Jak nazwać robopsa? "Zwierzę" należy do Politechniki Bydgoskiej, która przywitała go z otwartymi ramionami. Jak jednak na psa przystało, należy wybrać mu imię. WIMdog, WIMek czy WIMo? Oddaj swój głos.
W tym roku obchodzimy 15-lecie akcji "Dziewczyny na Politechniki". Z tej okazji dziennikarka serwisu dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska spotkała się z Bianką Siwińską, organizatorką PERSPEKTYWY Woman in tech Summit.
Studenci Politechniki Gdańskiej samodzielnie zaprojektowali i zbudowali wyścigowy bolid, a obecnie testują jego moce podczas prestiżowych zawodów. O swojej pracy opowiedzieli Agacie Zjawińskiej.
Kobiety stanowią 35 proc. społeczności studenckiej na uczelniach technicznych - można przeczytać w tegorocznym raporcie "Dziewczyny na politechniki". Maturzystki, które podejmują studia w instytucjach kształcących inżynierów, zwykle dokonują nieoczywistego wyboru ścieżki edukacji. Jakie kierunki należą do najczęściej wybieranych?
Studenci Politechniki Gdańskiej biorą udział w wyjątkowym projekcie, dzięki któremu mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie motoryzacji. Młodzi inżynierowie samodzielnie konstruują i składają bolidy wyścigowe, a następnie testują ich szybkość podczas prestiżowych zawodów.
Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej powstał specjalny tor marsjański, na którym rywalizują łaziki w zawodach European Rover Challenge. Robert Lubański z Mars Society Polska oraz Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca zawodów w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o tym projekcie.
58 proc. studentów w Polsce to kobiety, ale zaledwie 35 proc. z nich decyduje się na naukę na uczelniach technicznych. Tu jednak pojawia się paradoks, bo często na politechnikach studentki wybierają kierunki... niezwiązane z technologią.
Kolejna wyższa uczelnia techniczna przyłącza się do akcji "Dziewczyny na politechniki". Tym razem szkoła z Łodzi zaangażowała się w promocję kierunków przyszłości. Jaki jest program kampanii?
Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej stworzył inteligentny prysznic. Ma on m.in. informować, ile zużyliśmy wody w trakcie kąpieli oraz alarmować, że musimy napełnić pojemnik z mydłem. O tym, co jeszcze może nam oferować ten innowacyjny wynalazek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli doktorant wdrożeniowy na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Adrian Czajkowski oraz doktorant na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Jakub Szyguła.
Żeby przejść z jednego budynku uczelni do drugiego, trzeba przemierzyć most. Zajmuje to około 20 minut. Politechnika Wrocławka należy chyba do najbardziej pomysłowych w kraju – skonstruowano tam kolejkę, która przewozi studentów w 2 minuty. Jej nazwa to Polinka.
Dziewczyny i jeden chłopak z Politechniki stworzyli blog, na którym publikują najnowsze trendy z ich uczelni. Czy to obali stereotyp źle ubranych studentów?