Newsy

Wzrosło bezrobocie w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane

Tom Werner/Getty Images

Newsy

Wzrosło bezrobocie w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane

Tom Werner/Getty Images

W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu ze styczniem przybyło ponad 9 tysięcy osób bez pracy.

Bezrobocie w Polsce

Pandemia koronawirusa uderzyła w rynek pracy. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła  6,5 proc., a według najnowszych danych GUS-u w lutym była na tym samym poziomie. Natomiast, gdy przyjrzymy się dokładniej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, sprawa wygląda nieco inaczej.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych:

  • styczeń - 1 090,4 tys.
  • luty - 1 099, 5 tys.

To o 9,1 tys. więcej osób niż miesiąc wcześniej. Jest to jednak zbyt mała liczba, aby zmieniła się stopa bezrobocia.

Rok temu liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 920 tys. - o wiele mniej niż obecnie.

Co na ten temat sądzą ekonomiści?

- Stopa bezrobocia w lutym 6,5 proc. miesięczny przyrost bezr. (+9 tys.) wyższy niż w ostatnich latach. Ciężko stwierdzić, czy jest to sygnał pogorszenia się sytuacji na rynku pracy - widać wyraźne przesunięcie (zaskakująco dobry styczeń, słaby luty). Istotny będzie marcowy odczyt  - podają Analizy Pekao.

- W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 9,1 tys. co nie jest złym wynikiem o tej porze roku - uspokajają ekonomiści PKO.

Zdaniem ekonomistów mBanku wyższej stopy bezrobocia raczej w tym roku nie powinniśmy już zobaczyć. Chyba że namieszają w gospodarce restrykcje epidemiczne:

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polacy nie lubią rozmawiać o swoich zarobkach. "Nie chcemy wzbudzać zazdrości, ale mamy niesamowitą tendencję do tego, żeby wydawać cudze pieniądze"

Źródło: PAP/TVN24 Biznes |
Co sądzisz o tym artykule?
62
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0