Newsy

Podwójna emerytura. Jak złożyć wniosek o świadczenie?

Newsy

Autor:
Dagmara
Olszewska
Źródło:
gazeta.pl, ZUS
Fot. Getty Images/Thanasis ZovoilisFot. Getty Images/Thanasis Zovoilis

Świadczenia emerytalne w Polsce często nie starczają na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb. Temat jest szczególnie trudny w okresie wzrostu inflacji i coraz wyższych cen za produkty i usługi. Tym większą nadzieją okazała się informacja o wypłacie drugiego, dodatkowego świadczenia. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o specjalne środki i jak o nie wnioskować.

Dodatkowa emerytura - dla kogo?

Każdego roku w Polsce dokonywana jest waloryzacja emerytur. Oznacza to, że osoby korzystające ze świadczenia mogą spodziewać się podwyżki. Od 1 marca świadczenie nie może być niższe niż 1 066,24 zł. Niestety jest to często jedyna kwota, którą mają do dyspozycji seniorzy. Leki, opieka medyczna, rachunki i podstawowe produkty żywnościowe - za to wszystko trzeba zapłacić ponad 1 000 zł. Czy dodatkowa emerytura będzie dostępna dla każdego? Wyjaśniamy.

Najwyższa inflacja od 20 latEkonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

Aby otrzymać dodatkowe, systematycznie wypłacane świadczenie należy złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić dokumentację pracy. Niestety nie każdy emeryt otrzyma taką pomoc. Takie podanie, nawet poprawnie złożone, zostanie pozytywnie rozpatrzone tylko wtedy, gdy senior spełnia choć jeden z trzech przedstawionych warunków. 

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać dodatkową emeryturę?

Dodatkowe świadczenie mogą otrzymać tylko te osoby, które osiągnęły swój wiek emerytalny. Dla kobiet obecnie wiek ten wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Należy też spełniać minimum jeden z podanych poniżej warunków. 

Praca za granicą. Jeśli emeryt w swoim zawodowym doświadczeniu posiada udokumentowaną pracę poza granicami kraju, może złożyć wniosek o przyznanie dodatku. Co ważne, takiego pisma nie składa się w polskim ZUS-ie, a w krajach, w których się pracowało. Warto pamiętać, że nie wszędzie jest jednolity wiek emerytalny. Oprócz podstawowych dokumentów należy także złożyć podanie o przeliczenie wysokości takiego świadczenia. 

Służby mundurowe. ZUS nie może wypłacać jednej osobie dwóch emerytur miesięcznie. Służby mundurowe (np. policjanci) po zakończeniu służby i osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymują dwa rodzaje świadczenia. Emeryturę mundurową i cywilną. Jedna będzie wypłacana z konta ZUS, druga z ZER MSWiA. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Trzecią grupą, która może ubiegać się o dodatkowe świadczenie wypłacane każdego miesiąca, są osoby zarejestrowane w KRUS. Jeśli emeryt podlegał przez co najmniej 25 lat pod ubezpieczenie KRUS, może złożyć wniosek o dodatkową emeryturę. To główny warunek otrzymania dopłaty, jednak nie jest jedyny. O dokładną listę potrzebnych dokumentów należy zapytać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub w ZUS.

Wielu emerytów zgłosiło się do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia. Mają nadzieję, że miesięczna kwota zwiększy się choć trochę, niezależnie od waloryzacji z początku roku. Każda osoba starsza może zwrócić się do ZUS o dodatkowe świadczenie pieniężne, które mają pomóc codzienne funkcjonowanie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować wszelkie dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego, zdrowia i otrzymywanych świadczeń.

Zobacz także:

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło: gazeta.pl, ZUS

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/Thanasis Zovoilis

Pozostałe wiadomości