Igor Tuleya to jeden z najbardziej znanych polskich sędziów, który otwarcie sprzeciwiał się zmianom wprowadzanym przez rządy PiS w sądownictwie. Niedawno prawnik otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka w Chicago. W materiale Dzień Dobry TVN sędzia zdradził, jak czuje się w związku z wyróżnieniem.
Historia sędziego Igora Tulei
Sędzia Igor Tuleya to prawnik, który od 2010 roku jest sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Był jednym z sędziów, którzy otwarcie sprzeciwiali się zmianom, jakie w polskim wymiarze sprawiedliwości wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. W 2017 roku sędzia Tuleya pozwolił mediom na nagrywanie przebiegu głośnego procesu dotyczącego legalności głosowania w sali kolumnowej. Po tej decyzji sędzia został oskarżony o przewinienie dyscyplinarne i zawieszono go w obowiązkach sędziowskich. Na kanwie tych wydarzeń powstał film dokumentalny pod tytułem "Sędziowie pod presją". Jego twórcy nie tylko przedstawili trudne chwile z życia sędziego, ale i nawiązali z nim bliski kontakt i poznali od nieco prywatniejszej strony. - My weszliśmy w zdjęcia, kiedy było wiadomo, że Igora pozycja jako sędziego niezależnego jest podważana. Że to jest trudny dla niego czas, dla jego rodziny. On sobie dość dobrze z tym radził - wspominała producentka filmu Iwona Harris.
Jaki jest sędzia Igor Tuleya?
Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził szereg naruszeń w procesie wytoczonym sędziemu Tulei i nakazał przywrócenie go do pracy. Po ponad 2 latach wrócił do orzekania, a niedawno został uhonorowany tytułem Światowego Prawnika Roku, czyli nagrodą dla sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowieka i praworządności. - Taka nagroda tak naprawdę jest wyróżnieniem dla wszystkich obrońców praworządności. Jest to wielka radość - stwierdził Igor Tuleya. Poza nagrodą i innymi osiągnięciami na rzecz praworządności kraju Igor Tuleya oddaje się obowiązkom zawodowym. Według producentki Iwony Harris - jest bardzo poważnym człowiekiem, który jeśli nie jest zafrasowany pracą, potrafi zaskoczyć humorem. Sędzia, jak przyznał w materiale Dzień Dobry TVN w życiu prywatnym ma swoje zaskakujące przyzwyczajenia - nie jeździ samochodem, korzysta z 9 budzików i nie korzysta z internetu w telefonie. - Zawód sędziego to nie jest zawód dla gbura i prostaka. Sędziowie nie są cyborgami, jesteśmy normalnymi ludźmi, te emocje są. [...] Jeśli czuję i potrafię się wzruszać, potrafię się przejąć i potrafię ogłaszać wyrok łamiącym się głosem, to znaczy, że nadal jestem człowiekiem i mogę być sędzią - mówił we fragmencie filmu "Sędziowie pod presją" Igor Tuleya.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polka została najlepszą sędzią taekwondo na świecie. "Używają porównań do Szymona Marciniaka"
- Jak zostać ławnikiem sądowym: wymagania, obowiązki i możliwości
- Biegli. Sądy liczą się z ich opinią!
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN