Dlaczego dzieci kopią w łonie matki? Zaskakujące odkrycie naukowców

Kobieta w ciąży
Dlaczego dzieci kopią w łonie matki?
Źródło: Basilico Studio Stock/Getty Images
Większość ciężarnych kobiet z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy dziecka w brzuchu. Okazuje się, że charakterystyczne "kopanie" to nie tylko wzruszające doświadczenie dla przyszłej mamy, ale także oznaka prawidłowego rozwoju malucha. Udowodnili to japońscy naukowcy, którzy podjęli się analizy współdziałania układów nerwowego i mięśniowego małych dzieci.

Dlaczego dzieci kopią w łonie matki?

Dzieci znajdujące się w łonie matki, ale także te nowo narodzone, wykonują ruchy określane mianem "kopania". Jak dotąd nie udało się znaleźć naukowego wytłumaczenia tej formy aktywności. W odpowiedzi na ten problem specjaliści z Uniwersytetu Tokijskiego przyjrzeli się ruchom 12 zdrowych noworodków (w wieku poniżej 10 dni) oraz 10 niemowląt (w wieku ok. 3 miesięcy). Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Jak czytamy na tvn24.pl, naukowcy opracowali komputerowy model mięśni i szkieletów dzieci w celu zbadania ich konkretnych aktywności. Następnie przyjrzeli się komunikacji odbywającej się pomiędzy mięśniami i zmysłami krótko przed i krótko po narodzinach maluchów. Okazało się, że spontaniczne ruchy, które pozornie mogą wydawać się bezcelowe, w rzeczywistości pomagają dzieciom nauczyć się kontrolować swoje ciało.

Rozwój sensomotoryki u dzieci - wyniki badań naukowych

Japońscy naukowcy przekonują, że lepsze zrozumienie rozwoju sensomotoryki dzieci może usprawnić diagnozowanie i leczenie zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy porażenie mózgowe. Jak czytamy na tvn24.pl, ostatnie badania dowiodły, że niemowlęta rozwijają swój własny system sensomotoryczny w oparciu o zachowania eksploracyjne bądź ciekawość, a co za tym idzie - nie powtarzają wkoło jednej czynności, ale cały ich wachlarz.

Badaczom udało się ustalić związek pomiędzy wczesnymi ruchami wykonywanymi przez dzieci a spontaniczną aktywnością ich neuronów odpowiedzialnych za kontrolowanie poszczególnych mięśni. Mimo to wiedza o tym, jak noworodki i niemowlęta uczą się poruszać swoim ciałem, wciąż pozostaje mocno ograniczona.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości