to korzyści dla mieszkańców, i co oni sami na ten temat sądzą? Sprawdziliśmy to.
Mieszkańcy Nowego Miasta w województwie mazowieckim mogli być zaskoczeni, kiedy w styczniowy poranek z budynku urzędu zniknęły tabliczki, a w lokalnej restauracji pojawiły się nowe, jakby bardziej wielkomiejskie dania. Zapytaliśmy mieszkańców, czy coś jeszcze zmieniło się w ich miejscowości w styczniu tego roku.
- Zmieniło! Już nie jesteśmy wieśniaki, tylko "mieszczaki" - zażartował starszy mężczyzna, zapytany przez Bartka Dajnowskiego.
Jakie miejscowości są teraz miastami i co to oznacza dla ich mieszkańców?
Podobnych miejsc jest więcej, od stycznia 2022 roku, do grona polskich miast dołączyły:
- Kaczory,
- Pruszcz,
- Izbica,
- Lutomiersk,
- Cegłów,
- Nowe Miasto,
- Jedlina Letnisko,
- Olsztyn,
- Iwaniska,
- Bolimów.
Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także uproszczenie procedur dotyczących infrastruktury.
- Jest tylko taka praktyczna, poza wizerunkiem, zaleta, że na terenie miasta, jakby nie ma problemu ze zmianami gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przemysł, czy usługi. Nie potrzeba odralniać. To jest taki pozytywny element - powiedział burmistrz Bulimowa, Stanisław Linart.
Które miejscowości odzyskały status miasta?
Spośród dziesięciu nowych miast, siedem odzyskało zabrane kiedyś prawa miejskie. Wśród nich jest Olsztyn, ten mniej znany, w województwie śląskim, bez jezior, ale z ruinami pięknego zamku. - W 1488 roku zostały nadane prawa miejskie, które niestety zabrał nam car Mikołaj Drugi, i było to ukaranie większości miast polskich za udział w powstaniu styczniowym - wyjaśnił Zbigniew Szydłowski, przewodnik po zamku w Olsztynie.
Mieszkańcy nie są przekonani co do słuszności decyzji o przekształceniu ich miejscowości w miasta. Część z nich jest także zaskoczona zmianami. Szczególnie ci, którzy uciekli z miasta, żeby zamieszkać na wsi.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Nauka zdalna w szkołach. Jest decyzja ministerstwa
- Dodatek drożyźniany - do kiedy trzeba złożyć wniosek? Komu przysługuje?
- Waloryzacja emerytur 2022 - ile wyniesie najniższe świadczenie? Najnowsze wyliczenia
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Bartek Dajnowski