Bezrobocie w Polsce
Pandemia koronawirusa uderzyła w rynek pracy. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 6,5 proc., a według najnowszych danych GUS-u w lutym była na tym samym poziomie. Natomiast, gdy przyjrzymy się dokładniej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, sprawa wygląda nieco inaczej.
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych:
- styczeń - 1 090,4 tys.
- luty - 1 099, 5 tys.
To o 9,1 tys. więcej osób niż miesiąc wcześniej. Jest to jednak zbyt mała liczba, aby zmieniła się stopa bezrobocia.
Rok temu liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 920 tys. - o wiele mniej niż obecnie.
Co na ten temat sądzą ekonomiści?
- Stopa bezrobocia w lutym 6,5 proc. miesięczny przyrost bezr. (+9 tys.) wyższy niż w ostatnich latach. Ciężko stwierdzić, czy jest to sygnał pogorszenia się sytuacji na rynku pracy - widać wyraźne przesunięcie (zaskakująco dobry styczeń, słaby luty). Istotny będzie marcowy odczyt - podają Analizy Pekao.
- W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 9,1 tys. co nie jest złym wynikiem o tej porze roku - uspokajają ekonomiści PKO.
Zdaniem ekonomistów mBanku wyższej stopy bezrobocia raczej w tym roku nie powinniśmy już zobaczyć. Chyba że namieszają w gospodarce restrykcje epidemiczne:
Zobacz także:
- Ponowne zakażenie COVID-19. Kto jest najbardziej narażony?
- Kolejne obostrzenia w handlu i usługach? "Żadnego wariantu nie jesteśmy w stanie wykluczyć"
- Dwuletni Kacper zginął pod kołami śmierciarki na oczach brata. Sprawca usłyszał wyrok
Zobacz wideo: Polacy nie lubią rozmawiać o swoich zarobkach. "Nie chcemy wzbudzać zazdrości, ale mamy niesamowitą tendencję do tego, żeby wydawać cudze pieniądze"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/TVN24 Biznes