Nauka opłaca się coraz mniej. Na jakie wynagrodzenie można liczyć po studiach?

Nauka opłaca się coraz mniej
Nauka opłaca się coraz mniej
Źródło: Westend61 / Getty Images
Pensje świeżo upieczonych absolwentów systematycznie spadają. Na najwyższe zarobki wciąż mogą liczyć posiadacze dyplomów z kierunków ścisłych. Jakiej wypłaty należy się spodziewać tuż po studiach?

Praca na studiach

Jak wynika z badań SW Research, większość polskich studentów - aż 80 proc. - decyduje się na podjęcie pracy już na studiach. Żacy wolą pracować w dziedzinach niezwiązanych z ich tokiem nauczania, aniżeli odbywać staże, które bardzo często nie wiążą się z żadnym wynagrodzeniem. Znalezienie płatnych praktyk będących w relacji z kierunkiem studiów udaje się proc. ankietowanych. Dla ponad 18 proc. badanych pierwsze poszukiwanie pracy jest jak kubeł zimnej wody i już na etapie rozglądania się za ofertami stażu okazuje się, że praca w danej branży jest nieopłacalna.

Niemniej jednak większość studentów musi pracować. Głównymi czynnikami są rosnące koszty utrzymania oraz fakt, że 68% abiturientów decyduje się na naukę poza rodzinnym miastem. Czterech na dziesięciu studentów pracuje na pełen etat - wówczas może liczyć na pensję rzędu 2-3 tys. zł netto.

Zarobki po studiach

Wraz z uzyskaniem wymarzonego dyplomu nie jest lepiej. Zarobki absolwentów systematycznie spadają. I tak w 2015 roku pierwsza pensja, na którą można było liczyć tuż po obronie, wynosiła 90 proc. średniego wynagrodzenia w miejscu zamieszkania. W 2019 roku to zaledwie 70 proc.

Z pierwszej wypłaty najbardziej będą zadowoleni absolwenci studiów technicznych, otrzymując ok. 4 tys. zł brutto. Najbiedniej jest u artystów, którzy karierę zawodową rozpoczynają od wynagrodzenia na poziomie 2 tys. zł brutto. Jak wyglądają pierwsze pensje absolwentów?

 • Inżynieryjno-techniczne - 3 936
  • Nauki społeczne - 3 234
   • Nauki medyczne i o zdrowiu - 3 101
    • Nauki ścisłe i przyrodnicze - 2 996
     • Nauki humanistyczne - 2 771
      • Nauki rolnicze - 2 746
       • Nauki teologiczne - 2 438
        • Sztuka - 2 327

         Spośród nauk humanistycznych pracodawcy najbardziej doceniają znajomość niespotykanych języków obcych, wśród których króluje koreański i niderlandzki. Spośród wszystkich absolwentów najlepiej opłacani są absolwenci informatyki stosowanej - 11 tys. złotych.

         Na przestrzeni ostatniej dekady wciąż więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia - w 2019 roku panie stanowiły aż 59 proc. absolwentów. W mniejszości są jedynie na kierunkach inżynieryjno-technicznych oraz medycznych. Coraz mniej osób decyduje się na naukę w szkołach doktorskich - na kierunkach humanistycznych zaledwie 1 proc. studentów stawia na dalszą edukację. Najczęściej na karierę naukową stawiają absolwenci studiów ścisłych i przyrodniczych, gdzie o doktorat ubiega się średnio 11 proc. studentów.

         Zobacz wideo: Świat w obiektywie Pauliny Holtz

         DD_20211003_Holtz_REP
         Świat w obiektywie Pauliny Holtz
         Źródło: Dzień Dobry TVN

         Zobacz także:

         Autor: Adam Barabasz

         Źródło: Gazeta Wyborcza

         Źródło zdjęcia głównego: Westend61 / Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości