sędzia

  Katarzyna Radwan-Cho osiągnęła światowy sukces. Nigdy wcześniej żaden sędzia tenisowy w Polsce nie otrzymał tzw. złotej blachy.

  Michael Cicconeti, sędzia w Painesville w Ohio, wymyśla nietypowe kary dla oprawców zwierząt - adekwatne do wyrządzonej krzywdy. Sprawdź jakie.

  "Na początku to było dużym zaskoczeniem"

  Marzenia są od tego, żeby je spełniać. Dobrze wie o tym Zofia Truchanowicz - jedyna Polka na Pucharze Ameryki i jedyna kobieta w gronie sędziów. To nie pierwszy tak prestiżowy konkurs w jej karierze.

  Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.

  W Stanach Zjednoczonych, w wieku 87 lat zmarła sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. Jej śmierć spowodowana była powikłaniami związanymi z chorobą nowotworową. - Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości - oświadczył prezes SN USA John Roberts.

  Michał Listkiewicz jest jedynym polskim sędzią piłkarskim, który miał okazję sędziować mecz finałowy Mistrzostw Świata. Studio Dzień Dobry TVN odwiedził dziś w towarzystwie swoich synów: Tomasza i Kajetana, którzy postanowili iść w jego ślady. Czy ojciec zachęcał ich do tego, czy wręcz przeciwnie? Czy arbiter może dostać czerwoną kartkę... w domu? :)

  Poza piłkarzami mieliśmy na Euro 2016 jeszcze jednego człowieka. Był nim Szymon Marciniak - sędzia klasy UEFA Elite. Które mecze sędziował? Komu będzie kibicował podczas dzisiejszego finału Mistrzostw Europy? Czy piłkarzom można ufać? Czy sędziowie, jeśli popełnią błąd, przepraszają piłkarzy?

  Ola Sulkiewicz i Iwona Pietrzyk to dziewczyny, które nie boją się konfrontacji z czterdziestoma mocno zbudowanymi facetami. Ba, ci mężczyźni muszą liczyć się z ich decyzjami. Dlaczego? Ponieważ obie są sędziami w footballu amerykańskim. Powiedziały nam, jak uczyły się sędziowania i, co dzięki tej pracy zyskały. Dowiedzieliśmy się również, czy ulgowo traktują przystojnych zawodników.

  Jak zostać biegłym sądowym? Na czym polega ta praca? Jaki wpływ na sprawę sądową może mieć opinia wydana przez specjalistę? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z biegłym iluzjonistą, specjalistką ds. pralnictwa i obuwnictwa oraz biegłym z zakresu jubilerstwa i gemmologii. W studiu Dzień Dobry TVN, o roli jaką biegli mogą odegrać podczas procesu sądowego, rozmawialiśmy z sędzią Barbarą Piwnik.

  Euro 2016 zbliża się wielkimi krokami. Na razie pewnym występu na turnieju jest tylko jeden Polak. Nie Lewandowski, Krychowiak, czy Milik, ale Marciniak, sędzia Szymon Marciniak. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział nam o swoich treningach fizycznych i mentalnych, emocjach przed, w trakcie i po meczach i relacjach z piłkarzami. Zobaczcie, co należy powiedzieć sędziemu, kiedy życzy mu się szczęścia :)

  Niestey nie udało nam się pokonać gospodarzy i zakwalifikować do finału Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych w Katarze. O komentarz do kontrowersyjnego meczu poprosiliśmy trzech naszych zawodników: Mariusza Jurkiewicza, Piotra Chrapkowskiego i Adama Wiśniewskiego. Czy czują się oszukani przez sędziów? O emocjach jakich dostarczyli nam piłkarze ręczni... i sędziowie rozmawialiśmy z Agnieszką Bielecką, Joanną Bielecką, siostrami Karola Bieleckiego, Radosławem Majdanem i Moniką Stachowską, piłkarką ręczną. Już dziś o 14.30 nasza reprezentacja zmierzy się, w pojedynku o 3. miejsce, z ekipą Hiszpanii! Trzymamy kciuki!

  Marta Lau jest sędzią piłkarskim. W tym, zdominowanym przez mężczyzn świecie, radzi sobie doskonale. W studiu Dzień Dobry TVN była naszym gościem. Towarzyszył jej komentator sportowy Tomasz Zimoch. Czy piłkarze traktują ją tak samo jak jej kolegów po fachu? Czy kobieta łagodzi obyczaje także na boisku? A może piłkarze ją lekceważą?