Podróże

Mendoza – miasto gór i wina

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Mendoza leży w zachodniej Argentynie, około 1000 kilometrów na zachód od Buenos Aires. Miasto usytuowane jest u podnóża Andów, przy drodze Panamerykańskiej. To położenie i biegnąca obok transandyjska linia kolejowa sprawiają, że miasto odwiedza wielu turystów podróżujących po Argentynie. Przyciągają ich tutaj nie tylko górskie szczyty, ale i okoliczne winiarnie słynące z oryginalnych szczepów.

Mendozę w 1861 roku dotknęło poważne trzęsienie ziemi, które doszczętnie zniszczyło ogromną część miasta. Jego mieszkańcy wykazali się jednak godnym podziwu uporem i konsekwentnie je odbudowali. Wiele dzielnic zostało zupełnie przebudowanych, na ścianach pojawiły się ogromne ilości graffiti, a wokół posadzono niezliczone ilości winorośli. Do rozwoju miasta przyczyniło się niewątpliwie odkrycie w tym regionie pokładów ropy naftowej.

Historia Mendozy

Mendoza została założona w 1561 roku przez Pedro del Castillo. Jako hiszpańska kolonia stała się ważnym ośrodkiem handlu. Niestety rozwinęło się tutaj niewolnictwo, a tubylcy byli bezlitośnie wykorzystywani przez kolonizatorów.

Mieszkańcy Mendozy jako jedni z pierwszych na świecie opracowali system nawadniania gleb. Rozwój miasta zaburzyło ogromne trzęsienie ziemi w 1861 roku, po którym większą część miasta trzeba było odbudować.

Kto powinien odwiedzić Mendozę?

Mendoza znajdująca się na szlaku turystycznym biegnącym przez Argentynę początkowo może się wydawać mało atrakcyjna. Brak tutaj klasycznych zabytków, większa część miasta jest efektem przebudowy po trzęsieniu w 1861 roku. Tych, którzy jednak trafili do tego miasta, Mendoza urzeka nie tylko niezwykłym smakiem produkowanego wina, choć miłośnicy tego trunku z pewnością powinni się tutaj wybrać.

Mendoza zachwyci wszystkich zainteresowanych sztuką uliczną. Ogromne ilości graffiti oraz oryginalne projekty skupiają uwagę wielu turystów, nie tylko tych szczególnie zainteresowanych tą formą sztuki.

Mendoza oferuje również szereg atrakcji sportowych. Oprócz oczywistej wręcz wycieczki w góry, można tutaj na przykład spróbować lotu z paralotnią.

Mendoza w drodze na Aconcaguę

Mendoza znajduje się nie tylko na szlaku prowadzącym do Chile. Jest to także jeden z ważniejszych przystanków dla himalaistów zmierzających na najwyższy szczyt Ameryki Północnej, czyli Aconcaguę. Ten imponujący szczyt o wysokości 6 962 m n.p.m. leży jedynie 100 km na północny zachód od Mendozy. Miasto jest więc właściwie ostatnim przystankiem przed górską wyprawą. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej tworzy rozległy masyw o długości 60 km. Pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, zbudowany jest przede wszystkim z granitów pochodzenia wulkanicznego.

Dla mniej doświadczonych miłośników górskich wypraw atrakcyjne jest także bezpośrednie otoczenie Mendozy, z której można wyruszyć na kilka ciekawych wędrówek po Andach, nie tak niebezpiecznych, jak zdobywanie Aconcagui.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Mendozie?

Mendoza została w dużej mierze zniszczona podczas słynnego trzęsienia ziemi z 1861 roku. Kilka zabytków jednak przetrwało. Warto odwiedzić przede wszystkim ruiny kościoła św. Franciszka z I poł. XVIII wieku, a także neoromantyczną bazylikę pod wezwaniem tego samego świętego z 1875 roku. Tutaj znajduje się obraz, przed którym modlili się mieszkańcy, dziękując za ocalenie Mendozy podczas kolejnego wielkiego trzęsienia ziemi w Argentynie w 1968 roku. Będąc w Mendozie, trzeba także zajść na słynne argentyńskie place: Plaza Chile, Plaza Italia, Plaza Espana oraz Plaza San Martin, oraz największy – Plaza Independencia.

Mendoza – miasto dla miłośników wina

W Mendozie na początku marca organizowany jest co roku festiwal wina – Fiesta Nacional de la Vendimia, natomiast dobrego wina można się tu napić właściwie o każdej porze roku. W okolicach królują przede wszystkim szczepy czerwonego wina, takie jak: malbec, merlot czy cabernet. Warto wspomnieć, że Mendoza słynie także z przepysznych oliwek uprawianych w okolicznych gajach. Idealnie komponują się one z argentyńskim winem.

Atrakcje w Mendozie

Mendoza słynie z górskiego otoczenia, jednak znajdą tu coś dla siebie również fani sportu. Można spróbować lotu na paralotni, jazdy konnej, jazdy na nartach, jak również ruszyć na spływ kajakowy. Ogromną atrakcją Mendozy jest park San Martin. Koneserzy sztuki powinni odwiedzić miejskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dla fanów zwierząt ciekawą formą rozrywki będzie wizyta w Acuario Municipal Mendoza. Koniecznie powinni oni zajrzeć także do Centro Anaconda Serpentario, gdzie można zobaczyć żółtego pytona.

Warto odwiedzić także Muzeum Cornelio Moyano, zajrzeć do Narodowego Muzeum Wina, czy wstąpić do domu Fernanda Fadera. Na szczycie Cerro de La Gloria można z kolei podziwiać pomnik Armii Andów.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jezioro czyste jak łza

Jezioro czyste jak łza
Jezioro czyste jak łza Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Edsel Querini/Getty Images

Pozostałe wiadomości