Krzysztof S., jak podaje, jest doktorem prawa. Studia prawnicze ukończył z najwyższymi ocenami, nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Ma specjalizować się w prawie cywilnym, handlowym, europejskim, prywatnym międzynarodowym, socjalnym, prawie ubezpieczeń społecznych.
- Mecenasa poznałem przez Facebooka. Przypadkowo – mówi Dariusz Czuba.
- Przepięknie się wysławiał. Oglądałam, jak wstawiał na Instagrama filmiki w todze, czy z ludźmi, których bronił – wspomina Barbara Łabowicz. I dodaje: - Powiedział, że biegle zna język niemiecki i może mnie reprezentować. Sprawa dotyczyła zaległych alimentów na terenie Niemiec.
- Był polecany przez influencerów instagramowych. Prowadził sprawy sądowe i je wygrywał. W mediach społecznościowych pokazywał wyroki, że bronił ludzi – opowiada jedna z naszych rozmówczyń. I dodaje: – Nasza sprawa dotyczyła pobytu w szpitalu i zakażenia w szpitalu. Powiedział, że dla niego to łatwa sprawa z ochrony dóbr osobistych. Miał występować w naszym imieniu.
Krzysztof S. był aktywny w mediach społecznościowych
Aktywny w mediach społecznościowych adwokat zdobywał kolejnych klientów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pandemia dała mu nowe możliwości i pole do popisu.
- Wszystko odbywało się na zasadzie, że muszę natychmiast wpłacić pieniądze i ten pan napisze mi pozew w sprawie noszenia maseczek. Powiedział, że chce 3 tys. zł, ale jeżeli wpłacę pieniądze do dwóch dni, to będzie to 2 tys. zł – przywołuje Dariusz Czuba.
- Mówił, że dla niego to prosta sprawa. Ustaliliśmy cenę, było to 5 tys. Miałam do niego pełne zaufanie. Kreował się w mediach społecznościowych na bardzo empatyczną osobę – mówi jedna z naszych rozmówczyń.
Co S. zrobił za 5 tys.?
- Nic. Odebrał ode mnie telefon i raz zadzwonił. I poopowiadał troszkę o swoim życiu. Po wpłaceniu pieniędzy nie było już żadnego kontaktu. Pan mecenas po prostu zniknął. Przepadł jak kamień w wodę – podsumowuje kobieta.
Krzysztof S. nie powinien wykonywać zawodu adwokata
- Pan mecenas został zawieszony w 2021 roku. Od tego czasu figuruje w rejestrze adwokatów jako adwokat niewykonujący zawodu. W związku z tym nie powinien wykonywać zawodu – podkreśla Grzegorz Kukowka z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. I dodaje: - Od czasu do czasu jesteśmy informowani przez sądy, że podejmuje próby, ale sądy go weryfikują, nie dopuszczają do spraw i powiadamiają nas, że podjęto taką próbę albo pytają nas jaki jest jego status zawodowy.
Wielokrotnie próbowaliśmy skontaktować się z Krzysztofem S. Na pozostawiane przez nas wiadomości nie dał odpowiedzi.
W radzie adwokackiej zapytaliśmy, dlaczego S. przestał być adwokatem?
- Niestety nie mogę wchodzić w szczegóły, natomiast to co mogę powiedzieć, to, że gdyby nie było bardzo istotnych powodów, to by nie był ani zawieszony w wykonywaniu zawodu, ani też by nie orzeczono wobec niego w dwóch instancjach sądownictwa dyscyplinarnego kary wydalenia z zawodu – podkreśla Grzegorz Kukowka.
Okazało się, że adwokat Krzysztof S. był bohaterem reportażu Uwagi! kilka lat temu. Wówczas jego żona opowiadała o przemocy, którą stosował wobec niej.
- Na godzinę 13 miał rozprawę sądową. Bardzo się na mnie wkurzył, że nie może znaleźć telefonu i zaczął mnie bić pięściami po twarzy i głowie. Na stoliku kawowym stała metalowa misa. Zaczął mnie bić tą misą po głowie. Widząc jak cieknie mi krew, kazał mi się udać do lekarza, a sam poszedł na sprawę – mówiła kobieta.
- Wyrokiem z sierpnia 2020 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy uznał Krzysztofa S. za winnego fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną oraz spowodowania u niej obrażeń w obrębie głowy i twarzoczaszki. Za ten czyn sąd wymierzył skazanemu karę mieszaną – trzech miesięcy pozbawienia wolności i dwóch lat ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne – mówi Mirosława Chyr z Sądu Okręgowego w Warszawie.
Po jednej z wielu prób kontaktu z naszej strony, w końcu Krzysztof S. odpowiedział na e-mail i umówił się z nami na rozmowę. Nie w swojej kancelarii, ale w siedzibie TVN, o godz. 21 i.… nie przyszedł.
Ile jest osób poszkodowanych przez S.?
- Mogę się wypowiadać jedynie w zakresie postępowań, które są nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Jest to kilka, kilkanaście osób na obecnym etapie – mówi Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Zdaniem samych poszkodowanych jest ich znacznie więcej. Szacują, że blisko sto osób powierzyło swoje sprawy mecenasowi z Warszawy. Adwokat S., po tym jak nie zjawił się na umówionym z nami spotkaniu, zadeklarował, że odpowie na pytania na piśmie. W odpowiedzi zarzuca nam stronniczość, zaprzecza zarzutom, twierdzi, że tytuł adwokata jest mu przynależny, a stawiane zarzuty to pomówienia i zniewagi, które spotkają się z konsekwencjami prawnymi.
- Ustalono, że nadal wykonuje czynności adwokackie, mimo że formalnie uprawnień ku temu nie ma. Prokurator okręgowy podjął decyzję o przejęciu tych spraw przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie – mówi Szymon Banna.
Kiedy mecenas S. przestanie działać?
- Mam nadzieję, że jak najszybciej – mówi Banna.
Jak można zweryfikować, czy ktoś jest adwokatem?
- Najprostszy sposób to wpisać w wyszukiwarkę „rejestr adwokatów”. W wynikach wyskoczy oficjalna strona Naczelnej Rady Adwokackiej i Adwokatury Polskiej i można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za adwokata, faktycznie jest adwokatem – mówi Grzegorz Kukowka z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Reportaże programu Uwaga! TVN można oglądać także w serwisie vod.pl oraz na player.pl
Zobacz także:
- Po porodzie przeszła sepsę i wycięto jej narządy kobiece. "To cud, że pani przeżyła"
- Magda Gessler: "Prawdziwe lody to cud". Jak wybrać te dobre i nie dać się oszukać?
- Mikołaj zakrztusił się winogronem, jest w stanie minimalnej świadomości. "Boję się, że będę musiała przerwać rehabilitację"
Autor: AM
Źródło: "Uwaga! TVN"
Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN