Dom

Jak wyczyścić kaloryfer? Rady dla właścicieli grzejników żeberkowych i aluminiowych

Dom

Aktualizacja:
Czyszczenie kaloryfera

Jak wyczyścić kaloryfer w bezpieczny i efektywny sposób? Zadanie wymaga dobrego przygotowania oraz odpowiedniej wiedzy. Poznaj najskuteczniejsze techniki i dowiedz się, co należy przygotować, zanim przystąpisz do działania.

Kaloryfery to jedne z najczęściej pomijanych przedmiotów w przestrzeni naszego domu. Zapominamy o nich nawet podczas generalnych lub świątecznych porządków, a to duży błąd. Dowiedz się, jak wyczyścić kaloryfer, dlaczego warto to robić oraz jakie przedmioty są potrzebne do przeprowadzenia efektywnej operacji.

Jak wyczyścić kaloryfer i co należy przygotować przed wykonaniem tej czynności?

Jak wyczyścić grzejnik, aby go nie uszkodzić, ale dotrzeć do każdego zakamarka? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Podstawą jest odkurzacz z wąską końcówką. Musisz przygotować również szmatkę i wąską szczotkę z miękkim włosiem. Doskonały wybór to miękka ściereczka wykonana z mikrofibry – pozwala na dokładne usunięcie brudu, który zebrał się przez lata. Konieczny jest też dobry preparat do kurzu. Spróbuj znaleźć taki, który nie ma zbyt intensywnego zapachu. Jeśli kaloryfer ma wiele zabrudzeń widocznych z zewnątrz, przydatny może się okazać także płyn do mycia naczyń. Jeżeli jednak zależy ci na profesjonalnym przygotowaniu do zadania, możesz zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do grzejników, dzięki której wyczyścisz kaloryfer przy pomocy zaledwie kilku ruchów. Dla własnego komfortu przygotuj również długie rękawice gumowe.

Jak bezpiecznie wyczyścić grzejnik z kurzu? Zadbaj, aby twoje ruchy były delikatne i dokładne. Każda rysa na grzejniku to ryzyko rdzewienia, co może prowadzić do katastrofalnego w skutkach uszkodzenia. Unikaj też szczotek z twardym włosiem i silnych detergentów. Mogłyby one uszkodzić powłokę zabezpieczającą urządzenie, a każda rysa na kaloryferze może doprowadzić do szybkiej korozji.

Jak wyczyścić grzejnik?

Wybór narzędzi oraz metody czyszczenia uzależniony jest od rodzaju grzejnika. Zdecydowanie łatwiej jest wyczyścić żeliwny grzejnik żeberkowy starego typu. W przypadku tego modelu nie ma konieczności demontażu, a dostęp do wszelkich zakamarków nie jest specjalnie utrudniony. A jak umyć kaloryfer w środku, jeśli masz do czynienia z modelem płytowym? Zarezerwuj sobie więcej czasu na to zadanie, gdyż trzeba będzie nie tylko wyczyścić urządzenie, lecz także zdemontować je, a po zakończeniu sprzątania odpowiednio złożyć wszystkie części. Warto wspomóc się tutorialem wideo, który znajdziesz w internecie.

Czyszczenie kaloryfera żeberkowego krok po kroku

W przypadku kaloryferów żeberkowych należy przede wszystkim wyczyścić je z kurzu, który gromadzi się na tego typu grzejnikach.

  1. 1Rozpocznij od użycia odkurzacza. Jako pierwszą wykorzystaj cienką końcówkę, którą sięgniesz w najmniejsze trudno dostępne zakamarki. Później sięgnij po końcówkę z miękkim włosiem i dokładnie wyczyść resztki zalegającego kurzu pomiędzy żeberkami.
  2. 2Następnie użyj szmatki oraz środka do kurzu w sprayu. Skup się na czyszczeniu przerw między żeberkami, ponieważ tam zbiera się go najwięcej. Detergent zabezpieczy powierzchnię przed szybkim osadzaniem się nowego osadu.
  3. 3Na samym końcu zajmij się czyszczeniem zabrudzeń zewnętrznych. Nie jest to zbyt skomplikowane i wymaga jedynie użycia ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Miękka szmatka z mikrofibry pozwoli na bezpieczne usunięcie brudu, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia powłoki kaloryfera, co mogłoby doprowadzić do korozji.

Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy płytowy? Przygotuj się na demontaż

Czyszczenie kaloryfera płytowego to nieco bardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Pośpiech jest tutaj niewskazany, ponieważ mógłby doprowadzić do nieprawidłowego demontażu i uszkodzenia urządzenia. Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy płytowy z kurzu? Oto instrukcja krok po kroku

  1. 1Demontaż rozpocznij od sprawnego usunięcia gałki termostatycznej. Umożliwi to dalsze działanie.
  2. 2Następnie usuń kratkę na górze. Umocowana jest przy pomocy specjalnych zatrzasków, które możesz delikatnie podważyć nożem. W przypadku dłuższych kaloryferów zwróć uwagę, czy na pewno udało ci się otworzyć wszystkie zatrzaski, zanim usuniesz grill.
  3. 3Użyj odkurzacza z długą końcówką bądź specjalnej szczotki do czyszczenia grzejników. Włóż szczotkę od góry i dokładnie, wykonując powolne ruchy, wyczyść mechanizm ukryty za płytą.
  4. 4Jeśli wewnętrzna część jest już czysta, możesz ponownie założyć kratkę i zająć się myciem grzejnika z zewnątrz. Podobnie jak w przypadku kaloryfera żeberkowego wykorzystaj do tego miękką szmatkę oraz ciepłą wodę z płynem do naczyń.

Jak często należy myć grzejniki?

Warto czyścić grzejniki regularnie. Absolutnymi minimum jest mycie kaloryferów dwa razy w roku – tuż przed sezonem grzewczym jesienią i tuż po jego zakończeniu, późną wiosną. Pozwoli to na wyeliminowanie przykrego zapachu oraz na zadbanie o dobrą kondycję grzejnika.

Zobacz też:

Jak wyczyścić sztućce, by lśniły jak nowe? Poznaj naturalne i sprawdzone sposoby Małgorzaty Świgoń

Domowy płyn do mycia naczyń. Jak wykonać go krok po kroku?

Jak czyścić płytki z połyskiem? Sprawdzone sposoby

Zobacz wideo: Jak wyczyścić piekarnik? Sposoby Uli Chincz

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości