Większość ciężarnych kobiet z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy dziecka w brzuchu. Okazuje się, że charakterystyczne "kopanie" to nie tylko wzruszające doświadczenie dla przyszłej mamy, ale także oznaka prawidłowego rozwoju malucha. Udowodnili to japońscy naukowcy, którzy podjęli się analizy współdziałania układów nerwowego i mięśniowego małych dzieci.
Dlaczego dzieci kopią w łonie matki?
Dzieci znajdujące się w łonie matki, ale także te nowo narodzone, wykonują ruchy określane mianem "kopania". Jak dotąd nie udało się znaleźć naukowego wytłumaczenia tej formy aktywności. W odpowiedzi na ten problem specjaliści z Uniwersytetu Tokijskiego przyjrzeli się ruchom 12 zdrowych noworodków (w wieku poniżej 10 dni) oraz 10 niemowląt (w wieku ok. 3 miesięcy). Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Jak czytamy na tvn24.pl, naukowcy opracowali komputerowy model mięśni i szkieletów dzieci w celu zbadania ich konkretnych aktywności. Następnie przyjrzeli się komunikacji odbywającej się pomiędzy mięśniami i zmysłami krótko przed i krótko po narodzinach maluchów. Okazało się, że spontaniczne ruchy, które pozornie mogą wydawać się bezcelowe, w rzeczywistości pomagają dzieciom nauczyć się kontrolować swoje ciało.
Rozwój sensomotoryki u dzieci - wyniki badań naukowych
Japońscy naukowcy przekonują, że lepsze zrozumienie rozwoju sensomotoryki dzieci może usprawnić diagnozowanie i leczenie zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy porażenie mózgowe. Jak czytamy na tvn24.pl, ostatnie badania dowiodły, że niemowlęta rozwijają swój własny system sensomotoryczny w oparciu o zachowania eksploracyjne bądź ciekawość, a co za tym idzie - nie powtarzają wkoło jednej czynności, ale cały ich wachlarz.
Badaczom udało się ustalić związek pomiędzy wczesnymi ruchami wykonywanymi przez dzieci a spontaniczną aktywnością ich neuronów odpowiedzialnych za kontrolowanie poszczególnych mięśni. Mimo to wiedza o tym, jak noworodki i niemowlęta uczą się poruszać swoim ciałem, wciąż pozostaje mocno ograniczona.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Katarzyna Sokołowska o spełnieniu w macierzyństwie. "Co by się nie działo, to jest najważniejsze na świecie"
- Chcieli nadać dziecku nietypowe imię. Urząd odmówił. "Może mieć oczywisty walor ośmieszający"
- Twoje dziecko ma prawo do złego nastroju. Jak odróżnić smutek od początków depresji?
Autor: wac//mm/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Basilico Studio Stock/Getty Images