Dom

Bezpieczny wynajem mieszkania. Praktyczne porady eksperta, dzięki którym nikt cię nie oszuka

Dom

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak nie wpaść na minę przy najmie mieszkania?
Jak nie wpaść na minę przy najmie mieszkania?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Początek roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym studenci poszukują lokali na wynajem. Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie? O co zapytać? Jak nie dać się oszukać? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Kucharską, ekspertką rynku nieruchomości.

Wynajem mieszkania - czynsz plus media

Czas zwiększonego popytu na mieszkania to również żniwa dla oszustów, którzy próbują wykorzystać pośpiech, niewiedzę i zaufanie potencjalnych najemców. W dobie rosnących cen szczególnie ważne jest, by sprawdzić opłaty za media, które rzadko kiedy ujęte są w czynszu.

- Zawsze zwracam uwagę na to, by oprócz tego, co właściciel nam powie, mieć potwierdzenie np. w rachunkach od poprzedniego najemcy. Możemy też porozmawiać z poprzednim najemcą, jeśli mamy taką możliwość. Nie bójmy się tego. Właściciel nie powinien mieć żadnego problemu z tym, by okazać nam np. zaświadczenie ze spółdzielni bądź opłaty administracyjne ze wspólnoty, by uwiarygodnić, jak faktycznie ten czynsz wygląda i jakie są jego składniki. Jeżeli mamy tam zaliczkę na ogrzewanie i ono jest miejskie, to możliwość uzyskania później większego rachunku nie jest tak duże - tłumaczyła Anna Kucharska, ekspertka runku nieruchomości w Dzień Dobry TVN.

- Natomiast jeżeli mamy ogrzewanie elektryczne, to przy obecnych podwyżkach prądu możemy się zdziwić rachunkiem. Tutaj właśnie chciałam opowiedzieć o klientkach, które niedawno zgłosiły się do biura nieruchomości o pomoc, ponieważ wynajęły mieszkanie, które miało ogrzewanie na prąd. Rachunek za prąd miał być ok. 300 zł. Finalnie przyszło 1000 zł. Mieszkanie było bardzo szczelne. Nie miało wentylacji zrobionej. W związku z tym one musiały dużo wietrzyć. Jak dużo wietrzyły, to więcej grzały. Przez to, że mieszkanie nie miało wentylacji, to powstała tam pleśń. Nie dość, że dziewczynom przyszło dużo więcej do zapłaty, to jeszcze spleśniały im rzeczy - dodała.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady ekspertki

 • Nie ufaj ogłoszeniom, weryfikuj informacje.
 • Sprawdź rachunki z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
 • Nie wynajmuj tylko na podstawie zdjęć, np. za oknem może być budowa.
 • Sprawdź, czy osoba, z którą rozmawiasz ma prawo do wynajęcia mieszkania.
 • Sprawdź szczegółowo umowę (kary i opłaty dodatkowe).
 • Sprawdź wentylację w mieszkaniu.
 • Jeśli pracujesz zdalnie, sprawdź sąsiedztwo.
 • Jeśli wynajmujesz pokój, zapytaj o liczbę lokatorów.
 • Sprawdź, czy opłaty dodatkowe to ryczałt, czy zaliczka.
 • Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy.
 • Zrób zdjęcia stanu liczników.
 • Zapytaj o dostęp do Internetu i opłaty.

- Jak oglądamy mieszkanie, to przede wszystkim zwracamy uwagę na rzeczy w użytkowaniu - czyli jakie jest to łóżko, czy jest wygodne, jaka jest kuchenka, czy tam są dwa palniki, a potrzebujesz cztery. Patrzymy na techniczne rzeczy, czyli wentylację. [...] Jeśli się zdecydujemy, przy podpisaniu umowy najmu i odbiorze mieszkania koniecznie musimy wykonać protokół zdawczo-odbiorczy, który później będzie podstawą do tego, w jakim stanie odebrałeś mieszkanie i w jakim go oddajesz. Zadbajmy o najdrobniejsze szczegóły. Warto wykonać zdjęcie każdego mebla - podkreśliła Anna Kucharska.

Do jakich dokumentów należy mieć dostęp podczas wynajmu mieszkania? Jaki jest najczęściej popełniany błąd podczas zawarcia umowy? Na jakie zapisy musimy uważać? Sprawdź w naszej rozmowie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości