Finanse i Praca

Wysokie zarobki tuż po studiach? Po tych kierunkach można liczyć nawet na 12 tys. zł pensji

Finanse i Praca

Autor:
Martyna
Trębacz
Źródło:
ELA
studenci

Niemal każdy student marzy, aby już na starcie nie tylko pracować w wyuczonym zawodzie, ale także mieć wysoką pensję. Okazuje się, że po niektórych kierunkach to życzenie może się spełnić. Co więcej, zdarza się, że na świeżo upieczonych absolwentów polskich uczelni czekają wypłaty nawet do 12 tys. zł brutto. Które studia są najbardziej opłacalne?

Które kierunki studiów są najbardziej dochodowe?

Październik to miesiąc rozpoczęcia roku akademickiego. Studenci prócz rozwijania swoich pasji i zainteresowań liczą na to, że po ukończeniu wyższej uczelni będzie czekała na nich dobrze płatna praca, która spełni ich oczekiwania. Start w zawód bywa czasem bolesnym rozczarowaniem, dlatego warto dowiedzieć się, które kierunki gwarantują dobre zarobki.

Według danych podanych przez Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych zdecydowanie najbardziej opłacalnym kierunkiem studiów jest informatyka. Absolwenci tego kierunku na Uniwersytecie Jagiellońskim mogą liczyć na pensję 12 tys. zł brutto. Ukończenie go na innych uczelniach również stwarza dobre perspektywy zarobku, bo średnio 9 tys. zł. miesięcznie. Na drugim miejscu jest geologia i górnictwo. Absolwenci tych kierunków na Uniwersytecie Wrocławskim mogą liczyć na pensję w wysokości 9 tys. zł. Niewiele niższe zarobki, bo 8,5 tys. zł czekają na absolwentów kierunku teleinformatyka na Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Zdaniem ekspertów im bardziej przyszłościowy kierunek studiów, tym można liczyć na wyższą pensję. Dlatego też wysokie zarobki czekają na absolwentów takich kierunków jak analiza danych czy automatyka i robotyka. O jakich pieniądzach mowa? Okazuje się, że analitycy danych, którzy otrzymali dyplom ukończenia Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechniki Warszawskiej zarabiają miesięcznie ponad 8 tys. zł. Na wysokie zarobki, średnio 6,9 tys. zł. mogą liczyć absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku mechanika i budowa maszyn. Wysokie pensje czekają także na absolwentów lotnictwa i kosmonautyki na Uniwersytecie Warszawski, gdzie średnie zarobki sięgają 5,6 tys zł. Przyszłościowym kierunkiem jest również inżynieria biomedyczna, po ukończeniu tych studiów absolwenci zarabiają średnio 5,4 tys. zł.

Oczywiście trendy na rynku pracy powinny iść w parze z umiejętnościami i zainteresowaniami. Jeśli poza kryterium wysokich zarobków nie weźmiemy pod uwagę tego, czy dany zawód będzie także naszą pasją, to ukończenie nawet najlepszej uczelni nie będzie gwarancją wymarzonej pracy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mariusz Wlazły - student psychologii

Mariusz Wlazły - student psychologii
Mariusz Wlazły - student psychologii Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Źródło: ELA

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości