Kobiety zdominowały łódzką Filmówkę
W Szkole Filmowej w Łodzi na reżyserię dostępnych było siedem miejsc. Ubiegało się o nie 161 osób. Na liście przyjętych znalazły się wyłącznie kobiety. To pierwszy taki przypadek w 70-letniej historii Szkoły Filmowej w Łodzi. Według informacji podanych przez uczelnię - wybrane osoby znakomicie przeszły egzaminy i były zdecydowanie lepsze od pozostałych kandydatek i kandydatów. Komisja egzaminacyjna składała się z 10 osób, wśród nich była jedna kobieta.
To kolejny sukces kobiet na uczelni przez lata zdominowanej przez mężczyzn. W lipcu 2020 roku Szkoła Filmowa w Łodzi wybrała na stanowisko rektora dr hab. Milenię Fiedler, pierwszą kobietę od 1954 roku - wtedy stanowisko na rok objęła Janina Mieczyńska.
Umiejętności na pierwszym miejscu
Prof. dr hab. Andrzej Sapija, prodziekan Wydziału Reżyserii i wiceprzewodniczący komisji egzaminacyjnej w rozmowie z Gazetą Wyborczą powiedział:
Podczas egzaminów oceniamy kandydatów m.in. pod kątem umiejętności konstruowania opowiadania, wrażliwości wizualnej, wstępnej wiedzy na temat filmu. Zwracamy również uwagę na dojrzałość życiową i siłę psychiczną, którą muszą się wykazać kandydaci i kandydatki. Cel jest jeden - staramy się najbardziej obiecujących przyszłych reżyserów. Nie ma znaczenia, czy to kobieta, czy mężczyzna.
Profesor Sapija podkreśla również, że kobiety coraz częściej aplikują na kierunki kojarzone kiedyś przede wszystkim z mężczyznami - np. na reżyserię. Twierdzi, że jedną z przyczyn tych zmian może być inspirowanie się starszymi koleżankami z branży, które odnoszą w niej sukcesy, jak np. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska czy Kinga Dębska.
Kobiety na pozostałych kierunkach Łódzkiej Szkoły Filmowej
Choć reżyseria jest jedynym kierunkiem, na który przyjęto wyłącznie kobiety, to zajęły one znaczną liczbę miejsc także na innych wydziałach.
Na montażu filmowym na 10 miejsc przyjęto 5 kobiet, na scenariopisarstwo - 4 na 6 miejsc. Na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, na kierunku sztuka operatorska miejsca zajęło sześciu mężczyzn i tylko jedna kobieta,za to film animowany i efekty specjalne będzie studiować dziesięć kobiet i tylko dwóch mężczyzn. Na fotografię dostało się 8 kobiet i 3 mężczyzn. Na aktorstwie 20 miejsc zostało podzielonych pod kątem płci dokładnie na połowę. Kobiety zdominowały również organizację produkcji sztuki filmowej w roku akademickim 2021/2022. Na studia I stopnia przyjęto 16 kobiet i 11 mężczyzn, na studia II stopnia - 12 kobiet i 9 mężczyzn.
Zobacz także:
- Kobiety zajmują wysokie stanowiska, ale wciąż otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni
- "Siła jest kobietą". Ratownica medyczna Ane Piżl: "Realnie udaje nam się zreanimować zaledwie 10 proc. osób"
- Kobiety dużo mocniej odczuły skutki pandemii. Jak zmieniła się ich sytuacja na rynku pracy?
Zobacz wideo: „Warsaw Sirens” – pierwsza w Polsce kobieca drużyna futbolu amerykańskiego
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images