Dlaczego seniorki otrzymują mikroemerytury? Dysproporcja świadczenia między mężczyznami a kobietami może szokować

pieniądze
Dlaczego kobiety otrzymują niższe emerytury?
Źródło: scyther5/Getty Images

O tym, że pensje wypłacane mężczyznom są wyższe od tych, które otrzymują kobiety na tym samym stanowisku, mówi się od wielu lat. Co ciekawe, dysproporcje widać nie tylko w co miesięcznych wypłatach, ale także w emeryturach. Z danych ZUS-u wynika, że różnica wynosi aż 50 proc. Dlaczego seniorki otrzymują mikroemerytury?

Dlaczego kobiety otrzymują niższą emeryturę?

- Przeciętna emerytura mężczyzn wynosi 3 184 zł brutto, a kobiet - 2 128 zł brutto. Z tego wynika, że różnica w wysokości tych świadczeń to 50 proc. - mówiła cytowana przez PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podczas konferencji "Polka XXI w.".

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Eliza Kuna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby otrzymać emeryturę w ciągu całej pracy zawodowej wystarczy przynajmniej raz opłacić składkę emerytalną. Jednak wysokość takiego świadczenia jest symboliczna i co gorsza, jak wskazała prezes Uścińska, tzw. mikroemerytury pobierają głównie kobiety. Stanowią one aż 82 proc. wszystkich beneficjentów.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Należy podkreślić, że na różnice w wysokości wypłacanej emerytury wpływa kilka czynników. Po pierwsza kapitał emerytalny obniża m.in. urlop macierzyński. Po drugie - wiek emerytalny. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast panowie muszą mieć ukończony 65 rok życia. Tym samym ich kapitał jest wyższy. Na wysokość emerytury wpływa także długość życia. Statystycznie panowie żyją krócej, dlatego zgromadzone przez nich środki rozkładane są na krótszy okres niż w przypadku kobiet.

Co zrobić, żeby emerytura wyższa?

W ocenie szefowej ZUS sytuację kobiet może zmienić wydłużenie wieku emerytalnego. Czy faktycznie dłuższa aktywność zawodowa sprawi, że emerytury wypłacane kobietom będą wyższe? O opinię w tej sprawie dziennikarze Radia Zet zapytali Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego. Specjalista jest zdania, że rozwiązaniem problemu może być gromadzenie środków poza ZUS-em.

- Niestety sytuacja kobiet pod względem wysokości średniej emerytury nie zmienia się i nadal obserwujemy dużą różnicę pomiędzy średnimi świadczeniami. Przyczyn jest kilka, ale najważniejsza z nich to niższy wiek emerytalny, a w związku z tym kapitał emerytalny dzielony przez większą liczbę miesięcy. Wiele kobiet w związku z krótszą aktywnością zawodową otrzymuje emerytury poniżej świadczenia najniższego. To przede wszystkim kobiety powinny budować kapitał w II i III filarze żeby uzupełnić w przyszłości swoje aktywa dodatkowymi środkami spoza "emerytury ZUS-owskiej" – tłumaczył Oskar Sobolewski.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie