Styl Życia

Inwazja lisów – dlaczego dzikie zwierzęta coraz częściej zbliżają się do człowieka?

Styl Życia

Inwazja lisów – dlaczego dzikie zwierzęta coraz częściej zbliżają się do człowieka?

W ostatnim czasie coraz więcej lisów spotkać możemy w naszych przydomowych ogrodach, na ulicach, czy w centrach miast. Co się stało, że drapieżniki zmieniły swoje preferencje? Główną przyczyną są ludzie, którzy chętnie dokarmiają czworonogi. Inwazja dzikich zwierząt może być jednak niebezpieczna. O tym, co zrobić, gdy w naszym pobliżu znajdzie się lis, opowiedział Kazimierz Nóżka leśniczy Nadleśnictwa Baligród.

Lisy opuszczają swoje naturalne środowisko

Lisy coraz chętniej podchodzą do ludzi, opuszczają swoje naturalne środowisko i koncentrują się wokół aglomeracji i zurbanizowanych terenów. Jaki jest ich powód? Zdaniem leśniczego, główną przyczyną jest człowiek, a właściwie jego nieodpowiednie zachowanie. Ludzie, spacerując po lesie, przyzwyczajają dzikie zwierzęta do swojej obecności oraz bezmyślnie zostawiają resztki jedzenia w niezabezpieczonych koszach na śmieci. Lisy, które posiadają dobry węch, korzystają w pozostawionego prowiantu, tym samym zatracając swoją dzikość. Rozleniwione szukają później łatwego pożywienia i wybierają się na wycieczki do przydomowych ogrodów.

Najpierw próbujemy dokarmiać zwierzęta, rozczulamy się, gdy widzimy je w lesie, przyzwyczajamy do siebie, a później się dziwimy, że te lisy podchodzą coraz bliżej. Nęcenie, przyzwyczajanie czy sprowadzanie wręcz dzikich zwierząt w okolice naszych domów prowadzi do takich nieprzyjemnych sytuacji. Cieszymy się tym faktem dzień, dwa, trzy, ale później się to znudzi, a zwierzęta zatraciwszy swój naturalny instynkt, szukają łatwego pożywienia

 – powiedział leśniczy. 

Choroby przenoszone przez zwierzęta

Powszechnym faktem powtarzanym od wielu lat jest to, że lisy roznoszą wściekliznę. Śmiertelny wirus to jeden z niewielu naturalnych wrogów tego drapieżnika. Specjalista przyznał jednak, że lisy przenoszą także inne choroby oraz pasożyty, takie jak świerzbowiec i tasiemiec bąblowiec.

List roznoszą wściekliznę, ale także inne choroby odzwierzęce. Jednak nie każdy lis, który podchodzi do człowieka, jest chory

 – powiedział.

Co zrobić, gdy lis niespodziewanie zagości na naszej posesji?

Gdy na naszej działce lub w ogrodzie zagości lis, przede wszystkim powinniśmy go odstraszyć. Jak przyznał leśniczy, trzeba postępować tak, aby dzikie zwierzęta trzymały się, jak najdalej od ludzi i czuły przed człowiekiem respekt. Ponadto mieszkając w pobliżu lasu, należy pamiętać o tym, aby nie pozostawiać odpadów, zabezpieczać kompostowniki i śmietniki, które są wabikiem dla dzikich zwierząt.

Jeżeli lis jest natrętny, pojawia się w naszym obejściu, są od tego odpowiednie służby, które zajmą się lisem w humanitarny sposób i zadbają o to, aby zwierzę wróciło do swojego naturalnego miejsca

- podsumował. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

13-latkowie chcieli haraczu, odpowiedzą przed sądem

Sebastian Fabijański – artysta wielu talentów. "Nigdy niczego nie zrobiłem dla pieniędzy"

Anita Werner przebiegła półmaraton. "Dla mnie to kompletny odlot!"

Co sądzisz o tym artykule?
58
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
09.10.2020
Karolina
Lisów jeszcze nie widziałam, żeby kręciły się koło domu za to dziki owszem. Dobrze, że miałam jeszcze kilka woreczków kunagone to natychmiast je rozwiesiłam przy płocie. Wolałam nie zwlekać, aż będą kręcić się po podwórku.