Studia prawnicze wiążą się nie tylko z 5-letnim okresem nauki, ale także z koniecznością zrobienia aplikacji i odbycia praktyki zawodowej. Po tylu latach ciężkiej nauki i pracy wielu absolwentów zastanawia się, co robić po studiach prawniczych, w którym kierunku iść i jak pokierować swoją karierą zawodową. Możliwości pracy jest bardzo dużo, jednak wiele zależy od ambicji, zapału, chęci do ciężkiej pracy, a także od szczęścia.
Jak wyglądają studia prawnicze?
Prawo uznawane jest za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków. Właśnie dlatego co roku wielu maturzystów wybiera te studia i stara się zrobić wszystko, aby dostać się na wymarzoną uczelnię wyższą. Na maturze warto wybrać rozszerzony polski, historię i WOS, a także jak najlepiej zdać język obcy. W zależności od uczelni pojawiają się różne wymagania i przeliczniki punktowe wyników maturalnych. Właśnie dlatego najlepiej jest złożyć papiery na kilka uczelni. Każdego roku studia prawnicze podejmuje nawet 1000 studentów na jednej uczelni.
Wiele osób decyduje się na studia zaoczne, których koszt wynosi 25–40 tysięcy złotych za 5 lat. Każdy, kto chce wybrać studia prawnicze, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie są one odpowiednie dla wszystkich. Jest to związane z ogromną ilością pamięciowej nauki, wieloma egzaminami, a także koniecznością robienia wielu dodatkowych rzeczy po zajęciach. Uniwersytecki program kształcenia składa się z takich przedmiotów jak prawo rzymskie, prawo konstytucyjne, historia państwa polskiego, ekonomia, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo pracy itp.
Nie jest też łatwo znaleźć pracę dla studenta prawa, ponieważ w tym zawodzie największe znaczenie ma doświadczenie. Oczywiście istnieje wiele możliwości pracy po prawie, jednak w trakcie studiów oraz aplikacji trzeba być przygotowanym na bardzo ciężką pracę, która niekoniecznie musi przełożyć się na wysokie zarobki.
Co można robić po prawie?
Większość studentów po zakończeniu formalnej edukacji decyduje się na dosyć popularną ścieżkę, czyli robienie aplikacji. Istnieją cztery główne rodzaje aplikacji prawniczych:
- adwokacka (adwokat),
- radcowska (radca prawny),
- notarialna (notariusz),
- sędziowska i prokuratorska.
Oczywiście prawo daje także inne możliwości, na przykład wybranie aplikacji komorniczej, legislacyjnej, bycie doradcą podatkowym lub kredytowym. Wybór odpowiedniej aplikacji ma bardzo duże znaczenie dla przyszłości zawodowej. Absolwenci prawa powinni wiedzieć, że istnieją alternatywne ścieżki kariery, na przykład praca na stanowisku risk managera lub compliance managera w korporacjach międzynarodowych. Co jeszcze można robić po prawie? Można też założyć własną firmę, na przykład kancelarię adwokacką.
Istnieje wiele możliwości pracy po prawie, jednak warto pamiętać, że dostanie się na na aplikacje prawnicze nie jest łatwe. Zwykle na aplikacje dostaje się 30–60% kandydatów. Tylko najlepsi otrzymują oferty pracy podczas odbywania aplikacji. Pozostali muszą dokładnie zbadać rynek i poszukiwać zatrudnienia w korporacjach międzynarodowych lub w małych firmach specjalizujących się w prawie pracy czy prawie finansowym.
Czy warto studiować prawo? Zalety i wady tego zawodu
Odpowiedź na pytanie, czy opłaca się studiować prawo, nie jest łatwa. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, chęci do nauki w trakcie studiów i gotowości do podjęcia początkowo niskopłatnej pracy. Można wymienić następujące argumenty za studiowaniem prawa:
- opanowanie uniwersyteckiego programu kształcenia, czyli zdobycie wiedzy, która przydaje się zarówno w zawodzie prawnika, jak i innych profesjach,
- znajomość prawa praktycznego,
- wytrenowanie umiejętności konstruowania logicznej wypowiedzi i wywodu popartego argumentami,
- możliwość zdobycia bardzo dobrej pracy i wysokich zarobków.
Jeśli chodzi o argumenty przeciw studiowaniu prawa, to można wymienić następujące:
- studia niekoniecznie przekładają się na zdolności praktyczne i bycie dobrym prawnikiem,
- konieczność dużych nakładów finansowych (w pierwszych latach studiów bardzo trudno połączyć naukę z pracą),
- prawo jest trudną dziedziną, która wymaga nauki pamięciowej,
- późne wejście na rynek pracy (dopiero w wieku 27–28 lat, po ukończeniu aplikacji),
- małe możliwości pracy zdalnej.
W takim razie dlaczego warto studiować prawo i dlaczego tak dużo osób wybiera ten kierunek? Dyplom studiów prawniczych wprawdzie nie daje pewności ekonomicznego sukcesu i wysokich zarobków, ale zapewnia możliwości zawodowe oraz dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Studenci uniwersytetu będą analizować teksty Taylor Swift
- Jak działa symulator starości? Testują go studenci
- Najstarszy student w Polsce. Kim jest Zenon Lenczewski?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images