Makijaż

Kłopotliwe plamy ze szminki. Jak się ich pozbyć?

Makijaż

Kobieca dłoń trzymająca białą koszulę, na kołnierzyku ślad po różowej szmince

Szminkę z ubrań i innych tkanin, na przykład obrusów, należy usuwać etapami. Jeśli próbujemy usunąć świeże ślady, warto najpierw zminimalizować wsiąkanie kosmetyku w włókna materiału. Dopiero potem możemy pozbyć się plamy ze szminki tradycyjnym sposobem.

Podczas zmywania świeżych plam ze szminki z materiału należy być bardzo ostrożnym, ponieważ nie można pozwolić na to, by jej pigment się rozmazał. Nieco inaczej wygląda usuwanie pomadki z ubrań, gdy kosmetyk zdąży już zaschnąć. Jak wywabić plamy ze szminki?

Jak usunąć świeże plamy ze szminki z ubrania?

Jeszcze przed usunięciem plamy ze szminki, powinno się ostrożnie zebrać nadmiar kosmetyku. Należy zrobić to jak najszybciej. Jest to szczególnie ważne w przypadku matowych produktów zastygających, które zasychają w wyjątkowo krótkim czasie. Szminkę można zebrać za pomocą czystej, suchej szmatki lub ręcznika papierowego. Jeżeli ilość kosmetyku na tkaninie jest naprawdę duża, czynność można zacząć od delikatnego zdjęcia produktu, na przykład za pomocą kartki papieru , najlepiej bardzo sztywnej. Czynność tę należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby przez przypadek nie rozprowadzić pigmentu na większej powierzchni ubrania, a przez to nie powiększyć plamy.

Kolejny krok to już jeden ze sposobów na to, jak zmyć szminkę z ubrania. Niekiedy dobrym pomysłem jest po prostu przetarcie tkaniny zimną wodą, a następnie wypranie jej w odpowiednim programie. Jednak ta metoda na usuwanie śladów szminki sprawdzić się może raczej przy mniej trwałych produktach. Plamy ze szminki o przedłużonej trwałości można natomiast spryskać lakierem do włosów i pozostawić do wyschnięcia, a dopiero potem włożyć do pralki. Sposób ten zalecany jest również przy innych typach plam. Wszystko ze względu na zawarty w tym kosmetyku alkohol.

Dobrym sposobem na odplamianie ubrania ze śladów szminki może być również użycie octu przed wypraniem odzieży. Wystarczy tylko nasączyć nim tkaninę. Taka metoda jest nie tylko tania, lecz także ekologiczna.

W przypadku starszych plam ze szminki na ubraniu dobrym sposobem może natomiast okazać się ich wstępne, staranne natarcie gliceryną. Można ją kupić za niewielkie pieniądze w każdej aptece. Kolejnym etapem odplamiania jest już tylko staranne upranie odzieży. Niezależnie od tego, czy plama ze szminki na tkaninie była świeża, czy powstała jakiś czas temu, bardzo ważne jest, aby nie suszyć materiału przed jej całkowitym wywabieniem. Pigment utrwalany jest szczególnie przez ciepło, dlatego zbyt wczesne wystawianie poplamionej odzieży na jego działanie jest zabronione.

Czym usunąć ślady szminki z ubrania w zależności od tkaniny?

Usuwanie plam ze szminki z koszuli czy bluzki może zależeć również od typu materiału. Niektóre sposoby będą bowiem skuteczne jedynie na określonych tkaninach. W przypadku tkanin sztucznych warto zastosować wazelinę. Należy starannie rozprowadzić ją na plamie, na przykład za pomocą wacika bądź chusteczki. Następnie zazwyczaj wystarczy dokładnie ją uprać. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, przed włożeniem ubrania do pralki można namoczyć je w wodzie z dużą ilością mydła lub płynu do mycia naczyń. Tkanina powinna moczyć się nawet przez kilka godzin.

W przypadku powstania zabrudzeń na tkaninie płóciennej często najlepszym sposobem jest po prostu jej wygotowanie . Z kolei na plamy na jedwabiu doskonałą metodą może okazać się przetarcie tkaniny przed praniem spirytusem denaturowanym .

Ślady szminki na lnie, bawełnie czy wiskozie powinny dać się łatwo usunąć spirytusem bądź innym alkoholem , nawet tym zawartym w niektórych kosmetykach, jak woda po goleniu. Najpierw należy natrzeć bądź spryskać plamę, a następnie starannie wyprać odzież.

Plamę ze szminki na białej koszuli można usunąć na przykład za pomocą wybielacza . Należy jednak zachować bardzo dużą ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnej tkaniny. Inna możliwość to nasączenie śladu najpierw eterem, a następnie alkoholem, po czym dokładne upranie.

W przypadku tkanin wyjątkowo delikatnych można również wstępnie posypać plamę ze szminki talkiem bądź sodą oczyszczoną , które wchłoną nadmiar tłuszczu, a dopiero potem starannie uprać materiał. Pozwoli to na ustawienie niższej temperatury i delikatniejszego programu przy zachowaniu wysokiej skuteczności.

Bardziej wytrzymałe tkaniny można potraktować nieco silniejszymi środkami, które skutecznie usuną pigment z włókien. Skuteczny jest między innymi chlorek amoniaku czy benzyna ekstrakcyjna , którymi również należy natrzeć plamę przed praniem.

Sposób na to, jak usunąć plamę ze szminki z ubrania, zależy między innymi od typu tkaniny, a także czasu, jaki upłynął od powstania zabrudzenia. Zawsze należy jednak zachować ostrożność, aby nie wetrzeć pigmentu głębiej czy nie rozprowadzić go na większej części materiału, a przy tym nie zniszczyć tkaniny podczas odplamiania.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak skutecznie usuwać plamy z kosmetyków?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości