Jak wyszkolić psa do roli w filmie? "Musi współpracować z aktorami"

Autor:
Justyna
Piąsta
Jak wyszkolić psa do roli w filmie?
Jak wyszkolić psa do roli w filmie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

W wielu produkcjach filmowych psy są nieodłączną częścią obsady. Jednak nie każdy zwierzak odnajdzie się na planie, gdzie jest tłoczno i głośno. Jakimi cechami charakteru musi się wyróżniać psi aktor? Czy trudno go przygotować do reagowania na komendy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Beata Krzemińska, trenerka zwierząt.

Zwierzęta grają w filmach

Beata Krzemińska pracowała z wieloma psami przy najróżniejszych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Przygotowywała też psa o imieniu Drive, który zagrał z głównymi bohaterami w filmie "Na twoim miejscu". Jak zauważyła ekspertka, niezwykle ważne jest to, by na planie zdjęciowym zwierzak potrafił nawiązać kontakt nie tylko ze swoim właścicielem, ale również z obcymi ludźmi.

- To często trudna sprawa, bo nikt, kto tresuje sobie psa w domu na potrzeby zawodów sportowych czy tak po prostu dla siebie, nie myśli o tym, żeby nauczyć psa obcować z osobą zupełnie obcą. Chcielibyśmy, żeby ten pies tylko dla nas wszystko robił. Na planie filmowym jest zupełnie inaczej. Właściciele czy przewodnicy psa stoją za kamerą, a nasz pies gra. On często musi współpracować z aktorami - powiedziała Beata Krzemińska.

Jak wygląda przygotowanie psa do roli w filmie lub serialu?

- Nie mamy czasu tak od zera przygotowywać pieska, ponieważ te decyzje, że powstanie dana produkcja, są bardzo często już tak późno, że nie zdążylibyśmy. Wybór psa do roli polega na tym, że mamy przynajmniej podstawy gotowe. Pies musi mieć posłuszeństwo, umieć zostawać miejscu w pozycjach leżących, stojących, siedzących. Jak już ta podstawa jest, to te pozostałe elementy możemy sobie już dopracować. Dość istotną rzeczą jest też praca na odległość, bo przewodnik, treser musi stać za kamerą. To nie my gramy, tylko pies - wskazała Krzemińska.

Pies na planie filmowym

By zwierzak odnalazł się na planie, gdzie jest dużo ludzi, mocne światła i wszystko dynamicznie się zmienia, musi mieć odpowiednie predyspozycje.

- Dobieramy pieska, który umie się odnaleźć w innych sytuacjach niż na co dzień. To nie mogą być lękliwe psy. Czasem w scenie jest tak, że aktor czymś rzuca i pies nie może się dla niego przestraszyć, żeby to nie było dla niego stresujące. Dobierając psa na plan, najpierw robię wywiad z właścicielem. Jeśli pies jeździ na wystawy, bywa na zawodach, to już jest dobrze. Chodzi o to, żeby pies na planie filmowym bawił się, miał z tego przyjemność - podkreśliła trenerka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości