Jak usunąć plamy z wina – domowe sposoby

Kobieta wylała czerwone wino na dywan
Jak usunąć plamy z wina?
Źródło: moodboard/Getty Images

Plama z czerwonego wina na obrusie, kanapie, dywanie, wizytowej bluzce lub białej koszuli to jeszcze nie katastrofa. Da się ją wyczyścić prostymi, sprawdzonymi metodami przy użyciu środków, które mamy w kuchennych szufladach.

Najważniejsza zasada – gdy chcemy usunąć plamy z czerwonego wina, liczy się czas. Jeśli rozlane wino jest wciąż wilgotne, można je delikatnie usunąć przy użyciu gąbki lub papierowego ręcznika. Przykładając je do zabrudzonego miejsca, trzeba odsączyć jak najwięcej płynu, plama nie rozleje się zbyt szeroko, a pozostałe ślady da się łatwiej usunąć. Czym odplamiać i w jaki sposób postępować zależy od tego, gdzie powstały plamy z wina.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z kanapy i dywanu?

Pierwszy krok mamy już za sobą – osuszenie zabrudzenia papierowym ręcznikiem. Można też zasypać je solą kuchenną, która również znakomicie chłonie wilgoć. Zostawia się ją na plamie na kilkanaście minut, aż wchłonie cały płyn. Jeśli na dywan czy kanapę wylał się nam cały kieliszek i plama z czerwonego wina jest duża, sól można wymieniać na świeżą, aż przestanie się zabarwiać. Następnie sól się usuwa – najlepiej zrobić to odkurzaczem i szczelinową ssawką do tapicerki meblowej. To ważne, by dokładnie zebrać nasączone winem kryształki, bo gdy przystąpimy do czyszczenia na mokro, mogą się rozpuścić i od nowa zabrudzić dywan czy tapicerkę. Pozostałe ślady można usunąć na kilka sposobów. W sprzedaży są specjalne środki, pozwalające na szybkie usuwanie plam z czerwonego wina z dywanów i tapicerek, jednak rzadko się zdarza, by były akurat pod ręką, gdy trunek się wyleje. Lepiej więc sięgnąć po to, co mamy dostępne, na przykład po butelkę wody mineralnej. Można nią ostrożnie polewać plamę i szybko odsączać papierowym ręcznikiem. Tę czynność trzeba powtarzać kilkakrotnie, wypłukując powoli pozostałości wina z tkaniny. Ten sposób działa na świeże plamy z czerwonego wina.

Gdy jednak mamy gości, trudno zająć się ratowaniem dywanu czy kanapy kosztem wypełniania obowiązków gospodarza. W takiej sytuacji również przyda się woda. Na plamę kładziemy czysty kawałek materiału i co jakiś czas polewamy go niewielką ilością wody. Dzięki temu plama z wina czerwonego będzie wilgotna, co – gdy goście pójdą – pozwoli ją usunąć opisanym powyżej sposobem. 

Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików

Warto jednak pamiętać, by wody używać z umiarem, szczególnie na obiciach mebli – trzeba uważać, by nie przemoczyć znajdujących się pod tkaniną elementów mebla (np. pianki tapicerskiej, która mogłaby zapleśnieć). Jeśli jednak plama z czerwonego wina zdążyła już trochę przeschnąć, nie należy jej szorować przy użyciu wody. W ten sposób możemy tylko rozetrzeć ślady na większej powierzchni tkaniny. Zamiast tego przygotujmy papkę z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody – mieszanina musi być dość gęsta. Nakładamy ją na plamy z wina i pozostawiamy do wyschnięcia, a potem odkurzamy. Jednorazowy zabieg może nie wystarczyć, gdy trunek wniknął głęboko w tkaninę czy dywan. Trzeba więc go powtarzać, aż plamy z czerwonego wina przestaną być widoczne. Można też ich ostatnie ślady usunąć odplamiaczem do dywanów i tapicerek.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z ubrania?

Również przy czyszczeniu ubrań obowiązuje zasada – im zareagujemy szybciej, tym lepiej. W domowych warunkach nie jest problemem zdjąć zaplamioną czerwonym winem część garderoby i przebrać się w świeże ubranie. Co jednak, gdy jesteśmy gdzieś z wizytą? Postępujemy podobnie, jak przy usuwaniu plamy z wina czerwonego z tapicerek – staramy się odsączyć płyn, np. przy użyciu papierowych serwetek. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze też wypłukać tkaninę np. gazowaną wodą mineralną. Wszystkich śladów nie zmyje, ale zostanie ich na tyle mało, że można będzie się nimi zająć po powrocie do domu. Gdy nie mamy możliwości zajęcia się plamą, staramy się nie dać jej zaschnąć. Można zwilżać ją co jakiś czas serwetką zamoczoną w białym winie. Jak sprać plamę z czerwonego wina? To zależy od tego, jaka tkanina została zabrudzona. Jeśli plama z wina jest na delikatnym materiale (np. jedwabiu), najpierw nakłada się na nią papkę z wody i mąki ziemniaczanej, którą pozostawia się na ok. 30 minut, a następnie pierze ręcznie w roztworze z płatków mydlanych. Plamy z czerwonego wina na mniej wymagających materiałach można przed praniem w pralce nasączyć wodą utlenioną (roztwór 10%).

Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina?

Trwałe plamy po winie najczęściej pozostają na obrusach. Mimo prania i stosowania odplamiaczy, wciąż są widoczne. Można spróbować domowych sposobów. Przed praniem w pralce zaplamioną część tkaniny moczy się przez kwadrans w wódce (lub roztworze spirytusu i wody zmieszanych w proporcjach 1:1). Zamiast alkoholu można też użyć 10-procentowego roztworu wody utlenionej (można ją kupić w sklepach chemicznych i marketach budowlanych). Do delikatniejszych tkanin lepiej zastosować kąpiel z płatków mydlanych i odrobiny amoniaku, a następnie wypłukać je i uprać w pralce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości