Styl życia

Minęło 86 lat od śmierci dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie

Styl życia

Maria Skłodowska-Curie

Nie ma osoby, która nie słyszała o Marii Skłodowskiej-Curie. Swoimi pionierskimi działaniami na stałe zapisała się w świecie nauki i na razie jest jedyną kobietą uhonorowaną dwiema przyrodniczymi Nagrodami Nobla. 4 lipca minęło dokładnie 86 lat od jej śmierci.

Maria Skłodowska Curie – podwójna noblistka

Maria Skłodowska-Curie do dzisiaj inspiruje wielu naukowców na całym świecie. Na świat przyszła w Warszawie, gdzie pobierała pierwsze nauki. Jej aspiracje sięgały jednak wysoko i marzyła o studiach na paryskiej Sorbonie. Dzięki ciężkiej pracy udało się jej osiągnąć zamierzony cel. To tam też poznała swojego przyszłego męża Pierre’a Curie.

Skłodowska znana jest ze swoich pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. Jej badania doprowadziły do odkrycia dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Dzięki temu i kolejnemu osiągnięciu w dziedzinie radioaktywności otrzymała 2 Nagrody Nobla - z fizyki i chemii.

W 2017 roku naukowczyni stała się też bohaterką filmu Marie Noëlle. Reżyserka wprost przyznała, że Polka była dla niej wzorem.

Maria Skłodowska-Curie - 86. rocznica śmierci

W tym roku obchodzimy już 86, rocznicę śmierci Marie Skłodowskiej-Curie. Polska naukowczyni zmarła we Francji dokładnie 4 lipca 1934 roku na skutek niedokrwistości aplastycznej, która była wynikiem jej wieloletniej ekspozycji na promieniowanie. Co ważne, do tej pory jej notatnik, którego używała w swoim laboratorium jest cały czas radioaktywny i taki też pozostanie przez 1500 lat.

Zobacz też:

Przez trzy lata zwiedzał Amerykę Południową bez planu podróży: "Wyznaczyłem sobie tylko kierunek"

Wojciech Sobierajski i Vania Kohut kajakiem po Polsce. Cel: 1000 kilometrów w niewiele ponad tydzień

AniKa Dąbrowska o walce z chorobą. "Śpiewanie to dla mnie najlepsze lekarstwo, to niesamowita terapia, która bardzo mi pomaga"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości