W związku z epidemią koronawirusa dzieci uczą się zdalnie, spędzając czas w domu z rodzicami. Jak oderwać je od telefonu? Proponujemy proste zabawy edukacyjne, które nie wymagają trudno dostępnych rekwizytów ani specjalnych umiejętności. Kilka eksperymentów pokazali nam popularyzator nauki Karol Wójcicki i jego córka Ada.
Domowe eksperymenty
Doświadczenia i zabawy edukacyjne dla dzieci mogą być naprawdę bardzo proste, a jednocześnie pożyteczne. Możemy cieszyć się nimi wspólnie z maluchami nawet podczas codziennych, zwykłych zajęć.
Mija nam szósty tydzień kwarantanny. Nikt nie wie, czy jest poniedziałek, wtorek, środa czy lipiec. W związku z tym przygotowaliśmy kilka eksperymentów, którymi można się pobawić. A z nauką jest to fajnego, że ona jest wszędzie, można ją odnaleźć w każdym momencie naszego życia, w każdym momencie dnia, również przy śniadaniu
- podkreśla populatyzator nauki Karol Wójcicki.
Zabawy edukacyjne
Jak odróżnić jajko ugotowane od surowego
Proste doświadczenie polegające na zatrzymaniu szybko obracającego się jajka. Ugotowane - po puszczeniu pozostanie w bezruchu. Surowe - znowu zacznie się kręcić.
Dzieje się tak dlatego, że my zatrzymujemy tylko skorupkę, a surowe w środku cały czas się kręci. Dzięki temu wprawia całe jajko w ruch
- wyjaśnia nasz rozmówca.
Jak wykorzystać szklankę lub dzbanek do skonstruowania prostej soczewki odwracającej obraz
Za szklanką umieścimy strzałkę. Po nalaniu wody strzałka zmieni kierunek.
Szklanka z wodą zadziała jak soczewka, dzięki czemu odwraca się obraz
- tłumaczy Karol Wójcicki w Dzień Dobry TVN.
Jak zrobić z jajka gumową piłkę do zabawy
Obrane, ugotowane jajko umieszczamy na szyjce butelki, na której dnie jest mała świeczka. Podgrzane powietrze sprawi, że jajko zacznie się kurczyć i samo wpadnie do środka.
Potem to jajko nadaje się na pastę jajeczną
- żartuje nasz gość.
Jak zaparzyć herbatę przy pomocy praw aerodynamiki
Torebkę z herbatą przyczepiamy do balonika. Następnie przy pomocy strumienia z suszarki przetransportujemy ją bezdotykowo do kubka z wodą.
W ten sposób możecie bawić się strumieniem powietrza. Strumień oblepia balon i w ten sposób można się bawić przy śniadaniu
- zachęca popularyzator nauki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak pomóc dziecku przetrwać izolację rówieśniczą? Psycholog: „Niby coraz więcej możliwości, a jednak coraz mniej radości”
- Zabawy w domu w czasie pandemii. "Trzeba pobudzić dzieci do kreatywności"
- Laboratorium młodego chemika, czyli domowe eksperymenty dla dzieci
Autor: Luiza Bebłot