Informacje zawarte w księdze wieczystej przekazują wiedzę na temat danej nieruchomości, o jej stanie prawnym, obciążeniach, hipotece, właścicielach. Są one niezmiernie istotne dla obrotu nieruchomością, dlatego każdy przyszły właściciel powinien się z nimi zapoznać. Aby dotrzeć do księgi wieczystej trzeba poznać jej numer. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak sprawdzić numer księgi wieczystej. Numer ten można uzyskać na kilka sposobów.
Ela Romanowska walczy z hejterką. "Wysyłanie zdjęcia świni przy korycie trudno nazwać konstruktywną krytyką"
Elżbieta Romanowska została zaatakowana przez hejterkę. Aktorka postanowiła zmierzyć się z nią w sądzie. Sytuacja skłoniła fanów Eli do dzielenia się swoimi przykrymi doświadczeniami. Jak radzić sobie z hejtem?
Były mąż zażądał: "oddaj mi nazwisko". Prawnik wyjaśnia, czy można się tego domagać
Magda wyszła za mąż za Kamila z wielkiej miłości. Poznali się na studiach i właściwie od razu wpadli sobie w oko. Ich miłość rozwijała się powoli, ale stabilnie. Najpierw szkoła, potem praca, pierścionek zaręczynowy, aż w końcu upragniony ślub. Gdy doszło do rozwodu, kobieta nie mogła się nadziwić, jaką prośbę miał do niej były.
Nowy trend wśród nowożeńców. Kim jest prawnik ślubny?
Wśród przyszłych nowożeńców panuje moda na nową usługę związaną z nadchodzącym, wyjątkowym dniem. Prawna ochrona ślubna. Na czym polega i czy stać na nią wyłącznie najbogatszych? Prawnik, dr. Magdalena Durlik-Olszewska wyjaśnia, w jakich sytuacjach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna.
Co zrobić, kiedy w nasze drzewo uderzy piorun i zniszczy posesję sąsiada? Poznaj porady prawnika
To, że należy dbać o drzewa, które znajdują się na naszej posesji, wiadomo nie od dziś. Zwłaszcza, że jeśli się złamie i wyrządzi szkody, to właśnie my możemy ponieść za to odpowiedzialność. Jak rozwiązywać takie sytuacje? Kiedy możliwe jest uniknięcie kary? O tym w programie Dzień Dobry Wakacje mówiła adwokat Eliza Kuna.
Jakie prawa przysługują ozdrowieńcom, a jakie osobom, które mają przeciwciała koronawirusa? Odpowiada adwokat Eliza Kuna
Tematy dotyczące koronawirusa wciąż rodzą w naszych głowach wiele nowych pytań. Czy wyniki badań na przeciwciała sugerujące przebycie COVID-19 oznaczają takie same prawa, jak dla ozdrowieńców? Sprawdź, co mówi na ten temat adwokat Eliza Kuna.
Oddała syna do okna życia, teraz chce go odzyskać. Radca prawny: "To będzie trudne"
Ostatnio media rozpisywały się na temat 8-miesięcznego chłopca, który trafił do okna życia. Po kilku dniach matka dziecka zadzwoniła z informacją, że chce je odzyskać. Czy to jest możliwe? Co na ten temat mówią przepisy prawne? O to zapytaliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.
Stefan Bratkowski nie żyje. "Dla wielu wzór dziennikarstwa. Pogodny człowiek z wyjątkowym piórem"
Zmarł Stefan Bratkowski. Był prawnikiem, publicystą i pisarzem, a także dawnym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Strasznie smutna wiadomość nie tylko dla naszego środowiska - napisała Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Zasłanianie ust i nosa. Czy sprzedawca za szybą z pleksi powinien mieć maseczkę?
W związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy to rozporządzenie dotyczy również pracowników sklepów, którzy od klientów są odizolowani szybą z pleksi. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna.
Wyjazd służbowy w czasie pandemii. Ekspertka tłumaczy, na co należy uważać
Osoby prowadzące własne firmy w czasie pandemii próbują wykorzystać ten fakt, żeby wyjechać na urlop. Jak twierdzą, w tym czasie mogą pracować online. Czy jest to zgodne z prawem? Sprawę wyjaśniała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.
Czy w czasie uprawiania sportu na świeżym powietrzu trzeba nosić maseczkę? Poznaj odpowiedź prawnika
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, codziennie słyszymy o rekordowej licznie zakażeń. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa musimy się liczyć z wieloma ograniczeniami. To rodzi sporo wątpliwości, które starają się rozwiewać nasi eksperci. Jedno z pytań widza dotyczyło uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Wątpliwości rozwiała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.
"Bon turystyczny sprzedam". Prawnik wyjaśnia, czy jest to dopuszczalne
Bon turystyczny działa od 1 sierpnia, a w Internecie pojawiły się już ogłoszenia o jego sprzedaży. Czy jest to zgodne z przepisami? Prawnicy nie mają wątpliwości. Za taki proceder grozi bardzo wysoka grzywna, a nawet więzienie. Sprawdź, jak uniknąć oszustwa.
