Newsy

Kobiety dużo mocniej odczuły skutki pandemii. Jak zmieniła się ich sytuacja na rynku pracy?

Newsy

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Na całym świecie poważnie wpłynęła m.in. na rynek pracy, zwłaszcza znajdujących się na nim kobiet. Najnowsze badania nie napawają optymizmem.

Międzynarodowa Organizacja Pracy przedstawiła badania dotyczące skutków pandemii na kobiecym rynku pracy. Okazuje się, że panie były w tym czasie dużo bardziej narażone na zwolnienie oraz zmniejszenie liczby godzin pracy, szczególnie w branżach produkcyjnych, hotelarstwie i gastronomii.

Na 2021 rok przewidywany był wzrost zatrudnienia, lecz nadal nie powrócił do stanu sprzed pandemii. W porównaniu do roku 2019, obecnie pracuje 13 milionów kobiet mniej.

- Tylko 43,2 % kobiet w wieku produkcyjnym na świecie będzie zatrudnionych w 2021 w porównaniu z 68,6% mężczyzn - przewiduje organizacja.

COVID-19 a rynek pracy kobiet

Liczne lockdowny i kilkumiesięczne zamknięcia branż na całym świecie miały gigantyczny wpływ na rynki pracy. Najgorsze skutki odczuły kobiety zamieszkujące Stany Zjednoczone. Tam zatrudnienie spadło aż o 9,4% w porównaniu z rokiem 2019.

Praca zdalna - oczekiwania vs rzeczywistość

Wiele kobiet na początku i w trakcie pandemii wyobrażało sobie, że dzięki pracy online zwiększy się możliwość połączenia życia zawodowego z osobistym. Miały nadzieję, że dużo łatwiej będzie im połączyć obowiązki pracownicze z domem, dziećmi czy też z samorozwojem. Rzeczywistość okazała się nieco inna. Większość pań wskazuje, że liczba zadań związanych z pracą znacznie wzrosła. Przyznają też, że w czasie pandemii przybyło im domowych aktywności i coraz trudniej zachować im work-life balance.

Praca zdalna w domu pełnym dzieci. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zobacz wideo: Praca zdalna w domu pełnym dzieci

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Karolina Kubicka

Pozostałe wiadomości