Jaki preparat na pchły dla psa wybrać, by je skutecznie wytępić?

pies, który się drapie
Jaki preparat na pchły dla psa wybrać?
Źródło: Carol Yepes/Getty Images
Pchła psia może pojawić się u każdego pupila. To bardzo niebezpieczne pasożyty, które często wywołują zapalenie skóry. Atakują zwierzęta szczególnie późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Warto zaznaczyć, że nie żyją cały czas na swoim żywicielu, z tego powodu bardzo łatwo o zapchlenie całego domu. Pchły to bardzo trudne przeciwniczki, ale można je pokonać, wystarczy odpowiedni środek.

Pchły u psa to nie lada utrapienie dla właściciela oraz dyskomfort dla zwierzaka. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwolą skutecznie rozprawić się z tymi pasożytami.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Pchła psia – charakterystyka

Pchła psia jest owadem, który pasożytuje na zewnątrz zwierzęcia i żywi się jego krwią. Nie żyją na nim ciągle, służy im on za "stołówkę". Mogą przenosić niezwykle groźnie dla zdrowia zarazki dżumy i duru endemicznego. Są także pośrednim żywicielem tasiemca. Jaja pcheł u psa są trudne do zauważenia, gdyż są bardzo małe. Dużo łatwiej o zidentyfikowanie dorosłego pasożyta. Nie wiesz, jak wygląda pchła psia? Spieszymy z wyjaśnieniami – ma biały lub szary kolor i 2–4 mm długości. Pasożyty u yorka mogą być trudne do znalezienia ze względu na sporą ilość sierści u tej rasy.

Pchły u psa – objawy

Nawet jeżeli nie zauważysz na psie lub w jego otoczeniu pcheł, możesz być pewien ich istnienia, gdy pies intensywnie się drapie lub ciągnie się za uszy lub sierść. To charakterystyczny znak, mówiący o tym, że zwierzaka zaatakowała pchła psia. Do dodatkowych symptomów należą:

  • wydrapywanie krwawych ran, czerwone punkty z jasną otoczką na skórze psa, osowiałość.

Psie pchły – ich obecność można łatwo potwierdzić testem dostępnym w aptece, który sprawdza, czy ich odchody znajdują się w sierści zwierzęcia.

Najlepsze preparaty na pchły dla psa

Jeżeli masz już pewność, że psia pchła zaatakowała twojego pupila, możesz przystąpić do ataku. Odpchlenie psa możliwe jest dzięki wielu dostępnym na rynku preparatom. Najlepiej kupować je u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym – te z marketów mogą być mało skuteczne. Przed wami najpopularniejsze preparaty na pchły (i kleszcze) dla psa.

Krople na pchły dla psa

Pierwszym z proponowanych środków są krople dla psa przeciwko pchłom. Ich aplikacja jest bardzo wygodna i polega na skraplaniu przy pomocy pipety np. karku psa. Środek wnika przez naskórek i eliminuje pchły oraz zabezpiecza przed pasożytami na miesiąc. Nie należy kąpać psa przez 2 dni przed użyciem kropli i 2 dni po nim. Warto wypróbować wielozadaniowe krople przeciw pchłom i kleszczom dla psa, które sprawdzają się idealnie, by zabezpieczyć psa przed obydwoma pasożytami.

Szampon na pchły dla psa

Tego typu środki przeciw pchłom dla psów działają kontaktowo, co oznacza, że oddziałują jedynie na powierzchni skóry i sierści psa. Idealnie sprawdzają się do usuwania pcheł, jednak nie są najlepszym sposobem zabezpieczenia psa przed kolejną inwazją pasożytów. Wszystko dlatego, że czas ochrony, który dają, to jedynie 2 tygodnie. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Spray na pchły dla psa

Dobrym preparatem, aby usunąć pchły na psie, jest spray, który aplikujemy bezpośrednio na jego sierść. W zależności od rodzaju środka nie tylko usuwa on owady, ale i zabezpiecza nawet do 3 miesięcy przed pojawieniem się nowych. Niestety na skuteczność jego działania prewencyjnego zły wpływ mają kąpiele i opady.

Obroża przeciwpchelna dla psa

Obroża przeciwko pchłom jest najpopularniejszym środkiem zabezpieczającym. Nie eliminuje pcheł, które mogą pojawić się na zwierzęciu. Można jednak znaleźć produkty spełniające obie funkcje. Najlepiej sprawdzają się te z ekologicznymi, naturalnymi olejkami, które swoim aromatem odstraszają owady. Dobrej jakości produkt zabezpiecza psa nawet na 8 miesięcy. Obroża na pchły dla psa pomaga unikać też: kleszczy, wszy i wszołów.

Jak wytępić pchły u szczeniaka?

Pchły u szczeniaków są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych osobników. Wpływa na to obniżona odporność na choroby, które mogą przenosić te owady. Najlepszy preparat na pchły dla szczeniaka to szampon przeciwpchelny. Przynosi świetny efekt i jest bezpieczny dla maluchów. Dobrym rozwiązaniem są też krople przeciwpchelne dla szczeniaka, jednak zwierzę musi być wystarczająco duże, by móc z nich korzystać – wszelkie informacje na ten temat znajdują się w ulotce danego środka, różnią się w zależności od jego rodzaju i składników aktywnych. Podobnie działają spraye. Są jednak dużo wygodniejsze w aplikacji. Nie jest polecana obroża przeciw pchłom dla szczeniaka. Może stanowić niebezpieczeństwo dla ciekawskiego i ruchliwego malucha.

Czy jest domowy sposób na pchły u psa?

Istnieje sposób na pchły u psa – codzienne czesanie specjalnym, mokrym grzebieniem pozwala na bieżąco wyczesywać larwy oraz dorosłe osobniki z sierści psa. Aby zwiększyć skuteczność tego zabiegu, należy rozmieszać 4 litry wody z 1 szklanką białego octu i taką mieszanką spryskać psa przy pomocy atomizera – pasożyty są czułe na ten zapach.

Pchły u psa a człowiek

Gdy zauważymy, że pies ma pchły, zaczynamy również martwić się, czy nie będą kąsać też nas. Na szczęście pchła psia woli bytować na "swoim" osobniku. Może się zdarzyć, że zechce żywić się na człowieku, ale są to sporadyczne przypadki. Warto jednak dla pewności porządnie odkurzyć dywany, kanapy czy pościel.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!