Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"

Czy można komunikować się z psem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak można rozmawiać  z psem?
Jak można rozmawiać z psem?
Salto - kundelek, który potrafi mówić
Salto - kundelek, który potrafi mówić
Jak rozumieć psie lizanie?
Jak rozumieć psie lizanie?
Psy Cane Corso - rasa nie dla każdego
Psy Cane Corso - rasa nie dla każdego
Niebezpieczne gadżety dla czworonożnego pupila
Niebezpieczne gadżety dla czworonożnego pupila
Bunny to wyjątkowy pies. Zwierzak potrafi - przy pomocy specjalnej maty z przyciskami - komunikować się ze swoją właścicielką. Jak to możliwe? Czy każdy pies może się tego nauczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Czy psy potrafią się komunikować z ludźmi?

Niemal każdy właściciel psa chciałby umieć rozmawiać ze swoim pupilem. Okazuje się, że jest to możliwe i zwierzaka da się nauczyć prostej metody komunikacji. - Zanim Bunny trafiła do mnie, zapoznałam się z pracą specjalistki z dziedziny patologii mowy i języka, którą znalazłam w sieci. W pracy z psem używała technik, które wykorzystuje się w pracy z niewerbalnymi dziećmi, czyli przycisków. Każdy przycisk powiązany jest z konkretnym słowem, czyli w konkretnych warunkach przyciskała konkretny przycisk i uczyła w ten sposób psa. Później dzięki temu pies mógł komunikować emocje, uczucia, pragnienia, wiele różnych rzeczy - powiedziała Alexis Devine, właścicielka Bunny.

Kobieta jest zdania, że zwierzak doskonale rozumie znaczenie poszczególnych słów, które kryją się pod przyciskami. - Pewnego dnia byłyśmy na plaży, zobaczyłyśmy małą fokę. Pierwszy raz w życiu widziała takie zwierzę. Gdy wróciłyśmy do domu, natychmiast nacisnęła "woda", "hipopotam". Mamy przycisk "hipopotam", bo to nazwa jej ulubionej zabawki. Nigdy nie łączyłam tych dwóch przycisków w czasie nauki. Wydaje się więc, że używa ich z jakiegoś powodu, żeby znaleźć nazwę, na jakąś rzecz - powiedziała.

Jak komunikować się psem?

Ze swoim czworonogiem - przy pomocy przycisków - rozmawia również Natalia Zielińska, opiekunka Salta. Kobieta wyznała, że kiedy zaczęła uczyć swojego psa różnych rzeczy i natrafiła na filmiki, w których zwierzaki komunikują się ze swoimi właścicielami poprzez wciskanie różnych guzików, początkowo nie chciała w to uwierzyć. Akcesoria do nauki zamówiła z ciekawości, żeby przekonać się, czy to działa i czy faktycznie można nauczyć psa komunikacji. - Ku mojemu zaskoczeniu można - powiedziała w Dzień Dobry TVN Natalia Zielińska.

Opiekunka Salta uważa, że taka nauka to przede wszystkim fajny sposób na wspólne spędzanie czasu. - Możemy dać psu spokój, może całymi dniami siedzieć sobie na kanapie i nie musimy robić z nim nic, ale jeżeli chcemy zaspokajać potrzeby psa, budować naszą relację, to uważam, że jest (dobry sposób) - stwierdziła.

Nasza rozmówczyni dodała, że Salto potrzebował ok. 7 tygodni, żeby nauczyć się i zrozumieć, jak działają przyciski. - Na półce leżała jego kość do gryzienia, on chodził pod tę półkę, wracał, dusił kość i zaprowadzał mnie pod tę półkę. Dla mnie to był pierwszy (znak - przyp. red.), że on wie, że tam jest ta kość, wiedział, że musiał przyjść mi to powiedzieć. Mój entuzjazm go nakręca, bo każda fajna rzecz, którą zrobi budzi mój entuzjazm - dodała.

Czy psa nagradza się na naciśnięcie przycisku na macie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?