Sprawdź, gdzie większość młodych ludzi chce studiować.
Pół kandydata na jedno miejsce.
"Przywódców współczesnego biznesu".
Opublikowano ranking najlepszych polskich uczelni. Zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Przy tworzeniu list brano pod uwagę kryteria takie jak: prestiż, potencjał naukowy czy warunki kształcenia.
Na jeden z wydziałów o miejsce stara się aż ponad 30 osób.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie stosunku studentów do szczepień. Pytania zadawano w ostatnim tygodniu listopada. Analiza ankiet wskazuje, że około 75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a trochę ponad połowa, zamierza przyjąć dawkę przypominającą.
Dwie niemieckie uczelnie: Uniwersytet Leibniza i Hohschule Hannover postanowiło wprowadzić opaski mające informować, który ze studentów jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Przeciwko takim praktykom wystąpił Związek Zawodowy Oświaty i Nauki. Zdaniem przedstawicieli GEW rozwiązanie takie to upublicznianie danych wrażliwych.
Po tych kierunkach można liczyć nawet na 12 tys. zł pensji.
58 proc. studentów w Polsce to kobiety, ale zaledwie 35 proc. z nich decyduje się na naukę na uczelniach technicznych. Tu jednak pojawia się paradoks, bo często na politechnikach studentki wybierają kierunki... niezwiązane z technologią.
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzeciej - Politechnika Warszawska. Jak prezentuje się pełne zestawienie?
Drugi rok z rzędu uczelnie są zmuszone przeprowadzić rekrutację na studia inaczej niż robiły to przed pandemią. Część placówek podjęła już decyzje w sprawie zasad dotyczących naboru studentów na rok akademicki 2021/2022.
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się osiem z Polski. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński, który w ubiegłym roku był wyżej niż UW, spadł do piątej setki - wynika z opublikowanej niedawno Listy Szanghajskiej (ARWU). Ranking i sytuację polskich uczelni specjalnie dla nas komentuje dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie Maciej Kawecki.
W drugiej połowie sierpnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda wytyczne dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią koronawirusa. Mają one stanowić wskazówkę, czy też propozycję dla uczelni. Natomiast to rektorzy w granicach obowiązującego prawa podejmują ostateczne decyzje dotyczące organizacji zajęć.
Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że ta decyzja jest pewna.
Na polskich uczelniach obserwujemy stały wzrost liczby zagranicznych studentów. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają, co ich tu przyciąga i czy polecają Polskę swoim znajomym? Naszymi gośćmi byli - dr Bianka Siwińska - koordynatorka programu "Study in Poland", Dymytro Furchak, który przyjechał na studia w Polsce z Ukrainy i Divine Kitenge Aziza z Demokratycznej Republiki Konga.