GUS. Produkcja śmieci w Polsce
Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2022 roku z gospodarstw domowych odebrano 11,6 mln ton odpadów, a na jednego mieszkańca Polski przypadało 335 kg zebranych odpadów komunalnych. Mieszkaniec województwa podkarpackiego w ciągu roku wytwarza ok. 247 kg śmieci - to najniższy wskaźnik w kraju.
Najniższą produkcję śmieci zmieszanych odnotowano w województwie lubelskim. Na mieszkańca przypada ich 96,4 kg. Jak wynika z analizy GUS, najwięcej śmieci generowanych jest na terenach, gdzie znajdują się nadmorskie kurorty.
Nadmorskie śmieci
Najwięcej śmieci produkowanych jest w takich turystycznych polskich miastach, jak m.in. Jastarnia, Mielno, Łeba, Puck, Dziwnów czy Międzyzdroje. Na pierwszym miejscu pod tym względem znalazła się jednak miejscowość Władysławowo w województwie pomorskim. Tam na mieszkańca przypada ok. dwóch ton śmieci zmieszanych rocznie, a większość z nich produkuje się na terenach wiejskich.
Wpływ na te dane ma z pewnością turystyka. Władysławowo odwiedza ok. 300 tys. turystów rocznie, przez co liczba generowanych odpadów na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrosła o nawet 170%.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Praca w tym zawodzie wiąże się z zagrożeniem zdrowia i niechętnymi spojrzeniami. Ile zarabiają śmieciarze?
- Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów: "Skutkiem może być nawet śmierć"
- Nagrano rozmowę z bossem śmieciowego podziemia. "To, co było zakopywane, to w nocy pewnie świeciło"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: GUS/Zielona.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF