Masz problem z wilgocią w mieszkaniu? Sprawdź, jak domowym sposobem zrobić pochłaniacz

Zawilgocone szyby
Domowy sposób na prosty pochłaniacz wilgoci. Jak go przygotować?
Źródło: Druv/Getty Images
Kiedy robi się coraz chłodniej, w domach łatwiej o większą wilgotność. Para wodna zbiera się po prysznicu czy gotowaniu, zwłaszcza, jeśli mamy niesprawną wentylację. Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci domowymi sposobami? Sprawdź nasze sposoby. 

Jak przygotować domowy pochłaniacz wilgoci

Domowych sposobów na to, jak radzić sobie ze zbyt dużą ilością wilgoci jest wiele. Pierwszym z nich jest sól zawinięta w gazę - to metoda dobra, kiedy jest dużo pary wodnej w pomieszczeniu. Przygotowanie takiego "pochłaniacza" jest banalnie proste - sól drobno mieloną lub w kryształach należy zawinąć w gazę i pozostawić w docelowym pokoju. Substancja ta jest higroskopijna, dzięki czemu zbiera wilgoć.

Porządki domowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okien
 Jak nie dać plamy w święta
Jak nie dać plamy w święta
Jak prać biustonosz?
Jak prać biustonosz?
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

Drugim sposobem jest zastosowanie kredy - można ją również owinąć w gazę lub włożyć do bawełnianego bądź lnianego woreczka. Kreda nie tylko pochłonie nadmiar wilgoci, ale również brzydkie zapachy. Taką zawieszkę można powiesić lub położyć w pomieszczeniu lub umieścić w szafie z ubraniami.

Domowy pochłaniacz może być również zawieszką zapachową. Jak ją przygotować? Potrzebna nam będzie sól gruboziarnista, ulubione zioło, np. mięta, lawenda, rumianek, kwiaty - róża, bez, piwonia, czy przyprawy - wanilia, cynamon, czy goździki. Ważne, aby dodatki pachnące były wysuszone - olejek eteryczny się w tym przypadku nie sprawdzi. Substancje pachnącą i sól (pochłaniającą wilgoć) łączymy w proporcji 1:1 i wkładamy do bawełnianego lub lnianego woreczka i gotowe. Tak przygotowaną zawieszkę można powiesić w szafie lub położyć na oknie przy drzwiach.

Sposoby na wilgoć - co zrobić, żeby się jej pozbyć

Oprócz domowej roboty pochłaniaczy wilgoci można postawić na produkty sklepowe. Głównym jego składnikiem jest żel krzemionkowy, który ma działanie osuszające z pary wodnej. Są one obojętne chemicznie i można z nich przygotować własny osuszacz.

Skutecznym sposobem jest właściwe wietrzenie i wentylacja pomieszczeń. Jeśli wilgoć nagminnie zbiera się w naszym mieszkaniu, to warto sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie.

Można także postawić na rośliny pochłaniające wilgoć. O tym, które warto postawić w swoim mieszkaniu przeczytasz z artykułu: Masz wilgoć w mieszkaniu? Te rośliny idealnie sprawdzą się jako pochłaniacze wilgoci

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Druv/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości