Gwiazdy

Jan Kliment o trudnych początkach swojej kariery. "Kiedy zaczynałem tańczyć, to nie było takie modne. Tata się tego wstydził"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Źródło:
Uwaga! TVN

Jan Kliment jest obecnie jednym z najpopularniejszych tancerzy i choreografów w Polsce, ale jego droga do sławy nie była prosta. Miał zostać hutnikiem, jednak po obejrzeniu filmu "Dirty Dancing", zapragnął być jak Patrick Swyaze i prowadzić kobiety w tańcu. Początkowo jego rodzina nie akceptowała tego. Dopiero, gdy Janek odniósł pierwsze sukcesy, bliscy zaczęli być dumni. Opowiedział o tym w "Kulisach Sławy".

Jan Kliment marzył o byciu tancerzem

Jest pół Czechem i pół Słowakiem. 12 lat temu przyjechał do Polski i już u nas został. Jan Kliment od tego sezonu zasiada w jury programu „Mam talent”.

Jan Kliment przygodę z tańcem zaczął dość późno, bo dopiero w wieku 17 lat. Mimo to osiągnął sukces. Aż pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza Szwajcarii i dwukrotnie mistrza Czech w tańcach latynoamerykańskich. Był też finalistą Mistrzostw Europy. Obecnie trenuje młodych tancerzy i sędziuje w turniejach. Droga Jana do tańca nie była jednak oczywista.

- Mój wyuczony zawód to hutnik. W zawodzie pracowałem dwa dni, potem pracowałem jako murarz, bardziej pomocnik murarza. Pracowałem tydzień, ale mi się to nie podobało. Stawialiśmy też kanalizację w różnych miastach, robiłem to tylko latem. A zimą pracowałem w kotłowni. Byłem kotłownikiem? - śmieje się Kliment.

Przygoda z tańcem zaczęła się od seansu w kinie. - W kinie Petra Bezruče pierwszy raz zobaczyłem "Dirty dancing", potem widziałem go ponad 30 razy. Zmieniło mi to życie. Powiedziałem sobie, że idę się nauczyć tańczyć i że chcę prowadzić kobiety, jak ten Patryk. Nie chciałem być świetnym tancerzem, chciałem umieć tak prowadzić kobiety - wspomina.

Janowi Klimentowi popularność przyniósł program "Taniec z gwiazdami", w którym uczył tańca i partnerował znanym polskim artystkom, takim jak Natasza Urbańska, Edyta Górniak czy Katarzyna Grochola.

- W którymś momencie stanął przede mną i powiedział: "Katka, ja miałem uczennicę, która ważyła 100 kg, mam uczennicę, która ma 87 lat, ale ciebie nie mogę nauczyć, bo ty taki opór stanowisz. Ty nie masz zaufania do partnera". Trafił w sedno moich kłopotów w życiu. Myślę, że dał mi więcej, a przynajmniej tyle samo, ile 20 lat terapii - śmieje się Katarzyna Grochola.

Tata nie chciał, by Kliment został tancerzem

Miłość do tańca połączyła Jana z żoną Lenką, która także jest znaną tancerką. Poznali się w szkole tańca w Czechach, skąd oboje pochodzą. Parą są od 12 lat, a od pięciu małżeństwem.

- Kocham go za to, że jest normalnym facetem, który dba, żebym czuła się bezpiecznie, żebyśmy mieli dach nad głową i jedzenie w lodówce. Zawsze robi mi niespodzianki, nie tylko w urodziny czy Dzień Kobiet, ale robi to z zaskoczenia - chwali Lenka Klimentová.

A jakie Jan ma słabości? Bez czegoś nie może się obyć? - Bez piwka. Zastrzeli mnie, ale to jest piwko. Jest typowym Czechem - mówi Lenka.

Janek Kliment jest synem Słowaka i Czeszki. Urodził się w Słowacji, a wychował w Czechach, gdzie do dziś chętnie wraca. W Ostrawie mieszka cała jego rodzina.

- Jak przyjeżdżamy z Lenką do Czech, to zawsze mamy rodzinne spotkania i muszę powiedzieć, że tam odpoczywam. Nikt mnie nie zna, nikt mnie nie ocenia. I jest rodzina – wskazuje Kliment. - W czasach kiedy zaczynałem tańczyć, to nie było takie modne. Tata się tego wstydził. Na zasadzie, dlaczego syn tańczy, jak może grać w hokeja albo w piłkę. Myśleli chyba, że jestem gejem. Ale jak zacząłem tańczyć z Vondrackovą albo jak śpiewał Gott, a my w tle tańczyliśmy, to zaczął się tym chwalić - przywołuje.

W Czechach czy w Polsce? Gdzie Kliment czuje się w domu? - Moje serce jest w Czechach, nie będę ukrywać, że jestem Czechem, ale teraz się to mocno zmienia. Jak mówimy z żoną, że jedziemy do domu, to mówimy, że jedziemy do Warszawy, a nie, że do Polski - wskazuje.

Jan powszechnie znany jest ze swojego pogodnego nastawienia, ale potrafi się wzruszyć. - Mówi się, że chłopaki nie płaczą, ale to jest bzdura, każdy chłopak płacze, tylko każdy ma inną granicę. W każdym chłopaku jest dobre serce i z takim podejściem idę do ludzi i dlatego mam ten uśmiech. Chciałbym, żeby oni też się cieszyli z życia. Dlatego jestem nauczycielem tańca, bo chcę dawać ludziom radość z życia - kwituje.

Cały materiał na stronie programu "Uwaga! TVN."

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości