Filip Gołębiewski z wykształcenia jest architektem, ale z pasji do uprawy ziemi i chęci ratowania klimatu, założył swoje eksperymentalne gospodarstwo rolne. Bada tam, jak walczyć m.in. z globalnym ociepleniem.
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla przy Lesie Mokrzańskim protestują, by nie zabrano im dużego obszaru zielonych drzew i roślin. Miasto chce przeznaczyć łąkę pod zabudowę. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN pojechał na miejsce, by dowiedzieć się, o co apelują wrocławianie.
Mimo rozwiniętej medycyny, często trudno nam prowadzić zdrowy styl życia. Dlaczego tak się dzieje? Pomocna w zrozumieniu takiego stanu rzeczy może być mandala zdrowia, przedstawiająca model ekosystemu człowieka.
Media społecznościowe mają wielką moc. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszy się wpis zachęcający do tego, aby pestki po zjedzonych owocach, wyrzucać gdzie popadnie. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób działamy na korzyść natury. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.
Poza człowiekiem nie ma drugiego gatunku, który tak bardzo zmienia na lepsze środowisko wokół siebie, jak bóbr. Fotografowaniem życia tych niezwykłych zwierząt zajmuje się mieszkający w Bieszczadach Andrzej Czech. Swoimi zdjęciami i filmami biolog chętnie dzieli się w mediach społecznościowych, a o bobrzej pasji opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję "Czerwonej listy ptaków Polski", czyli listy gatunków, które objęte są ryzykiem wymarcia. Jak się okazuje, zagrożona wyginięciem jest 1/5 gatunków ptaków rozmnażających się w Polsce. W jakim stopniu człowiek przyczynia się do wymierania ptaków i czy można jeszcze zatrzymać ten proces? O tym rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Chylareckim, ornitologiem
Jeże to wbrew pozorom nocne drapieżniki. Nie wszystkie można hodować w domu. Jak wyglądają jeże? Czym się żywią? Czy można wziąć do domu znalezionego jeża? Czy jeże są pod ochroną? Jakie gatunki są dobre do hodowli? Czy jeż w domu to dobry pomysł dla każdego?
O to, dlaczego warto sadzić drzewa i, dlaczego posadzono ich aż tyle w Beskidzie Żywieckim zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Sławomira Brzózka, partnera programu "Po stronie natury" i prezesa Fundacji Nasza Ziemia oraz prof. Jacka Borowskiego – dendrologa i prezesa Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, a także partnera programu "Po stronie natury". Zobaczcie, jak drzewa wpływają na człowieka i ekosystem.
Licealistka Monika Leończyk, młody naukowiec, zaprojektowała budkę dla trzmieli, by uchronić trzmiele przed wyginięciem. Zdobyła wyróżnienie w Europejskim Konkursie Młodych Naukowców i w ten sposób zapewniała sobie indeks na studia. Dlaczego trzmiele są tak istotne dla naszego ekosystemu? Jaka przyszłość czekałaby człowieka, gdyby wyginęły trzmiele i pszczoły? Ambasadorka ogólnopolskiego projektu edukacyjno-naukowego Adamed była gościem Dzień Dobry TVN.