Projektantka Anna Kubisz przerabia ubrania za pomocą elektroodpadów. W drugim odcinku cyklu "Styl na wagę złota" pokazała, jak szybko i niewielkim nakładem pracy można nadać drugie życie bluzce, marynarce czy sukience.
"Styl na wagę złota" - jak w prosty sposób przerobić ubrania
Anna Kubisz jest gościem drugiego odcinka cyklu "Styl na wagę złota". Projektantka pokazała w nim, jak w prosty sposób można przerobić ubrania, które już nam się nie podobają i nadać im drugie życie. Dodatkowo to idealny sposób, żeby pobudzić swoją kreatywność, wyglądać nietuzinkowo i mieć wpływ na los naszej planety.
- Najpierw odwiedzałam zakłady przetwarzające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wchodziłam do wielkich hal, panowie, którzy tam pracowali, patrzyli na mnie z wielkim zdziwieniem, a ja brałam elementy i mówiłam: "o Boże, jakie to jest piękne". Widziałam, że telepatycznie przekazują sobie informację: wariatka - relacjonuje projektantka.
Anna Kubisz i Europejska Platforma Recyklingu zrealizowali pokaz mody, w trakcie którego gwiazdy zaprezentowały kreacje pochodzące z drugiej ręki, powstałe z elektroodpadów lub przerobione za ich pomocą. Ekologiczne podejście okazało się bliskie wielu osobom.
- Okazało się, że ubrania z elektroodpadów mogą być wygodne, efektowne i z daleka nie widać, że to są elektroodpady. Ja się z tego bardzo cieszę. Starałam się dopasować ubrania pod kątem charakteru danej osoby - podkreśla nasza rozmówczyni.
Jak dodała, nie wyrzucamy, a przerabiamy, ale nowe ubranie kupujemy tylko wtedy, kiedy naprawdę jest nam potrzebne. Do tworzenia kreacji festiwalowych czy na sesje wykorzystuje opakowania po telewizorach, zużyte sprzęty i ubrania z second handów.
- Skoro można zrobić coś ze śmieci, to naprawdę przerobienie tego, co mamy w garderobie, wydaje się być prostsze. Czasem to nie marka ma znaczenie, nie drogocenność materiału, tylko ważne jest to, żeby zrobić coś samodzielnie, żeby być oryginalnym - tłumaczy.
"Styl na wagę złota" - zrównoważona moda
"Styl na wagę złota" to cykl rozmów z osobami, które wspierają zrównoważoną modę. Daria Pacańska i jej goście pokazują, jak wygląda rynek odzieżowy w Polsce i na świecie oraz co każdy z nas może zrobić, żeby wpłynąć na los planety, która systematycznie niszczona jest przez branżę.
Produkcja odzieży generuje 10 proc. emisji dwutlenku węgla na świecie, wysusza wody i je zanieczyszcza. 85 proc. tekstyliów co roku trafia na wysypiska śmieci. Pranie niektórych tkanin prowadzi do pojawienia się plastiku w oceanach. Są miejsca na świecie, gdzie w branży mody niewolniczo pracują dzieci.
Zobacz także:
- Filip Chajzer o reakcji otoczenia na wyznanie dotyczące depresji. "Tego na pierwszy rzut oka po prostu nie widać"
- Policzyli, ile czasu dzieci spędzają w Internecie. Wynik jest niepokojący
- "Jesteś gruba i śmierdzisz", czyli słowa, które bolą. Niezwykła kampania wspiera samoakceptację kobiet
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online