Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na grzybobranie. To właśnie w lesie najłatwiej pobrudzić ubrania żywicą, którą nie jest łatwo usunąć. Sprawdź nasze sposoby na to, jak żywicę sprać z ubrań i nie tylko.
Jak sprać żywicę z ubrań
Kiedy już dojdzie do zabrudzenia materiału żywicą, lepiej nie wkładać go od razu do pralki. Jest ona bowiem bardzo lepka i jest ryzyko, że rozniesie się po czystej części garderoby. Co w takim razie można zrobić? Zanim przejdziemy do standardowego prania można spróbować jednej z trzech metod.
"Styl na wagę złota"
"Styl na wagę złota"
Najbardziej agresywnym sposobem usunięcia żywicy jest zastosowanie spirytusu. Metoda ta sprawdzi się do ubrań, które nie są podatne na odbarwianie. Najlepiej jest nasączyć spirytusem kawałek ligniny lub materiału i wyczesywać żywicę z garderoby. Jeśli plama nie daje się usunąć, żywicę można nasmarować olejem roślinnym, a następnie przetrzeć ponownie spirytusem. Należy jednak uważać, gdyż ta metoda może doprowadzić do przebarwień.
Drugim sposobem jest zamrożenie. Odzież należy włożyć na 4-12 godzin do zamrażarki, a następnie wyjąć. Po takim zabiegu żywica przestanie być lepka i można ją delikatnie odkleić od ubrania.
Trzecim sposobem jest wywabienie żywicy przy użyciu żelazka i papieru do pieczenia, pod warunkiem, że nasza zabrudzona odzież jest z naturalnych materiałów. Zabrudzoną tkaninę wkładamy pod papier do pieczenia i prasujemy, aż żywica się odklei. Tej metody nie wolno stosować do materiałów poliestrowych i akrylowych.
Po tych zabiegach można spokojnie uprać odzież w pralce bez ryzyka, że żywica rozleje się na inne ubrania.
Czym doczyścić żywicę
Żywicę łatwo usunąć przy użyciu silnych rozpuszczalników, np. acetonu, który znajduje się w niektórych zmywaczach do paznokci. Należy jednak uważać, ponieważ substancja ta jest w stanie rozpuścić materiały z poliestru, odbarwić naturalne tkaniny, a nawet uszkodzić powierzchnię innych produktów.
Do świeżych plam z żywicy na przedmiotach przykładamy kostki lodu. W ten sposób stanie się ona mniej lepka i łatwiej będzie ją odkleić. Dopiero następnym krokiem może być przemywanie miejsca spirytusem - ostrożnie, tak, aby nie powstały przebarwienia. Ostatnią czynnością jest spłukanie rzeczy wodą.
Zobacz także:
- Trzy sprawdzone sposoby na usuwanie plam z białych ubrań
- Kłopotliwe plamy ze szminki. Jak się ich pozbyć?
- Jak usunąć plamy z wina – domowe sposoby
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Nada Bascarevic/Getty Images