Wakacje 2020 - jak plażować w czasie koronawirusa? Wszystkie wątpliwości rozwiewa prawnik
Lato, wakacje, słońce, morze, plaża, relaks - skojarzenia nasuwają się same. Wolny czas staramy się spędzać tak, jak lubimy. Niekiedy jednak nasz sposób wypoczywania może przeszkadzać innym, zwłaszcza w czasie pandemii. Co wolno robić na plaży, a za co grozi mandat? Sprawdź, co na ten temat mówi mecenas Eliza Kuna.
Bryan Stevenson – jego życie to gotowy scenariusz na film. "Jestem produktem ludzi, którzy walczyli o to, by zmienić USA"
"Tylko sprawiedliwość", to oparta na faktach historia Bryana Stevensona, który po ukończeniu Harvardu zaangażował się w obronę czarnoskórych więźniów na południu Stanów Zjednoczonych, skazanych - często niesłusznie - na karę śmierci. Przy okazji światowej premiery filmu Anna Wendzikowska spotkała się z prawnikiem.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął ważną decyzję dotyczącą praw małżeństw jednopłciowych - otóż uznał, że kraje UE nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela UE na swoim terytorium, odmawiając wydania prawa pobytu mającemu tę samą płeć małżonkowi, który nie jest obywatelem UE. O interpretację tego wyroku poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN prawnika Krzysztofa Śmiszka. Czy Polska musi się dostosować do tego orzeczenia?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Lejb Fogelmana, prawnika o niezwykłym życiorysie. Lejb Fogelman pochodzi z Legnicy, jest synem krawców. Dzięki szczęśliwym splotom wydarzeń skończył dwie najlepsze uczelnie świata - Columbia i Harvard. Jest wspólnikiem jednej z najlepszych kancelarii w Polsce. Dziś swój czas dzieli między Polską a Nowym Jorkiem. Jak potoczyły jego losy po 1968 roku? Czy czuje się Polakiem?
"Mój dom, moja twierdza". Granica obrony koniecznej
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozszerzenia prawa do obrony koniecznej, a ustawę tworzy na wzór prawa w USA. Czy taki system będzie odpowiadał polskim realiom? Jak naprawdę wygląda to w USA? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała autorka bloga "50 shades of States" Dorota Malesa. A prawnik Eliza Kuna - o tym, jak na ten moment wygląda prawodawstwo w kwestii granic obrony koniecznej i odpowiedziała na pytanie czy w sądzie napastnik rzeczywiście ma większe prawa niż pokrzywdzony?
Gdy jeden dług spłacasz innym, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. To może się przydarzyć każdemu, wystarczy, że raz powinie się nam noga. Dla bankrutów jest jednak nadzieja - antywindykator, czyli prawnik, który ma pomóc stanąć dłużnikowi na nogi. W jaki sposób? Czy to legalne? Ile kosztują usługi antywindykatora? Na co zwracać uwagę przy wyborze osoby, która ma zadbać o nasz interes finansowy? O tym w Dzień Dobry TVN prawnik Eliza Kuna i antywidnykator Dominik Ciecierski.
W Polsce ponad 300 tys. rodziców zalega z alimentami. Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić ich egzekwowanie oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia. Jakie dokładnie? W jaki sposób rodzice unikają płacenia alimentów? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marię Zych-Nowacką ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci i prawniczkę Magdalenę Wilk.
Joshua Browder stworzył pierwszego na świecie robota-prawnika. Jak on działa? Po co Joshua go stworzył? Czy Amerykanin zarabia na swoim projekcie? I jak wielu osobom robot już pomógł?
Nowy rok łączy się z nowymi możliwościami - również na rynku pracy. Jak co roku, pojawiają się prognozy zapotrzebowania pracowników. Komu więc w nadchodzącym roku będzie łatwiej, a komu trudniej znaleźć pracę? Czy wybór studiów determinuje całe życie? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego i Małgorzatę Rozenek, która z zawodu jest prawnikiem.
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z wpisami ludzi, którzy - tracąc kontrolę na emocjami - swoje chore myśli przelewają na strony www. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zapytał przechodniów, co myślą na temat hejterów i ich wpisów. Jak, ich zdaniem, może wyglądać hejter? Dał im też do przeczytania kilka nienawistnych komentarzy dotyczących znanych osób. Było przy tym trochę dukania, ponieważ nie każdemu wszystkie słowa przeszły przez gardło.
Zjawisko hejtu w sieci nasila się z roku na rok coraz bardziej. Kiedyś hejterzy byli anonimowi, a teraz już pod własnym imieniem i nazwiskiem nie wstydzą się życzyć komuś śmierci. Co kieruje hejterami? Kim są? Czy prawo chroni ofiary hejtu? Co zrobić, gdy nasze dziecko jest hejtowane? Czy można skutecznie namierzyć anonimowego hejtera? Gośćmi Dzień Dobry TVN był Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz prawnik Krzysztof Śmieszek.