Dofinansowanie do czipowania oraz kastracji i sterylizacji psów i kotów
Wystarczy chwila nieuwagi na spacerze, by doszło do zapłodnienia. Dlatego niehodowlane psy i koty warto kastrować i sterylizować, by zapobiec ich niekontrolowanemu rozmnażaniu się, które prowadzi niestety do wzrostu bezdomności u zwierząt. Ponadto, dzięki zabiegom można zminimalizować ryzyko pojawienia się niektórych chorób, np. nowotworów narządów płciowych czy przetok okołoodbytniczych.
Z tego powodu miasta i gminy oferują opiekunom czworonogów dofinansowanie do kastracji i sterylizacji.
Zwierzęta
Oprócz tego, urzędy proponują wsparcie finansowe do czipowania pupili. Warto pamiętać, że czip jest niezbędny, jeśli chcemy podróżować z psem lub kotem po krajach Unii Europejskiej. Pomaga również odnaleźć czworonoga, który się zagubi.
Jak uzyskać dofinansowanie na kastrację lub sterylizację?
Wysokość dofinansowania na kastrację i sterylizację oraz warunki korzystania z nich są określane przez poszczególne urzędy. Do tych ostatni zalicza się np. wiek pupila, brak przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego, a także posiadanie przez opiekuna zwierzaka dokumentu poświadczającego zamieszkanie danego terenu.
W zależności od miejsca dofinansowanie może być pełne lub częściowe i - jak poinformowała gazeta.pl - wynosić "od 100 do nawet 500 zł". "Akcja będzie prowadzona do listopada 2023 roku lub do wyczerpania środków finansowych" - czytamy na stronie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- "Jeśli psy jedzą tylko raz dziennie, mają wyższy poziom inteligencji". Jak powinna wyglądać psia dieta?
- Dokąd nie zabierać czworonoga? "Lubię pieski, ale klienci mają do mnie pretensje" Wszystko o Cane Corso. Czy to pies dla każdego? "Musi czuć siłę"
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: samorzad.gov.pl; gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty