Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera

Efektem zapowietrzającego się grzejnika jest nietypowy dźwięk i nierównomiernie rozkładające się ciepło. Przyczyną tego zjawiska mogą być niewidoczne gołym okiem nieszczelności. Jak odpowietrzyć kaloryfer i kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Na te pytania na antenie Dzień Dobry TVN odpowiedział Adam Masłowski – projektant instalacji grzewczych.

Nie ma konkretnej daty czy normy, która ustala konkretny dzień rozpoczęcia sezonu grzewczego. Terminy uzależnione są od zakładów ciepłowniczych, które decydują, od kiedy dostarczać będą ciepło, a także od samych spółdzielni mieszkaniowych. Zazwyczaj kaloryfery zaczynają grzać, kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej 10 stopni.

Jak przygotować kaloryfer przed sezonem grzewczym?

Nieprawidłowo działający grzejnik w sezonie grzewczym to prawdziwe utrapienie. Jednak w kilku krokach możesz przywrócić jego podstawowe funkcje. Jak odpowietrzyć kaloryfer żeberkowy, a jak płytowy?

Dlaczego kaloryfer się zapowietrza?

Kaloryfer to urządzenie gwarantujące ciepło. Prawidłowo dobrany grzejnik odpowiada za spełnianie najważniejszych funkcji, czyli zapewnienie użytkownikom komfortu cieplnego. Wyróżniamy wiele rodzajów kaloryferów, a wśród nich płytowe, członowe, żeliwne, konwektorowe, kanałowe, a także te na podczerwień. Istnieje ryzyko, że taki grzejnik przestanie funkcjonować, jak należy. Zapowietrzenie kaloryferów to jedna z przyczyn nieprawidłowej wydajności ogrzewania. Zjawisko to możemy zauważyć, gdy urządzenie będzie zimne i usłyszymy nietypowe bulgotanie oraz stukot. Świst i inne zjawiska pojawią się w okresie grzewczym – będzie to znak, że z naszym grzejnikiem dzieje się coś niedobrego.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Skąd bierze się to zjawisko? Zapowietrzający się kaloryfer powstaje, gdy dojdzie do nieszczelności i zasysania powietrza z zewnątrz. Przyczyny tego zjawiska są różne − mogą występować w układach zamkniętych, jak i otwartych. Na zapowietrzanie grzejników ma wpływ jakość materiału, z jakiego są wykonane oraz niskie ciśnienie w instalacji. Jak zatem odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku? Jeżeli problem zapowietrzającego się grzejnika powraca do nas zbyt często, należy bezzwłocznie powiadomić zarządcę budynku. Jeśli nie byliśmy w stanie naprawić problemu samodzielnie, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa jest odpowiedzialna za znalezienie przyczyny i podjęcie właściwych czynności. Jeżeli jednak problem pojawił się po raz pierwszy, warto rozwiązać go samodzielnie.

Jak odpowietrzyć kaloryfer drabinkowy? Przygotuj kluczyk do odpowietrzania i ściereczkę, która pochłonie nadmiar wody. Pierwszym krokiem jest zamknięcie dopływu wody do niesprawnego grzejnika, a więc przekręcenie głowicy termostatycznej do najniższego poziomu. Ta czynność ma doprowadzić do przestygnięcia kaloryfera. Ponownie przekręć głowicę, ale tym razem w stronę maksimum. Znajdź nakrętkę z dziurką w górnej części kaloryfera i odkręć ją ręcznie, a następnie z pomocą kluczyka odpowietrzającego odkręć zawór odpowietrzający. Usłyszysz syczenie powietrza, które wypycha woda. Z otworu wypłynie woda, dlatego trzymaj w pogotowiu ściereczkę i zakręć zawór. Po wykonaniu tych kilku kroków grzejnik powinien działać sprawnie. Po odpowietrzaniu należy sprawdzić, czy kaloryfer nie przecieka oraz jakie ciśnienie jest w instalacji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer panelowy? Kolejność kroków jest taka sama jak w przypadku grzejnika drabinkowego. Zawór odkręć śrubokrętem płaskim celem wypuszczenia nadmiaru powietrza. Pod zaworem umieść ścierkę, ponieważ po jakimś czasie wypłynie z niego woda. Wypływ wody oznacza odpowietrzenie kaloryfera i możliwość zakończenia pracy.

W wielu domach spotykamy jeszcze grzejniki stalowe. Jak zatem odpowietrzyć kaloryfer żeliwny i żeberkowy? Zdejmij głowicę termostatyczną, na podłogę połóż ścierkę lub miskę i odkręć zawór za pomocą kombinerek. Przytrzymaj je w takiej pozycji do momentu wycieku wody.

Dlaczego zapowietrzanie kaloryfera jest niebezpieczne?

Zapowietrzający się grzejnik nie tylko przestaje spełniać swoją funkcję, może też doprowadzić do zamarznięcia niektórych urządzeń, np. armatury zabezpieczającej. Odpowietrzanie kaloryfera jest niezwykle istotne, ponieważ oprócz hałaśliwych dźwięków może dojść do korozji i uszkodzeń grzejnika. Wtedy będziemy zmuszeni zainwestować w nowy kaloryfer.

Jak zapobiec zapowietrzaniu grzejników?

Jak odpowietrzać kaloryfer łazienkowy? Przede wszystkim warto pomyśleć o zakupie ręcznego lub automatycznego odpowietrznika. Odpowietrznik ręczny jest prosty w obsłudze i znacznie tańszy od automatycznego. Cechują go niewielkie rozmiary, które umożliwiają montaż w różnych miejscach grzejnika.

Wyróżniamy trzy rodzaje odpowietrzników ręcznych:

  • na śrubokręt,
  • na kluczyk,
  • z pokrętłem.

Zaleca się montaż odpowietrzników na kluczyk i pokrętło ze względu na najwygodniejszą regulację. Odpowietrznik ręczny jest prosty w montażu, ale niezbyt wydajny. Odpowietrznik automatyczny, jak sama nazwa wskazuje – działa samoczynnie i można go stosować nie tylko do grzejników ściennych, ale też podłogowych czy naczyń wzbiorczych. Niestety automatyczny rodzaj odpowietrznika narażony jest na działanie zanieczyszczeń wody, czego efektem jest zablokowany pływak. W związku z tym może dochodzić do częstszych awarii odpowietrznika i koniecznych konserwacji. Wadą odpowietrzników ręcznych jest ograniczona budowa, z którą wiąże się niska wydajność, natomiast w przypadku awarii urządzeń automatycznych należy je rozebrać i usunąć blokadę. W zależności od rozwiązania, jakie wybierzemy, należy skorzystać z produktów wysokiej jakości.

Zobacz wideo: Jak przygotować kaloryfer na zimę?

Zobacz też:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości