Opublikowano ranking najlepszych polskich uczelni. Zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Przy tworzeniu list brano pod uwagę kryteria takie jak: prestiż, potencjał naukowy czy warunki kształcenia.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie stosunku studentów do szczepień. Pytania zadawano w ostatnim tygodniu listopada. Analiza ankiet wskazuje, że około 75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a trochę ponad połowa, zamierza przyjąć dawkę przypominającą.
Dwie niemieckie uczelnie: Uniwersytet Leibniza i Hohschule Hannover postanowiło wprowadzić opaski mające informować, który ze studentów jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Przeciwko takim praktykom wystąpił Związek Zawodowy Oświaty i Nauki. Zdaniem przedstawicieli GEW rozwiązanie takie to upublicznianie danych wrażliwych.
58 proc. studentów w Polsce to kobiety, ale zaledwie 35 proc. z nich decyduje się na naukę na uczelniach technicznych. Tu jednak pojawia się paradoks, bo często na politechnikach studentki wybierają kierunki... niezwiązane z technologią.
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzeciej - Politechnika Warszawska. Jak prezentuje się pełne zestawienie?
Drugi rok z rzędu uczelnie są zmuszone przeprowadzić rekrutację na studia inaczej niż robiły to przed pandemią. Część placówek podjęła już decyzje w sprawie zasad dotyczących naboru studentów na rok akademicki 2021/2022.
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się osiem z Polski. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński, który w ubiegłym roku był wyżej niż UW, spadł do piątej setki - wynika z opublikowanej niedawno Listy Szanghajskiej (ARWU). Ranking i sytuację polskich uczelni specjalnie dla nas komentuje dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie Maciej Kawecki.
W drugiej połowie sierpnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda wytyczne dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią koronawirusa. Mają one stanowić wskazówkę, czy też propozycję dla uczelni. Natomiast to rektorzy w granicach obowiązującego prawa podejmują ostateczne decyzje dotyczące organizacji zajęć.
Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że ta decyzja jest pewna.
Na polskich uczelniach obserwujemy stały wzrost liczby zagranicznych studentów. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają, co ich tu przyciąga i czy polecają Polskę swoim znajomym? Naszymi gośćmi byli - dr Bianka Siwińska - koordynatorka programu "Study in Poland", Dymytro Furchak, który przyjechał na studia w Polsce z Ukrainy i Divine Kitenge Aziza z Demokratycznej Republiki Konga.