Czerwona lista ptaków Polski
W tym roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ponownie opublikowano "Czerwoną listę ptaków Polski". Zgodnie z danymi 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem, z czego 12 zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone. Oprócz pospolitych gawronów, na liście znalazła się także popularna mewa siwa. W najgorszej sytuacji są jednak ptaki zamieszkujące doliny rzeczne i mokradła. Na jakiej postawie zostało ocenione ryzyko wyginięcia gatunku?
- Mamy dwa podstawowe kryteria, które wymyśliła Międzynarodowa Unia Ochrony Zasobów Naturalnych. Te kryteria to jest populacja, która się szybko zmniejsza i która jest mała. Lęgowa populacja gawrona zmalała w przeciągu ostatnich 20 lat o ponad 50 procent. Mamy w Polsce połowę gawronów w porównaniu z tym, co mieliśmy w roku 2000. Podobnie jest z mewą siwą – powiedział profesor.
Ptaki w Polsce - co im zagraża?
Największym zagrożeniem dla ptaków są ludzie. Jak przyznał specjalista, jeśli chcemy skutecznie je chronić, przede wszystkim powinniśmy zmienić duże sektorowe polityki, szczególnie te dotyczące gospodarowania w dolinach rzecznych i dotyczące gospodarowania w krajobrazie rolniczym.
W tych dwóch siedliskach jest najwięcej gatunków zagrożonych wyginięciem. Wspólne tematy, które łączą wiele gatunków, to są przekształcenia w dolinach rzek, regulacje rzek, osuszenia, obwałowania, likwidacja mokradeł, pogłębianie rowów melioracyjnych. Również ciągłe zwiększanie produkcji rolnej
– wyjaśnił.
Ekosystemy działają jak naczynia połączone. Zatem nawet jeżeli dzisiaj nie widzimy, z czym się wiąże wyginięcie jednego gatunku, efekty dostrzec możemy za 5 czy 10 lat. Profesor Przemysław Chylarecki apeluje, że dla dobra zwierząt powinniśmy zmienić sposób gospodarowania w krajobrazie rolniczym, a także zmienić nasze podejście do rzek.
- Musimy porzucić marzenia o tym, żeby Wisłę zamienić w kaskadę zbiorników zaporowych - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Inwazja lisów – dlaczego dzikie zwierzęta coraz częściej zbliżają się do człowieka?
Autor: Nastazja Bloch