ekosystem

    ekosystem

    Media społecznościowe mają wielką moc. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszy się wpis zachęcający do tego, aby pestki po zjedzonych owocach, wyrzucać gdzie popadnie. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób działamy na korzyść natury. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

    Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję "Czerwonej listy ptaków Polski", czyli listy gatunków, które objęte są ryzykiem wymarcia. Jak się okazuje, zagrożona wyginięciem jest 1/5 gatunków ptaków rozmnażających się w Polsce. W jakim stopniu człowiek przyczynia się do wymierania ptaków i czy można jeszcze zatrzymać ten proces? O tym rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Chylareckim, ornitologiem

    O to, dlaczego warto sadzić drzewa i, dlaczego posadzono ich aż tyle w Beskidzie Żywieckim zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Sławomira Brzózka, partnera programu "Po stronie natury" i prezesa Fundacji Nasza Ziemia oraz prof. Jacka Borowskiego – dendrologa i prezesa Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, a także partnera programu "Po stronie natury". Zobaczcie, jak drzewa wpływają na człowieka i ekosystem.

    Licealistka Monika Leończyk, młody naukowiec, zaprojektowała budkę dla trzmieli, by uchronić trzmiele przed wyginięciem. Zdobyła wyróżnienie w Europejskim Konkursie Młodych Naukowców i w ten sposób zapewniała sobie indeks na studia. Dlaczego trzmiele są tak istotne dla naszego ekosystemu? Jaka przyszłość czekałaby człowieka, gdyby wyginęły trzmiele i pszczoły? Ambasadorka ogólnopolskiego projektu edukacyjno-naukowego Adamed była gościem Dzień Dobry TVN.