Ważna informacja dla właścicieli psów i kotów. Można dostać dofinansowanie nawet do 500 zł

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
samorzad.gov.pl; gazeta.pl

Z początkiem roku gminy i miasta informują o aktualnych dofinansowaniach na czipowanie oraz kastrowanie i sterylizowanie psów i kotów. Właściciele zwierząt mogą zaoszczędzić nawet 500 zł. Jakie są zasady skorzystania z programu?

Dofinansowanie do czipowania oraz kastracji i sterylizacji psów i kotów

Wystarczy chwila nieuwagi na spacerze, by doszło do zapłodnienia. Dlatego niehodowlane psy i koty warto kastrować i sterylizować, by zapobiec ich niekontrolowanemu rozmnażaniu się, które prowadzi niestety do wzrostu bezdomności u zwierząt. Ponadto, dzięki zabiegom można zminimalizować ryzyko pojawienia się niektórych chorób, np. nowotworów narządów płciowych czy przetok okołoodbytniczych.

Z tego powodu miasta i gminy oferują opiekunom czworonogów dofinansowanie do kastracji i sterylizacji.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Oprócz tego, urzędy proponują wsparcie finansowe do czipowania pupili. Warto pamiętać, że czip jest niezbędny, jeśli chcemy podróżować z psem lub kotem po krajach Unii Europejskiej. Pomaga również odnaleźć czworonoga, który się zagubi.

Jak uzyskać dofinansowanie na kastrację lub sterylizację?

Wysokość dofinansowania na kastrację i sterylizację oraz warunki korzystania z nich są określane przez poszczególne urzędy. Do tych ostatni zalicza się np. wiek pupila, brak przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego, a także posiadanie przez opiekuna zwierzaka dokumentu poświadczającego zamieszkanie danego terenu.

W zależności od miejsca dofinansowanie może być pełne lub częściowe i - jak poinformowała gazeta.pl - wynosić "od 100 do nawet 500 zł". "Akcja będzie prowadzona do listopada 2023 roku lub do wyczerpania środków finansowych" - czytamy na stronie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: samorzad.gov.pl; gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty

Pozostałe wiadomości