Nastolatkowie odkryli Jaskinię Raj. "Do tej pory czegoś takiego w Polsce nie mieliśmy"

Odkrywcy Jaskini Raj
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odkrywcy Jaskini Raj - poprawiony
Odkrywcy Jaskini Raj - poprawiony
Odkrywcy Jaskini Raj
Odkrywcy Jaskini Raj
Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich to unikatowy na skalę europejską rezerwat przyrody. Odkryta pół wieku temu przez nastolatków zyskała miano najpiękniejszej w Polsce. Jak do tego doszło? Wojciech Grabski i Zbigniew Bochajewski opowiadali o tym w reportażu Dzień Dobry TVN.
Odkrywcy Jaskini Raj

Był rok 1964. - Chodziliśmy do Technikum Geologicznego w Krakowie. Dwa razy w roku były tzw. ćwiczenia terenowe, m.in były Chęciny - wspomina Wojciech Grabski, odkrywca Jaskini Raj. - Zauważyliśmy, że na poszczególnych wzgórzach znajdują się różne zagłębienia, pieczary, groty. Wciskaliśmy się tam wszędzie - opowiada Zbigniew Bochajewski, drugi odkrywca Jaskini Raj.

Niektórzy ostrzegali ich, żeby tego nie robić. - W tamtym czasie osoby tam zamieszkujące były dość zabobonne i takie miejsca nazywali "piekłami". To jeszcze bardziej nas zaciekawiło - dodaje mężczyzna.

Jaskinia Raj odkryta przez nastolatków

Oglądając jedną ze ścian, nastolatkowie zauważyli wyraźne ślady nacieku wapiennego, a po chwili odkryli otwór. - Wcisnąłem się tam, koledzy tak samo. Byliśmy strasznie zaskoczeni, bo ściany były w niektórych miejscach jakby "wylukrowane" różnymi naciekami skalnymi, polewami kalcytowymi. Stalaktyty, stalagmity, jakieś draperie, nacieki wełniste, kolumny naciekowe - przywołuje Zbigniew Bochajewski. W jaskini spędzili kilka godzin.

- Spóźniliśmy się, pani profesor nakrzyczała, ale później z nami się wybrała. I tak się zaczęło - mówi Wojciech Grabski. - Do tej pory czegoś takiego w Polsce nie mieliśmy. W ogóle nie myślałem o tym, że będziemy odkrywcami, że będą z nami wywiady przeprowadzać - dodaje, śmiejąc się, bohater naszego reportażu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości